Japonská vlna tsunami byla dvakrát vyšší, měla 23 metrů

Zahraničí Zahraničí
18. 3. 2011 21:40
Pracovníci jaderné elektrárny Fukušima dál chladí reaktory, počítají i s betonovým obalem
Minako Oikawa (vlevo), která přišla o manžela, se setkala v evakuačním centru v Rikuzentakatě se svými příbuznými.
Minako Oikawa (vlevo), která přišla o manžela, se setkala v evakuačním centru v Rikuzentakatě se svými příbuznými. | Foto: Reuters

Tokio - Vlna tsunami, která před týdnem smetla severovýchodní pobřeží Japonska, byla násobně vyšší, než se původně odhadovalo. Podle nejnovějších výpočtů měla na výšku minimálně třiadvacet metrů, po neštěstí se mluvilo maximálně o deseti.

Podhodnocené byly zpočátku podle všeho i počty obětí. Páteční statistiky uvádějí, že při ničivém zemětřesení a následné tsunami zemřelo přes 17 000 lidí.

A špatný odhad rozměrů tragédie dotřetice: japonská vláda poprvé přiznala, že tamní úřady měly - zvláště v souvislosti s jadernou havárií v elektrárně Fukušima 1 - reagovat podstatně rychleji.

Jaderné riziko v kolabující Fukušimě se mezitím zvýšilo ze čtvrtého na pátý stupeň. Hasiči i energetici se i v pátek snažili hlavně zchladit přehřáté jaderné reaktory.

Japonští experti také poprvé připustili, že pokud by se chlazení nezdařilo, mají ještě jednu možnost: přistoupit k takzvanému černobylskému scénáři, tedy zakrytí reaktoru pískem a betonem.

Klíčovou výzvou pro energetiky z Fukušimy je obnovit v elektrárně přívod energie. Funkční elektrické vedení by znovu zprovoznilo chladicí systémy poškozených reaktorových bloků. A zamezilo roztavení jádra.

Všechny dosavadní pokusy ale selhaly. Elektřina přitom měla v místě havárie fungovat už ve čtvrtek.

Hasičům tedy zatím nezbývá jiná možnost, než reaktory dál kropit vodou.

Připomeňte si, co se v Japonsku dělo ve čtvrtek.

Veškeré informace, včetně online přenosů, fotogalerií a grafik, najdete ve speciálu Japonská katastrofa.

21:40 - Netradičním způsobem se Japoncům rozhodli pomáhat obyvatelé Havajských ostrovů, píše na svých webových stránkách americká CNN. Z triček s havajským pozdravem "Aloha" vystřihují písmeno "O" a dávají místo něj rudé slunce z japonské vlajky. Triko prodávají za 20 dolarů, turisté si jich denně rozeberou kolem 1500.

21:25 - Guvernér prefektury Mijagi, jejíž pobřeží vlna tsunami v podstatě srovnala se zemí, vyzval přeživší, aby se - pokud mohou - přestěhovali do jiných částí země. Vrátit se mají, až když bude v oblasti postaveno dost nouzových příbytků. To může trvat půl roku až rok.

21:19 - "Nikdo už nevychází přede dveře. Ulice jsou tak tiché," cituje BBC Paula Morrise, který bydlí se ženou a dcerou asi 40 kilometrů od fukušimské atomové elektrárny. "Většině lidí tady se daří dobře, ale nikdo neví, co by se mělo dělat. Je to strašné."

20:36 - Ani čerstvé obavy z jaderné energetiky nemění plány švédské ocelářské společnosti Sandvik, která chce příští rok začít vyrábět v Chomutově přesné trubky pro parogenerátory atomových elektráren.

Japonci bez vody a bez přístřeší
Japonci bez vody a bez přístřeší | Foto: Aktuálně.cz

20:31 - V deníku Los Angeles Times vyšel článek, v němž energetici tvrdí, že ani obnovení přívodu elektrického proudu do reaktorů nemusí odvrátit definitivní kolaps Fukušimy. Experti upozorňují: Pumpy, které jsou součástí chladících systémů, mohly vážně poškodit předchozí výbuchy vodíku v reaktorech.  

20:15 - Podle japonského listu Asahi se tsunami před týdnem dostala až tři kilometry do japonského vnitrozemí. Fotky, které to dokládají, umístil na své facebookové stránce.

