Jak země zvládají pandemii? Tyto příklady ukazují, zda jsou účinné testy a karanténa

Simona Fendrychová Simona Fendrychová
13. 3. 2020 6:42
Když na jedenáctimilionové město Wu-chan, odkud se začala nákaza novým typem koronaviru šířit, uvalila čínská vláda 23. ledna karanténu, bylo nakažených 620 lidí. V současnosti je v mnoha evropských zemích počet infikovaných mnohem vyšší. Každá má ale jinou strategii na zvládání epidemie. V mnoha ohledech se Evropa může učit od Asie, kde mají to nejhorší za sebou.
Měření teploty u vstupu do obchodního domu v Singapuru.
Měření teploty u vstupu do obchodního domu v Singapuru. | Foto: Reuters

Singapur

V Singapuru hlásili hned na začátku rekordní počet infikovaných mimo pevninskou Čínu. Ten se ale poté nezvyšoval tak rychle jako jinde. Do středy tamní úřady uváděly 178 nakažených a 96 vyléčených, přičemž v zemi na nemoc způsobenou koronavirem nikdo nezemřel. "Neděláme nic jinak, jen to děláme dobře," komentoval to podle britského deníku The Guardian vysoce postavený úředník ve Světové zdravotnické organizaci (WHO), profesor Dale Fisher ze Singapurské národní univerzity. 

Singapur je mezinárodní obchodní křižovatkou, kam jezdí obrovské množství cizinců. Proto pečlivě sleduje kontakty infikovaných lidí a uvaluje karanténu. Každý člověk v karanténě musí na vyžádání příslušných orgánů (klidně několikrát denně) kliknout na on-line odkaz a nasdílet polohu svého telefonu. Tím úřady kontrolují, kde je. Úředníci také osobně provádějí namátkové kontroly. Při porušení karantény hrozí pokuta v přepočtu až 230 tisíc korun nebo až šest měsíců ve vězení

Místní úřady otevřeně a jasně informují o průběhu epidemie a do velké míry spoléhají na zodpovědné chování obyvatel. Od té doby, co epidemie propukla, se už tisíce lidí dobrovolně odebraly do izolace. Lidem v nucené izolaci navíc Singapur poskytuje pomoc. Například živnostníci mohou dostat podporu v přepočtu přes dva tisíce korun denně. Lidem, kteří z nějakého důvodu nemůžou zůstat v karanténě doma, vláda nabízí ubytování.

Klíčem k úspěchu je ale také rychlost, s jakou úřady podchytí každého nakaženého. Využívají policii a veřejné kamery a pečlivě vedou rozhovory s infikovanými a jejich blízkými. Testy jsou navíc v Singapuru zdarma.

 

Právě se děje

Další zprávy