Je to on. Matka džihádského Johna poznala hlas na nahrávce

ČTK ČTK
2. 3. 2015 20:45
Rodiče prý byli se svým synem naposledy v kontaktu v polovině roku 2013, kdy se chystal na cestu do Turecka. Podle otce Jassema tehdy prohlásil, že pojede pomáhat potřebným lidem do Sýrie.
Mohammed Emwazi na nahrávce Islámského státu.
Mohammed Emwazi na nahrávce Islámského státu. | Foto: Reuters

Londýn - Matka muže označovaného jako džihádský John bezpečně poznala hlas svého syna na nahrávce pořízené radikály z Islámského státu (IS). Uvedla to dnes stanice BBC, podle níž byl Mohammed Emwazi se svými rodiči žijícími v Británii v kontaktu ještě v roce 2013.

Americká a britská média minulý týden s odvoláním na úřední zdroje informovala, že Emwazi je maskovaným mužem, který na videozáznamech zavraždil nejméně tři západní rukojmí IS.

Jeho matka nyní prohlásila, že ihned poté, co viděla nahrávku s vraždou amerického novináře Jamese Foleyho pořízenou loni v srpnu, poznala hlas svého sedmadvacetiletého potomka. Ghania Emwaziová to řekla kuvajtským vyšetřovatelům, kteří pátrají po možných indiciích z minulosti tamního rodáka naznačujících jeho radikalizaci.

Emwaziho rodina, žijící střídavě v Británii a Kuvajtu, však podle britských médií na svůj objev úřady tehdy zřejmě neupozornila.

Rodiče prý byli se svým synem naposledy v kontaktu v polovině roku 2013, kdy se chystal na cestu do Turecka. Podle otce Jassema tehdy prohlásil, že pojede pomáhat potřebným lidem do Sýrie. "Den co den doufám ve zprávu o jeho smrti," řekl podle zdrojů listu Daily Telegraph vyšetřovatelům Emwazi senior, prý viditelně rozezlený činy svého syna.

Emwaziho rodiče mají britské i kuvajtské občanství, jejich syn však žil v zemi pouze do svých šesti let a pak vyrůstal v Londýně. Kuvajtské úřady tvrdí, že není občanem země, kterou po odchodu do Británie navštívil ještě v roce 2010. Právě okolnosti této cesty nyní Kuvajt zkoumá.

Muž identifikovaný úřady jako Emwazi stojí podle nahrávek kromě Foleyho smrti i za vraždami dalšího amerického novináře Stevena Sotloffa a britského humanitárního pracovníka Alana Henninga.

 

Právě se děje

Další zprávy