Video: Jak se šíří Fukušimou kontaminovaný plankton

Petr Jemelka Petr Jemelka
8. 4. 2012 21:00
Kontaminace zřejmě stoupá vzhůru potravinovým řetězcem. Podívejte se na model
Stav z března 2012.
Stav z března 2012. | Foto: ASR/Youtube

Londýn - Technologická společnost ASR, specializující se na monitorování a nápravu negativních změn v životním prostředí, zveřejnila model šíření kontaminovaného materiálu z blízkosti zdevastované japonské jaderné elektrárny Fukušima.

Použila přitom Lagrangeovský model rozptylu znečišťujících částic, v tomto případě zejména řas, rybích larev, fytoplanktonu a zooplanktonu.

Lagrangeovská formulace mechaniky - a tím pádem i na jejím základě vytvořený model pohybu znečišťujících látek - je založen na jiném popisu mechanického pohybu a pro daný účel je podle odborníků vhodnější.

Jelikož ale není známo, kolik a jak silně kontaminované vody od jaderné havárie ve Fukušimě do oceánu uniklo, nejde o model samotného mraku, ale částic, které s ním přišly do kontaktu, a byly tudíž samy kontaminovány.

Do modelu níže se tedy experti z ASR pokusili započítat možné šíření radionuklidů (nuklidů s nestabilním jádrem) a to jak z geografického hlediska, tak napříč potravinovým řetězcem.

Model začíná dva měsíce po neštěstí, jako výchozí byly použity hodnoty naměřené v té době techniky elektrárenské společnosti Tepco. Do výpočtů ASR započítávala oceánské proudy, které do programu zanášela prostřednictvím oblastí o rozměru 8 x 8 kilometrů. V zabarveném prostoru se nacházejí částice, které přišly s vysoce kontaminovanou vodou nejméně jednou do styku.

Youtube video
Youtube video | Video: youtube.com

 

Právě se děje

Aktualizováno před 7 hodinami

Milion chvilek vpustí na úterní demonstraci jen 500 lidí

Spolek Milion chvilek vpustí na úterní demonstraci v centru Prahy pouze 500 lidí, přestože kvůli omezení počtu účastníků hromadných akcí chystá správní žalobu. Na videu na facebooku spolku to dnes večer oznámil jeho předseda Mikuláš Minář. Kvůli dodržení omezení Milion chvilek ruší také pochod k sídlu vlády, který měl být součástí demonstrace. Policie dnes odpoledne na twitteru oznámila, že nebude lidem bránit ve shromažďování kvůli mimořádným opatřením ministerstva zdravotnictví. Pokud policisté zjistí porušení hygienických podmínek, věc zadokumentují a předají hygienické stanici.

Kvůli riziku nákazy novým koronavirem jsou v Česku zakázané hromadné akce nad 500 osob. Spolek Milion chvilek je ale přesvědčen o tom, že příslušné nařízení ministerstva zdravotnictví se nevztahuje na právo shromažďovací. "Vláda tvrdí opak, proto podáme správní žalobu," uvedl dnes Minář. Podle názoru právníků spolku je omezení nezákonné a protiústavní.

Minář je také přesvědčen o tom, že omezení má za cíl zdiskreditovat protestní akce. "Vláda na nás šije 'boudu' a chce protesty jednou provždy u většiny národa zdiskreditovat. Nedejme jí teď tu záminku," uvedl. Organizátoři demonstrace na Staroměstském náměstí proto dodrží podmínku maximálního počtu účastníků. "Na úterní akci proto skutečně vpustíme pouze 500 osob," upozornil předseda spolku.

Ze stejného důvodu se neuskuteční ani plánovaný pochod ke Strakově akademii, který měl být součástí úterní demonstrace. "O to důležitější bude, aby se po celé republice uskutečnilo co nejvíc lokálních akcí, které se do 500 lidí pohodlně vejdou," řekl dnes Minář.

Zdroj: ČTK
před 7 hodinami

Francouzská armáda zabila velitele Al-Káidy v severní Africe

Francouzská armáda zabila v Mali velitele teroristické organizace Al-Káida v islámském Maghrebu (AQIM) Abdal Malika Drúkdala. Oznámila to dnes ministryně obrany Florence Parlyová. Francie stojí od roku 2013 v čele mezinárodní koalice proti islamistům v této africké zemi.

"Dne 3. června zabily francouzské armádní síly s podporou místních partnerů během operace v severním Mali emíra Al-Káidy v islámském Maghrebu Abdal Malika Drúkdala a několik jeho nejbližších spolupracovníků," uvedla Parlyová na twitteru. Informaci následně potvrdila agentura AFP, podle níž byl Drúkdal zabit poblíž malijského města Tessalit u hranic s Alžírskem, kde se údajně dlouhodobě skrýval.

Drúkdal byl považován za jednoho z nejzkušenějších militantních džihádistů v severní Africe. V roce 2012 patřil k hlavním organizátorům převzetí severovýchodní části Mali pod kontrolu islamistů, po němž v zemi intervenovala francouzská armáda. Ta sice ve spolupráci s místními silami zatlačila džihádisty zpět, bezpečnostní situace v zemi na severozápadě Afriky je nicméně dlouhodobě nestabilní a islamistům se daří podnikat útoky nejen v severní, ale i centrální a jižní části státu.

Zdroj: ČTK
Další zprávy