JAR: Ve městech zuří "pouliční války"

Red Zah, ČTK
10. 8. 2006 15:02
Johannesburg - Zloději zabíjejí okradené, kolemjdoucí střílí na zločince a členové rodin se vraždí navzájem. Takový je obraz současné Jihoafrické republiky.

Jihoafrická policie přiznává, že svůj boj s násilím ve společnosti prohrává.

Země, která bude pořádat příští mistrovství světa v kopané v roce 2010, tak bude muset řešit nejen otázku dostatečného množství stadionů a hotelů pro účastníky i fanoušky, ale také zda dokáže ochránit jejich zdraví a životy.

Horší je to už jen v Kolumbii

Podle statistik je dvanáctkrát větší pravděpodobnost, že Jihoafričan zemře násilnou smrtí než u průměrného Američana a dokonce padesátkrát vyšší než v Západní Evropě. Ze států, kde nezuří válka, je situace horší už pouze v Kolumbii.

Infobox
Autor fotografie: Reuters

Infobox

PŘEČTĚTE SI:

  • Video: Zločiny apartheidu šetří policie
  • Afriku povede k míru nestabilní Kongo
  • Organizace: Pomozte hladovějícím Keňanům

Policisté si lámou hlavu nad důvody, proč je v jihoafrické společnosti tolik násilí. "Nikdo tomu nerozumí," říká Peter Gastrow, kriminální analytik z Ústavu bezpečnostních studií v Kapském Městě.

"Důvody musejí být neuvěřitelně komplikované. Neznám žádné vysvětlení, které by dávalo smysl. Kdybychom znali příčiny, dokázali bychom začít s nápravou. My to ale nedokážeme," přiznává.

Podle jihoafrické vlády se v zemi podařilo některé druhy zločinů snížit, jiné se naopak rozšířily. Určitý posun potvrzuje i Gastrow. Míra násilných činů však překonala dosud nejvyšší hranici z 90. let. Lidé proto vládě příliš nevěří a snaží se zajistit svou bezpečnost vlastními prostředky.

Jihoafričané jsou nejlépe vyzbrojenými bělochy

Jihoafričané, zejména bělošská část populace, jsou považováni za nejlépe vyzbrojené civilní osoby na světě.

Moderní, milionové, přesto plné zločinu a násilí, takový je jihoafrický Johannesburg.
Moderní, milionové, přesto plné zločinu a násilí, takový je jihoafrický Johannesburg. | Foto: Aktuálně.cz

V zemi je okolo 4,5 milionu registrovaných zbraní, z nichž více než 2,8 milionu tvoří ruční zbraně. Vláda navíc odhaduje, že další až jeden milion kusů zbraní je neregistrován, neboť v zemi se ročně odcizí několik desítek tisíc kusů arzenálu.

Nevládní organizace Gun Free South Africa bojující za zákaz soukromého nošení zbraní tvrdí, že v Jihoafrické republice je více lidí zastřeleno, než zemře při dopravních nehodách.

Akce vlády namířené na kontrolu jejich držení byly podle Gastrowa prováděny pouze namátkově a neefektivně.

Střety mezi policií a zloději pokračují

Násilné kriminalitě jsou v Jižní Africe vystaveny i děti. Ozbrojenci přepadávají například fotbalové zápasy soukromých škol, a zatímco drží vystrašené školáky v šachu, jejich komplicové berou mobilní telefony, peníze a šperky jejich rodičům.

Do některých čtvrtí Johannesburgu je nebezpečné vkročit i během dne. Zločin je zde na denním pořádku.
Do některých čtvrtí Johannesburgu je nebezpečné vkročit i během dne. Zločin je zde na denním pořádku. | Foto: Aktuálně.cz

V červnu se v Johannesburgu strhla několikahodinová přestřelka mezi  policisty a zloději. Pachatelé čtyři muže zákona, kteří padli do jejich rukou, popravili, policie následně zastřelila 11 podezřelých.

V Jihoafrické republice zemřelo letos násilnou smrtí již 54 policistů. Toto alarmující číslo už strážce pořádku dohnalo k protestům, během nichž požadovali lepší ochranu, výzbroj a výcvik na boj se zločinem.

"Zabíjejí nás a my potřebujeme ochranu od státu," říká tajemník policejních odborů Tinus Ntimane.

 

Právě se děje

Další zprávy