20:00 - Ve Fukušimě jsou čtyři hodiny po půlnoci, teplota je pod nulou, hlásí britská BBC. Skoro 400 tisíc lidí tráví další noc v troskách na severovýchodě země, kde mají k dispozici jen malé zásoby jídla, vody, léků a paliva.

19:04 - Japonská policie znovu zvýšila odhadované počty obětí. Při zemětřesení a následné vlně tsunami mohlo podle ní zemřít přes 17 000 lidí. Oficiálně potvrzeno je zatím 6911 mrtvých a 10 700 nezvěstných.

18:57 - Mezinárodní krasobruslařská unie dá mistrovství světa v krasobruslení jiné zemi, pokud japonští organizátoři do pondělka neslíbí, že šampionát zorganizují v pozdějším termínu. Závody měly začít už příští týden v Tokiu, kvůli zemětřesení a tsunami však byly odloženy.

18:40 - Tokijští hasiči začali v sobotu po půlnoci japonského času (přesně v 0:45) znovu stříkat vodu na zničený reaktor 3 fukušimské elektrárny, hlásí agentrua Kjódó. Chtějí tak zabránit roztavení jádra.

18:15 - Vlna tsunami, která před týdnem zpustošila severovýchodní pobřeží Japonska, byla podle posledních propočtů nejméně 23 metrů vysoká. Informaci přinesl japonský list Jomiuri, a to s odvoláním na jeden z japonských výzkumných ústavů. Výše vlny byla měřena v Ofunatu v prefektuře Iwate, kde voda strhla celé vesnice a města.

17:48 - Česká obec Dukovany pošle na pomoc obyvatelům v okolí Fukušimy 100 tisíc korun. O finanční pomoci rozhodla jednomyslně rada Energoregionu 2020 na svém pátečním jednání, oznámil předseda sdružení a starosta Náměště nad Oslavou Vladimír Měrka."Je to projev hluboké solidarity s lidmi, které potkalo neštěstí v souvislosti s havárií této elektrárny v důsledku živelní katastrofy," vysvětlil.

17:34 - "Starosti nám dělají nádrže s vyhořelým palivem v reaktorech tři a čtyři. Nemáme dostatek informací o hladině chladící vody, ani teplotách v nádržích," cituje BBC Grahama Andrewa z Mezinárodní agentury pro atomovou energii (IAEA).

17:27 - Práce na obnovení přívodu elektrického proudu do vodních pump, které jsou nezbytné pro chlazení přehřátých reaktorů, by měly být hotovy během víkendu. V sobotu má být dokončen přívod elektřiny do prvních dvou reaktorů. Pumpy třetího a čtvrtého reaktoru by mohly začít pracovat v neděli. Informovala o tom Japonská jaderná agentura.

17:15 - V souvislosti s hrozbou radiace z Japonska se i po Praze šíří poplašné zprávy. A přicházejí z nečekaných míst - například z kubánské ambasády.

"Pokud bude dnes nebo v příštích dnech pršet, nevycházejte do deště. Musíte použít deštník nebo pláštěnku. To proto, že nukleární odborníci poukazují na to, že radioaktivní částice mohou vstoupit do atmosféry, a tak se z ozonové vrstvy rozšíří do celého světa deštěm, který může způsobit popáleniny, vypadávání vlasů, a dokonce i rakovinu," stojí v e-mailu, který v pátek rozeslal Kubáncům žijícím v Česku konzul komunistického Ostrova svobody.

Podle odborníků jsou tyto informace nepravdivé. Podle informací Aktuálně.cz se toto varování objevilo na jihoamerických serverech a chatech, ale i v nich bylo vyvráceno.

17:04 - "Situace ve Fukušimě zůstává vážná, ale od posledního tiskového brífinku jsme nezaznamenali žádné zhoršení," upřesňuje podle BBC šéf Mezinárodní agentury pro atomovou energii (IAEA) Graham Andrew.

17:01 - V pátek otřáslo Japonskem celkem 262 následných otřesů o síle pěti a více stupňů Richterovy škály. To je podle agentury Kjódo největší počet v historii seizmologického měření.

16:50 - Podle televize CNN už občané Spojených států poslali na pomoc Japonsku 87 milionů dolarů. Týden po zemětřesní na Haiti  přitom měly americké neziskové organizace vybráno 275 milionů dolarů. V případě hurikánu Katrina poslali Američané za prvních sedm dnů 522 milionů dolarů.

