Návštěvám údajně servíroval lidská těla. Africký diktátor se korunoval na císaře

Návštěvám údajně servíroval lidská těla. Africký diktátor se korunoval na císaře
...
"Plukovník Bokassa chce jen sbírat medaile a je příliš hloupý na to, aby provedl státní převrat," prohlásil o něm při jedné večeři tehdejší prezident a jeho bratranec David Dacko. Reagoval tak na varování svých poradců, že armáda má v novém africkém státě příliš velký vliv.
Císařova vláda ale netrvala příliš dlouho. Jeho politika byla stále více nepředvídatelná a přežil několik pokusů o svrhnutí i vraždu, než se do situace zapojila mezinárodní komunita.
Jeho regálie, okázalá korunovace a režim nově vzniklého císařství byly do značné míry inspirovány Napoleonem, který přeměnil Francouzskou revoluční republiku na První francouzské císařství.
Foto: Profimedia.cz
Dominika Perlínová Dan Poláček Dominika Perlínová, Dan Poláček
Aktualizováno 10. 12. 2022 15:03
Jean-Bédel Bokassa nemilosrdně vraždil politické oponenty, byl opakovaně obviněn z kanibalismu a před 45 lety se nechal korunovat císařem. I když ke svržení středoafrického diktátora napomohla francouzská armáda, jako bývalý protinacistický bojovník nakonec v této evropské zemi získal azyl. Měl 17 manželek a přes 50 dětí, jeho odkaz ve Středoafrické republice žije dodnes.
 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

Aktualizováno před 8 hodinami

Útočník v bruselském metru pobodal tři lidi, policisté podezřelého zadrželi

Útočník v pondělí večer na stanici bruselského metra Schuman poblíž sídel institucí Evropské unie pobodal tři lidi. Jeden zraněný je ve vážném stavu, uvedla policie. Policie podezřelého zadržela, na místě zasahují dvě sanitky. Metro je mimo provoz, píše belgický list La Libre. Podle agentury AFP měl zadržený v minulosti psychické obtíže.

Několik svědků uvedlo, že muž ozbrojený nožem se pohyboval ve vlaku metra jedoucím směrem do centra. "Lidé utíkali všema směry, hodně se křičelo," uvedl jeden ze svědků a dodal, že útočník napadl ženu, která se chystala vystoupit. Na sociálních sítích se objevili záběry, na nichž je vidět několik policistů v neprůstřelných vestách, kteří obklíčili mladého muže v džínách a tričku. Ten si po výzvě lehl na zem a dal ruce za hlavu.

První informace hovořily o jednom raněném, policie později uvedla, že zranění jsou tři, z toho jeden vážně. Podle svědků útočník kromě ženy s kočárkem napadl také malého chlapce, píše La Libre. Útok se odehrál kolem 18. hodiny na stanici Schuman, desítky metrů od sídel Evropské rady a Evropské komise. Podle AFP do stanice metra bezprostředně po napadení přiběhlo několik policistů v civilu.

První poznatky z vyšetřování nenaznačují, že by se mohlo jednat o teroristický čin, uvedla belgická veřejnoprávní stanice RTBF s odkazem na bruselskou prokuraturu.

Zdroj: ČTK
Další zprávy