Japonsko se vrací k jádru, spustilo první reaktor

Jana Černá
1. 7. 2012 19:34
Zprovoznění prvního jaderného reaktoru po fukušimské tragédii vyvolalo značné protesty
Reaktor číslo 3 v jaderné elektrárně Ohi na západě Japonska.
Reaktor číslo 3 v jaderné elektrárně Ohi na západě Japonska. | Foto: Reuters

Tokio - Japonsko v neděli uvedlo do provozu první jadernou elektrárnu od loňské tragédie ve Fukušimě.

Spuštění prvního z plánovaných dvou reaktorů elektrárny v Ohi předcházely mohutné protesty v Tokiu. Jen v pátek se jich zúčastnilo na 200 tisíc lidí.

Země vycházejícího slunce loni odstavila všech svých 50 jaderných elektráren, které od té doby procházely přísnými bezpečnostními testy. Počátkem června vláda rozhodla o opětovném zprovoznění dvou reaktorů.

Reaktory budou zprovozňovány postupně, plně funkční budou do týdne od spuštění. Druhý reaktor má být v Ohi nastartován za týden v sobotu.

Část veřejnosti je ale radikálně proti návratu k jádru. Spuštění elektrárny se podle BBC přímo v Ohi pokusilo zablokovat asi 650 lidí, průběh aktivace reaktoru podle agentury Reuters neovlivnili.

Nutnost pro udržení ekonomiky

Premiér Noda už dříve řekl, že postupný návrat k jaderné energii je nutný k udržení ekonomiky i živobytí lidí. V současné době se tímto nepopulárním krokem má předejít výpadkům elektřiny v letním období, kdy spotřeba elektřiny v Japonsku prudce stoupá.

Páteční protesty v Tokiu se konaly přímo před oficiálním sídlem premiéra.

Proti jádru! Značná část japonské veřejnosti si nepřálo nové spuštění jaderných reaktorů. Proti Ohi protestovaly ale jen desítky lidí.
Proti jádru! Značná část japonské veřejnosti si nepřálo nové spuštění jaderných reaktorů. Proti Ohi protestovaly ale jen desítky lidí. | Foto: Reuters

Vláda z dlouhodobého hlediska zvažuje tři scénáře, jeden z nich stále zahrnuje i úplné odmítnutí nukleární energie. To ale podle současného předsedy vlády absolutně nepřipadá v úvahu.

"Pokud všechny reaktory zůstanou v nečinnosti, japonská společnost nemůže přežít," opakovaně tvrdí premiér.

Podle deníku Asahi Shimbun mu výsledky vládní energetické studie zatím dávají za pravdu. Pokud se Japonsko zcela vzdá jaderné energie, jeho HDP klesne do roku 2030 o 7 %. Cena za elektrickou energii se do té doby může zdvojnásobit.

Další scénáře počítají se snížením podílu objemu jaderné energie v japonské elektrické síti na 15 nebo 20-25 %. Před fukušimskou tragédií byl její celkový podíl na 26 %. Všechny varianty jsou zatím v jednání.

Fukušimská tragédie způsobená zemětřesením a následnou vlnou tsunami je považována za největší jadernou katastrofu od havárie v Černobylu v roce 1986. Má značný dopad i na energetickou politiku některých evropských zemí. Přechod k jiným zdrojům ohlásily Německo a Švýcarsko, Francie oznámila postupné zavírání starších typů reaktorů.

 

Právě se děje

Další zprávy