16:43 - Stav reaktorů 1, 2 a 3 je "poměrně stabilní," řekl novinářům Graham Andrew z Mezinárodní agentury pro atomovou energii (IAEA). 

16:38 - Ruský prezident Dmitrij Medveděv pozval Japonce ze zasažených oblastí, aby přišli pracovat na Sibiř a do dalších regionů na Dálném východě. Nabídnutím pracovních příležitostí chce Rusko podle agentury AFP pomoci obnovit japonskou ekonomiku.

16:31 - Americké námořnictvo oznámilo, že v rámci zajištění maximální bezpečnosti svých vojáků ruší všechny lety do oblasti jaderné elektrárny Fukušima. Do potenciálně nebezpečné zóny nad reaktorem podle agentury AP pošle své stroje jen v nejnutnějších případech.

16:03 - Přes veškerou snahu se záchranáři nemohou postarat o všechny. "Viděli jsme děti, které mrzly a nedostávalo se jim jídla ani čisté vody. Od zítřka začneme distribuovat přikrývky," cituje BBC Stephena McDonalda z organizace Save The Children.

15:51 - Ze zpráv humanitárních organizací vyplývá, že se většině lidí postižených zemětřesením nebo tsunami dostává ze strany japonských záchranářů základní pomoci. Většina z nich má co jíst a kde složit hlavu. V nejzasaženějších oblastech ale docházejí léky a kvůli nepřízni počasí se objevují případy podchlazení.

15:34 - Americké námořnictvo dočasně přesunuje asi tisícovku vojáků a blíže nespecifikovaný počet letounů z japonské letecké základny Atsugi  na základnu Anderson na ostrově Guam. Odtud bude armáda koordinovat svou pomoc.

Foto: Reuters

14:56 - Po Německu oznámilo dočasné přesunutí své ambasády také Finsko. Na rozdíl od německých kolegů se však finští diplomaté nepřesunují z Tokia do Osaky, ale do Hirošimy. 

14:50 - Francouzský premiér Nicolas Sarkozy v patnáctiminutovém rozhovoru se svým japonským protějškem Naoto Kanem nabídl zemi vycházejícího slunce jakoukoliv pomoc, o kterou Tokio požádá. Informovala o tom agentura AFP.

14:40 - "Tým z letecké základny Kadena pomohl zprovoznit ranveje a řídící věž na letišti Matušima. Do zničeného města Sendai tak bude pomoc proudit rychleji," tweetuje americký velvyslanec v Japonsku John V. Roos

14:31 - Radioaktivní mrak už dorazil do jižní Kalifornie. Hodnoty radiace jsou ale tak malé, že nemohou ohrozit lidské zdraví. S odvoláním na nejmenovaného diplomata o tom informovala agentura AP. 

14:17 - Uniklá radiace podle Světové meteorologické organizace Spojených národů zatím nestoupá do vyšší části atmosféry, a nepředstavuje tak riziko pro mezinárodní leteckou dopravu. "V současné době není důvod k obavám," uvedl šéf úřadu Herbert Puempel a dodal, že kontrolu pasažérů přilétajících z Japonska považuje za zbytečnou.

14:04 - K zemím, které evakuují své obyvatele, se přidává Španělsko. S odvoláním na tamní vládu o tom informovala agentura AFP. Prozatím Madrid do Japonska vypraví jeden letecký speciál.

14:01 - Počet potvrzených obětí zemětřesení a tsunami vzrostl na 6 548, pohřešováno je podle informací japonské policie 10 354.

13:53 - "Úroveň radiace lehce stoupla, ale stále nepřekročila limit, pro vyhlášení stavu veřejného ohrožení," uvedl mluvčí WHO Greg Hartl. 

Japonští hasiči během čtvrtečního zásahu ve vesnici Kamaiši.
Japonští hasiči během čtvrtečního zásahu ve vesnici Kamaiši. | Foto: Reuters

13:46 - Cesty do Japonska není podle Světové zdravotnické organizace (WHO) třeba rušit. Hodnoty radiace v zemi sice stoupají, ale nedosahují prý úrovně, která by představovala zdravotní riziko.

13:41 - Regionem Tóhoku na severovýchodě ostrova Honšú otřásají další následné otřesy. Prostřednictvím Twitteru o tom BBC informoval šéf úřadu rádia Hlas Ameriky Steve Herman.

