Japonsko řeklo sbohem pacifismu

rst, Reuters, ČTK
12. 1. 2007 10:30
Tokio - Vypadá to, že i přes odpor mnohých je japonský pacifismus minulostí. Nový premiér "jestřáb" Šinzo Abe chce svou zemi zapojit do vojenských operací.
"Jsem hrdý na to, že jsem premiérem v době, kdy můžeme založit naše ministerstvo obrany. Je to první velký krok k vybudování nového poválečného národa," - Šinzo Abe
"Jsem hrdý na to, že jsem premiérem v době, kdy můžeme založit naše ministerstvo obrany. Je to první velký krok k vybudování nového poválečného národa," - Šinzo Abe | Foto: Reuters

Poprvé v novodobé poválečné historii má Japonsko své ministerstvo obrany. A Šinzo Abe, který se jako první premiér své země narodil až po druhé světové válce, chce měnit ústavu.

Tu navrhly po válce vítězné Spojené státy a neumožňuje Japonsku například vojensky zasahovat při řešení mezinárodních sporů.

Přetvoření Úřadu pro obranné záležitosti na plnohodnotné ministerstvo je spíše symbolickým krokem. Japonsko chce jednou provždy vystoupit z poválečného stínu a hrát větší roli v globální bezpečnostní politice.

"Jsem hrdý na to, že jsem premiérem v době, kdy můžeme založit naše ministerstvo obrany, organizaci, která hraje významnou roli v národní obraně země. Je to první velký krok k vybudování nového poválečného národa, " řekl při té příležitosti Abe.

Více odpovědnosti

Ministrem se stal Fumio Kjuma, kterému během ceremonie na kopci ve středu Tokia, kde ministerstvo sídlí, salutovalo na osm desítek uniformovaných vojáků.

Slavnostní vojenská přehlídka se dnes konala před novým ministerstvem v Tokiu. Zúčastnil se jí také premiér Abe.
Slavnostní vojenská přehlídka se dnes konala před novým ministerstvem v Tokiu. Zúčastnil se jí také premiér Abe. | Foto: Reuters

Kjuma uvedl, že severokorejský jaderný test zkomplikoval bezpečnostní situaci v regionu, a řekl, že Japonsko musí převzít více odpovědnosti za mezinárodní mír a stabilitu.

Japonsko se začalo do zahraničních operací zapojovat aktivněji v době, kdy jeho vládě předsedal Abeho předchůdce Džuničiró Koizumi. K nebojovým operacím tehdy vyslalo své vojáky do Iráku a Afghánistánu.

Kritici tvrdí, že zřízení ministerstva odporuje japonské ústavě z roku 1947. Ta Tokiu zakazuje armádní účast při řešení mezinárodních konfliktů.

Japonsko armádu buduje výhradně pro sebeobranné účely. Na základě mezinárodní dohody zajišťuje jeho bezpečnost 50 tisíc amerických vojáků.

 

Právě se děje

Další zprávy