Berlín - Navzdory mezinárodní kritice je ve světě nadále využíváno zhruba 250 tisíc dětí (z toho 40 procent tvoří dívky) jako vojáků.
U příležitosti mezinárodního dne proti nasazování dětských vojáků, který připadá na neděli, na to upozornil Dětský fond OSN (UNICEF).
Rekrutování dětí do bojů přitom už deset let zakazuje mezinárodní právo. Mnoho dívek, které jsou také využívány, se navíc stalo obětí sexuálního násilí a otěhotnělo.
Děti prý přesto bojují ve více než 60 ozbrojených skupinách v 15 zemích světa. Patří mezi ně Barma, Čad, Filipíny, Kolumbie, Kongo, Irák, Středoafrická republika, Súdán nebo Uganda.
Válčí i osmileté děti
Pokračující najímání do bojů UNICEF připisuje tomu, že děti se nechají snadno zmanipulovat.
Často jde o sirotky, kteří žijí v chudobě a k jednotkám se přidají, protože doufají, že tak získají ochranu. Po nasazení jsou mnohdy zdrogováni, mají psychické problémy a potřebují lékařskou pomoc. Rodiny a místní komunity je často zavrhnou jako vrahy.
Velký problém podle OSN představuje snadná obsluha lehkých zbraní. "S německými puškami... nebo kalašnikovem se naučí zacházet již osmileté děti," upozornila podle agentury DPA organizace.
Od roku 2001 se desetitisíce bývalých dětských vojáků zapojily do programu UNICEF, který je zaměřen na jejich začlenění do společnosti. Jako pokrok OSN uvádí propuštění asi 11 400 dětí a mladistvých z armádních jednotek a milic, ke kterému došlo v roce 2010.