Kaddáfí s povstalci nejedná, ti prodávají zbraně Hamásu

Petr Jemelka Petr Jemelka
22. 7. 2011 11:31
Kaddáfí mezitím obrátil. S rebely jednat nebude, protože už má prý válku vyhranou
Poslali Francouzi nepřímo zbraně do Gazy? Podle Izraele je to možné.
Poslali Francouzi nepřímo zbraně do Gazy? Podle Izraele je to možné. | Foto: Reuters

Jeruzalém - Izraelský vicepremiér Moše Ja'alon obvinil libyjské rebely z toho, že agentům palestinského hnutí Hamás prodávají zbraně.

Ti je pak podle něj přes Egypt pašují do pásma Gazy a vyzbrojují s nimi členy svého militantního křídla.

Libye, kterou už téměř půl roku zmítá občanská válka, je v současné době plná zbraní.

Povstalci, podporovaní Západem, už se zmocnili desítek muničních skladů a Francie před nedávnem oficiálně přiznala, že jim, i přes zbrojní embargo uvalené OSN, ze vzduchu shazovala ruční zbraně a protitankové střely

Výsledkem libyjské nestability je snadná dostupnost zbraní. Hamás se toho rozhodl využít a nakupuje je od tamních překupníků," řekl Ja´alon na tiskovém brífinku, aniž by dodal, o jaké zbraně se přesně jedná.

Samotný Hamás na toto narčení dosud oficiálně nereagoval.

Není důvod jednat, vyhrál jsem, tvrdí Kaddáfí

Dlouholetý libyjský diktátor Muammar Kaddáfí mezitím otočil a prohlásil, že s povstalci jednat nebude ani teď, ani nikdy v budoucnosti.

"Mezi mnou a nimi nebudou žádné rozhovory až do soudného dne. Oni musí jednat s libyjským lidem a budou se před ním zpovídat," cituje katarská televize Al-Džazíra  z audio nahrávky, kterou Kaddáfí adresoval několikatisícovému davu svých příznivců, jenž se sešel v jeho rodném městě Syrta.

Radikální změnu postoje Kaddáfí vysvětlil prostě. Válka je prý rozhodnuta v jeho prospěch, a není tedy sebemenší důvod s kýmkoliv vyjednávat.

V další nahrávce, odvysílané libyjskou státní televizí, se Muammar Kaddáfí obrací na kmenové vůdce a vyzývá je k osvobození přístavu Misuráta, dlouhodobě ovládaného rebely. Povstalce pak varoval, že si pro ně přijdou zástupy lidu a "zadupou je do země."

Těm se nicméně přes vytrvalý odpor libyjské vlády daří pomalu postupovat. Bojuje se čím dál blíže hlavnímu městu Tripolisu.

Opoziční ozbrojenci se ale stále potýkají se špatnou organizací, problémy se zásobováním a vznikající rivalitou mezi jednotlivými vůdci. 

 

Právě se děje

Další zprávy