Jak virtuóz zničil housle: Stradivari a webové šarivari

Zuzana Kleknerová Zahraničí Zuzana Kleknerová, Zahraničí
2. 11. 2011 7:00
Uvádíme na pravou míru: Jak to bylo s Garrettem a co se stalo s cenným nástrojem
David Garrett, houslový virtuóz. Před čtyřmi lety rozsedl vzácné housle, dnes vlastní ještě vzácnější.
David Garrett, houslový virtuóz. Před čtyřmi lety rozsedl vzácné housle, dnes vlastní ještě vzácnější. | Foto: WikiCommons.org

Londýn - David Garrett, přezdívaný "David Beckham klasických houslí", rozbil během koncertu v Británii nástroj od Stradivariho závratné hodnoty. V pondělí to na svých internetových stránkách napsal britský list Independent, od nějž zprávu následně převzalo i Aktuálně.cz.

Příběh nadaného - a krajně nešťastného - houslisty, který na vzácné housle omylem spadl po představení v londýnském Barbicanu, ve vteřině zaujal tisíce čtenářů. Jenže: kuriózní nehoda se sice skutečně stala, ale už v roce 2008.

Roky stará zpráva "vybublala" na titul britského webu technickým nedopatřením a náš ranní editor nedokázal kuriózní chybu odhalit.

Protože vás, milí čtenáři, houslistův příběh navzdory svému stáří ráno tak zaujal, přijměte prosím jako malou omluvu vysvětlení, jakže se to s Garrettem, Stradivarim a slavnými houslemi vůbec vlastně má.

Jako úvodní "odhalení" nabízíme další novinářský renonc. Podle původní zprávy v Independentu měl houslový Beckham rozsednout nástroj od italského houslového mistra Antonia Giacoma Stradivariho. Jeden z vůbec nejcennějších na planetě.

Ale kdepak. Sám Garrett později informaci dementoval s tím, že sice stradivárky nevyčíslitelné hodnoty vlastní, při nešťastném pádu ale zničil "jen" nástroj, který vyrobil Stradivariho žák G.B. Guadagnini.

Od kuriózní příhody, Garrettem popsané slovy "uklouznul jsem na schodech a spadl na pouzdro s houslemi, které se rozbily na kusy", uplynuly skoro čtyři roky. Mladému houslovému virtuózovi za tu dobu vyšlo několik nových alb, dostal se do Guinnessovy knihy rekordů a přitáhl ke klasické hudbě tisíce lidí, hlavně mladých.

4. listopadu mu vychází album zbrusu nové. Jmenuje se "Legacy" a houslista se v něm od houslových variací skladeb Nirvany nebo Guns N'Roses vrací ke svým hudebním začátkům: třeba k Beethovenovu houslovému koncertu, který do úmoru nacvičoval už jako malý, mimořádně nadaný kluk.

Stradivárky za čtyři miliony eur

Po nehodě v Babicanu umělci přispěchala na pomoc společnost J&A Beare, jež mu nechala okamžitě dovézt z Milána housle jiné, stradivárky z roku 1718.

Jedny housle od Stradivariho, jak už bylo řečeno, Garrett v roce 2008 doma měl. Časem si pak opatřil další - takzvané "Bush Stradivari" z roku 1716. Opravdový klenot, který je oceněn na zhruba čtyři miliony eur.

"Jsem velmi, velmi opatrný a dávám na ně hrozný pozor," odvětil houslista před dvěma lety novinářům na otázku, zda by nebylo lepší dát takový nástroj do muzea nebo do sejfu než nechat ho v "divokých rukách Davida Garretta".

Stradivárky. Na světě jich je šest stovek. Cena? Ohromující.
Stradivárky. Na světě jich je šest stovek. Cena? Ohromující. | Foto: Ondřej Besperát, Aktuálně.cz

"Mám před nimi obrovský respekt. Vždyť jsem už jedny cenné housle z hloupé nešikovnosti rozbil," řekl v narážce na nehodu z roku 2008.

Stradivárek je na světě asi šest stovek. Nejdražší se prodaly před pěti lety v New Yorku v přepočtu za bezmála 51 milionů korun, což bylo vůbec nejvíc, kolik kdo v aukci za hudební nástroj zaplatil.

Získat "Bush Stradivari", jedny z nejvzácnějších, Garrettovi pomohl jeho otec - původním povoláním právník, který se ale už několik let zabývá dražením hudebních nástrojů.

Právě otec byl ostatně virtuózovým prvním učitelem. Ve čtrnácti letech se jeho syn stal nejmladším umělcem všech dob, s nímž podepsala exkluzivní smlouvu společnost Deutsche Grammofon.

Mezi rekordmany

Pouhé dva měsíce po "rozsednutých houslích" se David Garrett, mimochodem údajně nejkrásnější houslista světa, dokonce dostal do Guinnessovy knihy rekordů. A sice jako "nejrychlejší houslista světa".

Při vystoupení v britské televizní show Blue Peter zahrál skladbu Flight of the Bumblebee (česky Let čmeláka) od Nikolaje Andrejeviče Rimskij-Korsakova bezchybně za pouhých 66,56 vteřiny. Čili rychlostí 13 not za vteřinu.

Svůj rekord pak ještě o pár setin vylepšil. Z knihy rekordů ho vymazal 7. dubna 2010 až Ben Lee, který na zahrání stejné skladby potřeboval o dvě vteřiny méně než houslový Beckham.

 

Právě se děje

Další zprávy