Rok po Fukušimě: Evropa se poučila, ale ne dost

Radim Klekner Radim Klekner
8. 3. 2012 5:30
Atomové elektrárny v EU testy prošly, hrozba katastrofy ale zažehnána není
Katastrofa ve Fukušimě podkopala podobně jako Černobyl víru v budoucnost jaderné energie.
Katastrofa ve Fukušimě podkopala podobně jako Černobyl víru v budoucnost jaderné energie. | Foto: Reuters

Brusel - Jaderná havárie v japonské Fukušimě, vyvolaná vlnou tsunami, a zejména pak reakce německé veřejnosti, která ještě pamatuje katastrofu v ukrajinském Černobylu, přivedly loni vládu kancléřky Angely Merkelové k rozhodnutí uzavřít v průběhu příštích deseti let všechny zbývající atomové elektrárny v zemi.

Koncept jaderné energetiky sice nedostal Fukušimou smrtelnou ránu, víra v její budoucnost se však notně otřásla.

Švédsko se rozhodlo nemodernizovat své reaktory, Italové v referendu zamítli vládní návrh vrátit se k plánu výstavby nových jaderných bloků, Skotové a Velšané oznámili, že na svém území atomové elektrárny, s nimiž počítá kabinet premiéra Davida Camerona, nepovolí.

Zátěžové testy, uskutečněné loni v rámci celé EU, sice prokázaly, že třeba reaktory ve Francii, která s jejich pomocí kryje 80 procent své spotřeby elektrické energie, jsou bezpečné. Pravděpodobný vítěz letošních prezidentských voleb, socialista Francois Hollande, chce ale podíl jaderné energetiky na celkovém mixu snížit pod 60 procent.

A i odborníci na jádro jedním hlasem volají po tom, aby země, které se i nadále chtějí spoléhat na atomové elektrárny, zajistily jejich stoprocentní bezpečnost.

Podívejte se: Tak vypadalo Japonsko před a po tsunami

Před teroristickým útokem ochrany není

Zátěžové testy vyloučily možnost, že by některý ze 143 atomových reaktorů v Evropě mohla stihnout podobná katastrofa jako ve Fukušimě, protože žádný se nenachází v tektonické zóně obdobných parametrů jako japonská elektrárna.

Experti se ale shodují v tom, že pokud by se na některé jaderné zařízení rozhodli zaútočit teroristé uneseným boeingem, jako se to stalo v roce 2001 v případě Světového obchodního střediska v New Yorku, žádná elektrárna by dopadu tak velkého letounu nedokázala odolat.

Z Fukušimy je dnes město duchů.
Z Fukušimy je dnes město duchů. | Foto: Reuters

Odborníci na jadernou bezpečnost proto naléhají na vlády, aby si z fukušimské katastrofy vzaly poučení a maximálně diverzifikovaly náhradní zdroje energie v reaktorech a učinily vše pro to, aby v nich nemohlo dojít k explozi vodíku. Právě tyto dva faktory rozhodly totiž o tom, že k havárii ve Fukušimě vůbec došlo.

"Když se někdo snaží chránit (reaktor) před vlivem přírodních katastrof, musí být důsledný," upozorňuje Hans-Josef Allelein z Porýnsko-vestfálské technické univerzity v Cáchách, citovaný deníkem Spiegel on-line. "Japonci udělali vše myslitelné proti zemětřesení, stejnou filozofii ale měli použít pro tsunami."

Explozi reaktorů ve Fukušimě totiž nezapříčinilo zemětřesení, nýbrž až následná, čtrnáct metrů vysoká vlna tsunami. Ta zničila jedenáct z celkem dvanácti záložních dieselových agregátů, umožňujících v případě potřeby zajistit chlazení reaktorů.

Nebezpečný zirkon

Náraz tsunami přežil pouze jeden z nich, a sice u bloku šest, chlazený vzduchem, protože stál v dostatečné výšce nad zemí a obří vlna jej nezasáhla.

"Při zajištění nouzových zdrojů energie neexistovala dostatečná diverzifikace," tvrdí šéf britského Úřadu pro jadernou bezpečnost Mike Weightman. Ten stál v čele mise Mezinárodní agentury pro atomovou energii (MAAE), která zkoumala zničenou elektrárnu.

Weightman tudíž navrhuje, aby záložní agregáty pocházely od odlišných výrobců a jejich kontrolu a údržbu prováděly různé expertní týmy. Takovou úroveň zabezpečení dnes vykazuje kupříkladu Evropský tlakovodní reaktor (EPR) od francouzské Arevy nebo model AP1000 amerického koncernu Westinghouse.

Japonci se podle Weightmana navíc příliš pozdě rozhodli snižovat tlak v reaktorech, v nichž zirkon z rozžhavených obalů palivových tyčí reagoval s vodní párou a uvolněný vodík pak explodoval uvnitř tří bloků.