13:35 - Japonští inženýři nemohou posudit, zda jsou pokusy o zkrocení přehřátého reaktoru úspěšné či nikoliv, přes shazovanou vodu totiž nic nevidí. "Kvůli operaci vojenských vrtulníků bojujeme s požárem, který nevidíme. Víme, že už se požár nešíří, zda je pod kontrolou, ale říci nedokážeme." cituje agentura Reuters zástupce ředitele Agentury pro nukleární a průmyslovou bezpečnost Hidehika Nišijamu.

13:27 - V úterý 29. března od 18 hodin se ve Velkém sále pražské Lucerny uskuteční benefiční Koncert pro Japonsko. Svou účast přislíbily české skupiny, které v zemi výcházejícího slunce v posledních letech koncertovaly. Bližší informace naleznete na koncertprojaponsko.cz

13:21 - Během 40 minut shodily vrtulníky na přehřátý reaktor 50 tun mořské vody. Zatím bez efektu.

13:16 - Guvernér katastrofou nejhůře zasažené prefektury Mijagy vyzval občany, kteří přišli o své domovy, aby oblast opustili a usnadnili tak úřadům odklízecí práce. "V okolních prefekturách se občanům dostane kvalitnější pomoci. Jedná se nezávaznou prosbu, ale doufám, že budou lidé s úřady spolupracovat," cituje agentura Kjódo guvernéra Jošihira Muraje.

13:08 - Japonské úřady podle NBC připustily, že mohly na tragické události z minulého týdne zareagovat rychleji.  

13:01 - Pokusy obnovit funkci systému chlazení reaktoru zatím bez úspěchu. Situace ve Fukušimě zůstává podle japonské vlády velmi vážná.

12:38 - Premiér Naoto Kan dále prohlásil: "Po druhé světové válce jsme měli zázračný ekomický růst. A to díky naší snaze. Tak se můžeme znovu postavit na nohy." Premiér také ocenil lidi, kteří žijí v otřesných podmínkách v táborech v severovýchodní části země.

12:25 - Japonský premiér Naoto Kan právě řekl, že všechny překážky, které tu při poskytování pomoci lidem byly, jsou již odstraněny. K situaci ve Fukušimě prohlásil: "Úředníci, policie i hasiči obětují své životy, aby situaci vyřešili". Premiér také zopakoval, že Japonsko od druhé světové války čelí největší krizi. "Dostáváme podporu od celého světa. Nemáme čas být pesimističtí," dodal Naoto Kan.  

12:00 - V postižených oblastech se zvyšuje počet případů chřipky. Národní institut varuje, že nemocnice nemají kapacity k tomu, aby se o lidi s tímto nebo jiným podobným infekčním onemocněním starali.

11:50 - Mluvčí Mezinárodní agentury pro atomovou energii řekl, že jaderné nebezpečí bylo pro Japonsko zvýšeno na pět kvůli stavu reaktorů 1, 2, 3 v elektrárně Fukušima. "Nedochází k chlazení a reaktory byly poškozeny. Radioaktivní částice navíc nadále unikají do ovzduší," dodal mluvčí.

Satelitní snímek společnosti GeoEye ukazuje elektrárnu Fukušima 1. Pořízen byl 17. března 2011.
Satelitní snímek společnosti GeoEye ukazuje elektrárnu Fukušima 1. Pořízen byl 17. března 2011. | Foto: Reuters

11:39 - V oblasti asi 30 kilometrů severozápadně od poškozené jaderné elektrárny Fukušima byla již druhý den zjištěna vysoká míra radiace. Kvůli riziku radiace mnoho cizinců opouští Japonsko. Podle BBC přijelo několik plných autobusů na letiště Niigata. Také Japonci se ale stěhují z oblasti v okolí Tokia. A to, ikdyž úřady tvrdí, že riziko ozáření je tady to velmi nízké.

11:32 - Mark Kemp, který bydlí v prefektuře Fukušima řekl, že není důvod k panikaření. Míra radiace se podle něj každou hodinu aktualizuje na webových stránkách.

11:28 - Šéf Mezinárodní agentury pro atomovou energii v pátek řekl, že OSN kvůli problémům v japonské elektrárně plánuje v pondělí uspořádat mimořádnou schůzi.

