Arenberger připouští očkování Sputnikem. Vše o vakcíně, která rozděluje Česko

Helena Truchlá Helena Truchlá
9. 4. 2021 6:19
Podle opozice i politologů byl důvodem odvolání ministra zdravotnictví Jana Blatného jeho odmítavý postoj k nákupu ruské vakcíny Sputnik V. Jeho nástupce Petr Arenberger chce na stanovisko EMA počkat také, zároveň by ale využil šance experimentovat i s neschválenou látkou. Je preparát bezpečný? A kde všude se s ním už očkuje?
Očkování Sputnikem v Rusku.
Očkování Sputnikem v Rusku. | Foto: Reuters

Jak je vakcína účinná a bezpečná?

Klinické testy vakcíny Sputnik V začaly loni v červnu. Prezident Vladimir Putin už v srpnu veřejně oznámil, že ruské ministerstvo zdravotnictví vakcínu schválilo, tehdy byly také podány její první dávky. Bylo to ale v momentě, kdy ještě ani neodstartovala klíčová třetí fáze klinických testů (na dostatečném množství dobrovolníků). Úřady proto Putinovo vyjádření zmírnily s tím, že se jedná o "podmíněnou registraci", jejíž potvrzení závisí právě na výsledcích dalších testů. Ty pak probíhaly v Rusku, Bělorusku, Spojených arabských emirátech a Venezuele.

Od listopadu se začalo v Rusku očkovat plošně, úřady zároveň zveřejnily další výsledky testů. Podle nich byla látka bezpečná a účinná na 92 procent - srovnatelně s preparáty od firem Pfizer/BioNTech a Moderna. Zatím poslední zveřejněná studie účinnosti se objevila v recenzovaném vědeckém časopisu Lancet 2. února. Vychází z testování na necelých 22 tisících lidech v 25 nemocnicích a poliklinikách v Moskvě, z nichž tři čtvrtiny dostaly dvě dávky Sputniku V. Před onemocněním je skutečně ochránila s účinností 91,6 procenta.

 

Právě se děje

Další zprávy