Video: Jak se šíří Fukušimou kontaminovaný plankton

Petr Jemelka Petr Jemelka
8. 4. 2012 21:00
Kontaminace zřejmě stoupá vzhůru potravinovým řetězcem. Podívejte se na model
Stav z března 2012.
Stav z března 2012. | Foto: ASR/Youtube

Londýn - Technologická společnost ASR, specializující se na monitorování a nápravu negativních změn v životním prostředí, zveřejnila model šíření kontaminovaného materiálu z blízkosti zdevastované japonské jaderné elektrárny Fukušima.

Použila přitom Lagrangeovský model rozptylu znečišťujících částic, v tomto případě zejména řas, rybích larev, fytoplanktonu a zooplanktonu.

Lagrangeovská formulace mechaniky - a tím pádem i na jejím základě vytvořený model pohybu znečišťujících látek - je založen na jiném popisu mechanického pohybu a pro daný účel je podle odborníků vhodnější.

Jelikož ale není známo, kolik a jak silně kontaminované vody od jaderné havárie ve Fukušimě do oceánu uniklo, nejde o model samotného mraku, ale částic, které s ním přišly do kontaktu, a byly tudíž samy kontaminovány.

Do modelu níže se tedy experti z ASR pokusili započítat možné šíření radionuklidů (nuklidů s nestabilním jádrem) a to jak z geografického hlediska, tak napříč potravinovým řetězcem.

Model začíná dva měsíce po neštěstí, jako výchozí byly použity hodnoty naměřené v té době techniky elektrárenské společnosti Tepco. Do výpočtů ASR započítávala oceánské proudy, které do programu zanášela prostřednictvím oblastí o rozměru 8 x 8 kilometrů. V zabarveném prostoru se nacházejí částice, které přišly s vysoce kontaminovanou vodou nejméně jednou do styku.

Youtube video
Youtube video | Video: youtube.com

 

Právě se děje

Další zprávy