Japonci znovu pátrají po obětech tsunami

Zahraničí ČTK Zahraničí, ČTK
25. 4. 2011 15:05
Pětadvacet tisíc japonských vojáků hledá mrtvé po tsunami
Japonský voják pátrající v nánosech bahna a odpadků po tělech mrtvých
Japonský voják pátrající v nánosech bahna a odpadků po tělech mrtvých | Foto: Reuters

Tokio - Japonsko v pondělí zahájilo rozsáhlou pátrací akci po zbývajících obětech v oblastech postižených březnovým zemětřesením a především následnou tsunami.

Při této živelné katastrofě zahynulo více než 14300 osob, dalších 11 900 se pohřešuje, ale předpokládá se, že rovněž přišly o život.

Do dvoudenní operace, která je už třetí od pohromy, je zapojeno 25 000 vojáků. Pomáhají jim i americké jednotky a také japonští policisté a příslušníci pobřežních hlídek.

Pátrací týmy prohledávají metr po metru zdevastované pobřeží na severovýchodě Japonska a pátrat musejí i několik kilometrů hluboko ve vnitrozemí, protože až tak daleko se na mnoha místech dostala přívalová vlna.

Prohledat musejí tuny trosek a odpadu a také ruiny zničených domů.

Na mnoha místech jako například ve městě Šičigahamamači zůstaly nánosy bahna, do kterých musejí pátrači zhruba každého půl metru zarážet bidla, aby se ujistili, že žádné tělo neuniklo pozornosti.

Ve městě bylo nasazeno 370 vojáků, kteří pátrají po desítce pohřešovaných. Kromě toho museli odstranit hory odpadků.

Většinu mrtvých zřejmě odneslo moře

Při prvních dvou podobných akcích se podařilo vyhrabat pouhých 440 mrtvých. Zatím není jasné, jaký úspěch přinese nynější operace.

Je dost možné, že velkou část těl pohřešovaných lidí odnesla vlna také do moře. Po katastrofickém zemětřesení a tsunami v Indickém moři o Vánocích roku 2004 se ze 164 000 osob prohlášených za mrtvé 37 000 nikdy nenašlo.

Do pátrání je zapojena asi stovka vrtulníků a letadel a také pět desítek lodí a stovka vojenských potápěčů.

Minulý týden prohledávaly mořské hlubiny podél pobřeží také robotické batyskafy, které našly hromady aut, kusů domů a odpadu, ale žádné oběti.

Situace v oblasti se nicméně dál pozvolna vrací k normálu, což potvrdilo i pondělní obnovení provozu rychlovlaků na lince dlouhé 300 kilometrů mezi Tokiem a městem Sendai, který byl přerušen šest týdnů.

Premiér dál ztrácí na popularitě

Vláda premiéra Naoto Kana ztrácí po krátkém vzestupu po katastrofě na popularitě kvůli zdlouhavému odstraňování následků tsunami na jedné z fukušimských jaderných elektráren, z níž uniklo velké množství radioaktivních částic a kvůli níž bylo území v okruhu 20 kilometrů kolem komplexu označeno za zakázanou zónu.

Expres Šinkansen míjí minisídliště pro postižené zemětřesením
Expres Šinkansen míjí minisídliště pro postižené zemětřesením | Foto: Reuters

Vládní Demokratická strana přišla v nedávných dvou místních volbách o desítky křesel.

Kan v pondělí v parlamentu zopakoval, že vláda dělá vše, co je v jejích silách, aby zabránila dalšímu šíření radiace. "Jaderná havárie stále pokračuje. Naší hlavní prioritou právě teď je stabilizovat ji," podotkl.

V centru Tokia protestovalo v neděli asi 5000 lidí proti jaderné energii a požadovalo rozsáhlejší využívání alternativních zdrojů.

Odpor vůči jaderné energetice v zemi významně stoupl právě kvůli vážnému poškození jaderné elektrárny Fukušima 1.

Společnost TEPCO, která elektrárnu provozuje, oznámila, že do začátku června vybuduje mezisklady, které by měly pojmout  31 400 tun kontaminované vody. Desítky tisíc tun radioaktivní vody nyní ztěžují práce v poškozených reaktorech.

 

Právě se děje

Další zprávy