Nová studená válka: Spor USA a Číny dosahuje vrcholu. V těchto místech hrozí střet

Helena Truchlá Helena Truchlá
24. 10. 2020 19:00
Napětí mezi Spojenými státy a Čínou dosáhlo během čtyř let vládnutí prezidenta Donalda Trumpa vrcholu. Spor mezi oběma velmocemi se rozhořel v oblasti obchodu, v otázce technologií, obrany i na půdě mezinárodních organizací. Někteří analytici situaci označují za novou studenou válku. Podívejte se před listopadovými prezidentskými volbami v USA, kde probíhá a jaká hrozí eskalace.

Zdroj: The New York TimesBBC, Financial TimesBrookings Institution, The Washington Post

Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Reuters

Studená válka, verze pro 21. století

"Trump prohrává svoji studenou válku s Čínou," zhodnotil na začátku října někdejší šéf Světové banky Robert Zoellick. Navázal tak na řadu analytiků, kteří zhoršující se vztahy mezi oběma zeměmi přirovnávají k soupeření mezi Spojenými státy a Sovětským svazem v druhé polovině 20. století.

"Konfrontace posílila, oblasti spolupráce mizí," tvrdí například také Ryan Hass z think-tanku Brookings Institution. Zatímco moc a vliv obou zemí se podle analytiků vyrovnávají, ideologické rozdíly mezi nimi se zvětšují. Jeden z Trumpových bezpečnostních poradců nedávno obvinil čínského prezidenta Si Ťin-pchinga, že se považuje za novodobého diktátora sovětského typu, Čína naopak dlouhodobě označuje americký důraz na šíření demokracie a dalších hodnot, které jsou v Americe chápány jako univerzálně platné, za hrozbu. 

 

Právě se děje

před 17 minutami

Na východoindické pobřeží udeřil cyklón Nivar, jedna žena zemřela po zřícení stěny podmáčeného domu

Na východoindické pobřeží ve čtvrtek časně ráno místního času za doprovodu prudkého deště a vichru udeřil cyklón Nivar, kvůli kterému tamní úřady musely evakuovat desítky tisíc lidí. Informovala o tom agentura AFP. Střed bouře po mírném oslabení dosáhl pevniny ve 3:00 místního času (středa 23:00 SEČ) v oblasti zhruba 230 kilometrů jižně od Čennaí, ve státě Tamilnádu na jihovýchodě země. Cyklón doprovázel vítr o síle až 130 kilometrů za hodinu.

Prudký vichr ve státech Tamilnádu a Ándhrapradéš vyvracel stromy a sloupy elektrického vedení a vydatné srážky způsobily záplavy. Ve státě Tamilnádu si bouře vyžádala jeden život, když se na ženu zřítila stěna podmáčeného domu.

Nivar podle předpovědí Indického meteorologického úřadu (IMD) v následujících hodinách oslabí a zamíří na sever. Agentura však na twitteru varovala, že nebezpečí "ještě nepominulo, protože část cyklónu je stále nad mořem - i když je už střed nad pevninou".

Zdroj: ČTK
Další zprávy