Michael Buck z Institutu pro jadernou energetiku a energetické systémy Univerzity ve Stuttgartu proto doporučuje, aby snižování tlaku na příslušných ventilech zajišťovala vzduchotechnika poháněná zdroji mimo elektrárnu.

Takhle to ve Fukušimě vypadalo, když ji zalila voda:  

Greenpeace kritizuje ČR

Způsob, jakým byly zátěžové testy na bezpečnost atomových elektráren v EU prováděny, kupodivu uspokojil hlavního kritika jaderné energetiky, mezinárodní organizaci Greenpeace.

Ta pochválila zejména Francii a Finsko, že veřejnost o výsledcích testů obšírně informovaly. Kritiku si naopak vysloužily Česká republika a Slovensko, které Greenpeace údajně předložily jen stručný výtah z hodnotících zpráv.

"Až do fukušimské katastrofy byly zkoušky bezpečnosti prováděny jen příležitostně, a to v kruhu lokálních regulátorů nebo delegací MAAE, které kontrolovaly jen všeobecné záležitosti," citoval server EurActiv poradce Greenpeace pro otázky jaderné bezpečnosti Jana Haverkampa.

Ten na druhé straně upozornil na zásadní nedostatek celého systému, totiž že úřady pro jadernou bezpečnost ve většině zemí nemají mandát vydávat jakákoli nařízení mimo objekt atomové elektrárny a že hasiče, policii či armádu alarmuje v případě havárie zpravidla až ministerstvo vnitra.

"Pokud se něco přihodí na jaderné elektrárně Döel, která se nachází pouhých deset kilometrů od centra belgických Antverp, jak chcete evakuovat všechny ty lidi během 24 hodin?" upozorňuje Haverkampf. "Politici by se nad tím měli zamyslet a vytvořit v rámci Rady EU zvláštní skupinu pro nepředvídané události."

 

Právě se děje

před 27 minutami

Summit projednal víceletý rozpočet EU, shodu nenašel

Evropští lídři ve čtvrtek na bruselském summitu projednali návrh příštího víceletého rozpočtu Evropské unie. K textu předloženému finským předsednictvím má většina unijních zemí připomínky a k jednání se chtějí vrátit počátkem příštího roku. Podle informací ČTK uvažuje předseda Evropské rady Charles Michel o svolání mimořádného summitu na únor.

Prezidenti a premiéři se k otázce rozpočtu na období 2021 až 2027 dostali po neúspěšném podvečerním vyjednávání o klimatických závazcích. Na stole měli návrh, který již po zveřejnění sklidil kritiku od Evropské komise i většiny členských států. Finský text počítá s celkovým objemem rozpočtu ve výši 1,07 procenta hrubého národního důchodu (HND) EU. Zatímco komisi, která navrhovala 1,11 procenta, se nelíbí snížení celkového objemu rozpočtu, státy střední a jižní Evropy jsou rozladěny zejména poklesem peněz pro strukturální fondy. Západoevropské země pak namítají, že by se měl rozpočet i vzhledem k odchodu Británie jako čistého plátce snížit až na jedno procento.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Lídři EU se shodli na prodloužení sankcí vůči Rusku

Prezidenti a premiéři zemí Evropské unie se dnes jednomyslně shodli na půlročním prodloužení hospodářských sankcí vůči Rusku. Oznámil to mluvčí předsedy Evropské rady Barend Leyts. Podle unijních lídrů Moskva stále nedodržuje mírové dohody z Minsku, které se týkají východu Ukrajiny ovládaného od roku 2014 separatisty a jejichž naplnění je podmínkou pro zrušení postihů.

Německá kancléřka Angela Merkelová a francouzský prezident Emmanuel Macron informovali své kolegy o výsledcích pondělní pařížské vrcholné schůzky. Takzvaná normandská čtyřka tvořená ještě ruským prezidentem Vladimirem Putinem a jeho ukrajinským protějškem Volodymyrem Zelenským se v Paříži nedokázala shodnout na ukončení konfliktu na východě Ukrajiny. V oblasti Donbasu za více než pět let bojů mezi vojsky prozápadní vlády v Kyjevě a separatisty podporovanými Kremlem zemřelo na 13 000 lidí.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Pražští zastupitelé schválili rozpočet, opozice ho kritizovala

Praha bude příští rok hospodařit s příjmy 60,7 miliardy a výdaji 81,6 miliardy korun. Rozdíl město dorovná například z peněz, které získá od státu. Na investice je vyčleněno 16,8 miliardy, což je o něco méně než pro letošní rok. Proti loňsku vzrostou o asi 5,5 miliardy korun běžné výdaje na 64,8 miliardy. Rozpočet dnes po mnohahodinové diskusi schválili pražští zastupitelé. Rozpočet kritizovala opozice, které vadí mimo jiné výše běžných výdajů.

Na konci loňského roku schválili zastupitelé na letošek rozpočet s příjmy 59,175 miliardy a výdaji 77,569 miliardy Kč.

Zdroj: ČTK
Další zprávy