Nová studená válka: Spor USA a Číny dosahuje vrcholu. V těchto místech hrozí střet

Helena Truchlá Helena Truchlá
24. 10. 2020 19:00
Napětí mezi Spojenými státy a Čínou dosáhlo během čtyř let vládnutí prezidenta Donalda Trumpa vrcholu. Spor mezi oběma velmocemi se rozhořel v oblasti obchodu, v otázce technologií, obrany i na půdě mezinárodních organizací. Někteří analytici situaci označují za novou studenou válku. Podívejte se před listopadovými prezidentskými volbami v USA, kde probíhá a jaká hrozí eskalace.

Zdroj: The New York TimesBBC, Financial TimesBrookings Institution, The Washington Post

Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Reuters

Studená válka, verze pro 21. století

"Trump prohrává svoji studenou válku s Čínou," zhodnotil na začátku října někdejší šéf Světové banky Robert Zoellick. Navázal tak na řadu analytiků, kteří zhoršující se vztahy mezi oběma zeměmi přirovnávají k soupeření mezi Spojenými státy a Sovětským svazem v druhé polovině 20. století.

"Konfrontace posílila, oblasti spolupráce mizí," tvrdí například také Ryan Hass z think-tanku Brookings Institution. Zatímco moc a vliv obou zemí se podle analytiků vyrovnávají, ideologické rozdíly mezi nimi se zvětšují. Jeden z Trumpových bezpečnostních poradců nedávno obvinil čínského prezidenta Si Ťin-pchinga, že se považuje za novodobého diktátora sovětského typu, Čína naopak dlouhodobě označuje americký důraz na šíření demokracie a dalších hodnot, které jsou v Americe chápány jako univerzálně platné, za hrozbu. 

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 55 minutami

Pohonné hmoty v Česku dál zdražují, nafta je poprvé od roku 2014 nad 35 korunami za litr

Zdražování pohonných hmot u čerpacích stanic v České republice pokračuje. Cena nejprodávanějšího benzinu Natural 95 od minulého týdne vzrostla o 47 haléřů na průměrných 36,59 korun na litr. Je tak nejdražší za sedm let, naposledy za něj platili řidiči více v říjnu 2014. Nafta zdražila o 64 haléřů na 35,56 korun na litr. Nad 35 korunami byla průměrná cena dieselu naposledy v listopadu 2014. Vyplývá to z informací na webu společnosti CCS, která ceny sleduje. Analytik společnosti Finlord Boris Tomčiak uvedl, že růst cen pohonných hmot bude pokračovat i v první polovině listopadu, a to o desítky haléřů.

"V první polovině listopadu bude pokračovat růst cen pohonných hmot. Zdražení u benzínu i naftu by mělo být na úrovni několik desítek haléřů. Nafta bude zdražovat rychleji. Důvodem je zvýšení cen ropy Brent na současných 86 dolarů (asi 1900 korun) za barel. Od počátku roku už ropa zdražila o více než 70 procent," řekl ČTK Tomčiak. Výraznější nárůst u nafty než u benzinu je podle analytiků daný prudkým zdražováním zemního plynu, se kterým souvisí vyšší poptávka po topném oleji.

Před rokem stál litr Naturalu v průměru rovných 28 korun, tedy o 8,59 korun méně. Podobný rozdíl je mezi letošní a loňskou cenou nafty, loni byl diesel v posledním říjnovém týdnu v průměru za 27,19 korun na litr.

Zdroj: ČTK
Další zprávy