Arenberger připouští očkování Sputnikem. Vše o vakcíně, která rozděluje Česko

Helena Truchlá Helena Truchlá
9. 4. 2021 6:19
Podle opozice i politologů byl důvodem odvolání ministra zdravotnictví Jana Blatného jeho odmítavý postoj k nákupu ruské vakcíny Sputnik V. Jeho nástupce Petr Arenberger chce na stanovisko EMA počkat také, zároveň by ale využil šance experimentovat i s neschválenou látkou. Je preparát bezpečný? A kde všude se s ním už očkuje?
Adenoviry ve vakcíně Sputnik V.
Jak funguje ruská vakcína Sputnik V | Video: Aktuálně.cz, Reuters

Na jakém principu Sputnik funguje?

Sputnik V je velmi podobný již používané a v Evropě schválené očkovací látce od britské firmy AstraZeneca, vyvinuté ve spolupráci s Oxfordskou univerzitou. Obsahuje takzvané adenoviry (konkrétně typy Ad5 a Ad26), které se pro účely očkování zkoumají už řadu let. První skutečně používanou vakcínou na podobném principu se ale stala až vloni látka proti ebole. Vědeckým základem se tedy Sputnik zásadně liší od dalších už používaných covidových vakcín firem Pfizer/BioNTech a Moderna. 

Adenoviry, které jinak způsobují rýmu, ruští vývojáři geneticky upravili, aby se dokázaly dostat do lidského organismu, ale dál se nemnožily. Tělo si je zapamatuje jako "škůdce", a když se pak setká se skutečným nebezpečím - covidem 19 -, dokáže se mu ubránit.

Vakcína se podává ve dvou dávkách (v každé je jeden typ adenoviru) a podobně jako u ostatních očkování proti covidu-19 zatím není jasné, jak dlouhou ochranu poskytuje. Schopnost těla bránit se tedy může po několika měsících ochabnout. 

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 14 minutami

Paušální daň pro příští rok vychází 5994 korun měsíčně

Paušální daň pro drobné podnikatele vychází pro příští rok 5994 korun měsíčně. Z toho minimální zdravotní pojistné činí 2627 Kč, minimální sociální pojistné navýšené o 15 procent 3267 Kč a daň z příjmů 100 Kč. Vyplývá to z informací na internetových stránkách ministerstva financí. Pro letošní rok je paušální daň stanovena na 5469 korun za měsíc. K paušální dani je přihlášeno zhruba 75 000 podnikatelů.

Paušální daň je určena pro živnostníky, neplátce DPH s ročními příjmy z podnikání do milionu korun. Živnostníkům má ušetřit papírování a podle ministerstva financí odpadne i důvod k většině kontrol. Ministryně financí Alena Schillerová (za ANO) nedávno uvedla, že budu usilovat o rozšíření paušální daně také pro podnikatele s obratem až dva miliony korun.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

KLDR odpálila podle Soulu balistickou raketu krátkého doletu

KLDR odpálila do moře balistickou raketu krátkého doletu, informovala agentura AP s odvoláním na jihokorejskou vládu. Střela spadla zřejmě do vod mimo japonskou výlučnou ekonomickou zónu, uvedla agentura Kjódó. Severokorejský velvyslanec při OSN zhruba v téže době na Valném shromáždění OSN v New Yorku vyzval Spojené státy, aby upustily od "nepřátelské politiky" vůči Severní Koreji.

Vypuštění rakety nepředstavuje okamžitou hrozbu pro americký personál, území ani pro spojence USA, sdělila v reakci armáda Spojených států, která má v Jižní Koreji na 28 000 vojáků. Odpálení střely však podle ní "zdůraznilo destabilizující dopady nedovoleného" severokorejského zbrojního programu.

Testy balistických raket zakazují KLDR rezoluce Rady bezpečnosti OSN. Soul nejprve informoval o blíže neurčené střele, kterou KLDR odpálila do moře východně od svých břehů. Japonsko už tehdy uvedlo, že by mohlo jít o balistickou raketu.

Zdroj: ČTK
Další zprávy