11:23 - Ministři financí a guvernéři centrálních bank skupiny nejvyspělejších ekonomik světa G7 se v noci na dnešek překvapivě dohodli na společné intervenci na devizovém trhu proti silnému kurzu japonského jenu. G7 tím chce uklidnit světové finanční trhy a podpořit japonskou ekonomiku v situaci, kdy se potýká s následky ničivého zemětřesení a obří přílivové vlny. Jde o první společný zásah světových mocností na trhu od roku 2000. "Jak říkáme už dlouho, nadměrná rozkolísanost a chaotické pohyby směnných kurzů mají nepříznivé důsledky pro ekonomiku a finanční stabilitu," uvedla G7 po noční telekonferenci.

11:20 - Do Shizugawy, jedné z nejvíce postižených oblastí, přiletěl další americký vrtulník se zásobami. Šedesátiletý pracovník místní radnice uvedl, že lidé v současné době stále potřebují plyn, zeleninu, ponožky, spodní prádlo, vlhčené ubrousky a krém.

11:06 - Hlavní tajemník vlády Yukioi Edano řekl, že jsou ohromeni rozsahem katastrofy, která minulý týden zpustošila Japonsko.

10:48 - Japonský korunní princ a princezna se kvůli katastrofě nezúčastní svatby prince Williama a Kate Middletonové.

10:35 - Pokud se zhorší podmínky v poškozené jaderné elektráně Fukušima, využije Jižní Korea vojenská letadla a lodě k evakuaci svých občanů z Japonska. Svým občanům také doporučuje, aby se drželi nejméně 80 kilometrů od jaderné elektrárny.

Záchranáři přerušili na minutu práci a uctívají oběti zemětřesení a tsunami.
Záchranáři přerušili na minutu práci a uctívají oběti zemětřesení a tsunami. | Foto: Reuters

10:25 - Kvůli přerušení výroby v japonských závodech na elektroniku a automobily hrozí výpadek dodávek po celém světě. Například Toyota přitom vyrobí ve svých dvanácti závodech 95 tisíc aut denně. Každý den přijde automobilka o šest miliard korun, pro Hondu a Nissan se jedná o denní ztrátu asi dvou miliard korun.

10:05 - Japonsko zvýšilo úroveň jaderného nebezpečí ve Fukušimě ze čtyř na pět. Uvedla to agentura Reuters. V Tokiu se začne měřit radiace během pátku.

9:40 - Japonská policie potvrdila, že zemětřesení a následné tsunami si vyžádalo 6 548 obětí. Stále se pohřešuje 10 354 lidí, 2 516 obyvatel bylo zraněno.

9:04 - Krize v japonské elektrárně Fukušima je vážná, prohlásil to šéf Mezinárodní agentury pro atomovou energii Jukijo Amano. Ten přicestoval do své rodné země, osobní inspekci Fukušimy však nechystá.  

8:29 - Japonské ropné společnosti oznámily, že navyšují své kapacity. Například firma Cosmo Oil uvedla, že zvyšuje svou denní produkci o 50 tisic barelů ropy. Tato opatření by měla pomoci v situaci, kdy se na východě Japonska objevily problémy s dodávkami.

7:54 - Automobilka Honda uvedla, že prodlužuje zastavení výroby do 23. března. Původně chtěla produkci obnovit už 20. března. Honda vyrábí v Japonsku skoro čtvrtinu všech svých vozů.

7:28 - Světová zdravotnická věří, že šíření radiace z jaderné elektrárny Fukušima zůstává omezené a nepředstavuje bezprostřední hrozbu pro zdraví lidí. "V tuto chvíli nemáme důkazy, že by došlo k podstatnému rozšíření radiace mimo bezprostřední zónu v okolí reaktorů," řekl podle agentury Reuters Michael O´Leary. Dodal však, že situace se rychle mění a může se náhle změnit.

6:58 - Američtí jaderní experti se domnívají, že nádrž s použitým jaderným palivem v elektrárně Fukušima má otvor ve stěně či dně. Informoval o tom deník Los Angeles Times, podle nějž právě tato skutečnost zásadním způsobem komplikuje chlazení nádrže vodou a způsobuje, že z elektrárny dál unikají nebezpečné úrovně radiace. Deník se odvolává na nejmenované vládní činitele, kteří vycházejí z informací lidí přímo na místě.

6:04 - Řídící technik elektrárny ve Fukušimě podle agentury Reuters uvedl, že není nemožné uzavřít reaktory pomocí pevného obalu, pokusy o chlazení reaktoru však zůstávají pro tuto chvíli prioritou. Uzavření reaktorů do betonové schránky bývá označováno za černobylské řešení.

 

Právě se děje

Další zprávy