Barbarství, které znechutilo svět. Obří buddhové přežili invaze i války, tálibánce ne

Martin Novák Martin Novák
9. 3. 2021 6:03
Buddhisté rádi stavěli a stavějí obrovské podobizny zakladatele jejich učení. Některé sochy v Japonsku, Číně, Indii, Thajsku nebo Barmě jsou vysoké přes sedmdesát metrů. Dvojice obřích buddhů v afghánském Bámjánu byla světovým unikátem. Postavy vysoké 38 a 55 metrů vytesali buddhističtí mniši do skalního masivu už v 6. století našeho letopočtu.
Socha Buddhy v Bamjánu v roce 1963 a po zničení.
Socha Buddhy v Bamjánu v roce 1963 a po zničení. | Foto: UNESCO/A Lezine/Wikimedia Commons CC BY-SA 3.0

Sochy přečkaly mnohé. Příchod islámu, tažení mongolského Čingischána, britskou i sovětskou invazi do Afghánistánu, občanskou válku i několik zemětřesení. Přesně před dvaceti lety ale neodolaly výbušninám, tankům, raketám a především fanatismu hnutí Tálibán, které se po dobytí Bámjánu rozhodlo sochy zničit.

Islamisté z Tálibánu světovou kulturní památku zničili půl roku před 11. zářím 2001. Teroristické útoky na USA vedly k americké odvetné akci proti al-Káidě v Afghánistánu. A protože Tálibán byl jejím spojencem a hostitelem, obrátila se ofenziva i proti němu a ještě na konci roku 2001 se jeho režim zhroutil. Mnohé se v Afghánistánu podařilo obnovit, slavné sochy ale zatím nikoliv. Pokusy znovu velkého a malého buddhu postavit ve skalních výklencích skončily u toho, že to není technicky proveditelné.

Tálibán se v druhé polovině 90. let zmocnil moci ve válkou sužovaném Afghánistánu s tím, že zavede vládu podle vzorů počátku islámu a nenechá se nikým v zahraničí ovlivňovat. Některé jeho kroky vyvolávaly ve světě údiv a zděšení, například zákaz vycházení žen na ulici bez mužského doprovodu, zákaz sledování filmů nebo poslouchání hudby.

Hnutí dobývalo jednu část Afghánistánu za druhou a v roce 1999 si podrobilo i těžko přístupnou centrální oblast Hazádžarát, pojmenovanou podle jejích obyvatel Hazárů, kteří na rozdíl od ostatních Afghánců vyznávají šíitský islám. Tálibán to považoval za odpadlictví a Hazárům vyhrožoval, že buď přestoupí k většinovému sunnitskému islámu, nebo zemřou. Všichni obyvatelé ve strachu z islamistických fanatiků opustili Bámján, největší město regionu. Před Tálibánem prchali, kam se dalo.

Zapovězené modlouctívání

V opuštěném Bámjánu zbylo jen několik lidí, které Tálibán zajal. A spolu s nimi i dvě sochy buddhů, považované za symbol města. Tato památka byla kdysi jedna z hlavních turistických atrakcí celého Afghánistánu. Například v 60. letech, kdy byla země bezpečná a tolerantní, sem jezdilo mnoho příznivců hnutí hippies z USA i západní Evropy.

Skalní masiv v Bamjánu, ve kterém byly umístěny obří sochy Buddhy.
Skalní masiv v Bamjánu, ve kterém byly umístěny obří sochy Buddhy. | Foto: UNESCO/Wikimedia Commons CC BY-SA 3.0 igo

V únoru 2001 Tálibán oznámil, že sochy zničí, protože se prý jedná o v islámu zapovězené modlouctívání. Pozdější svědectví uvádějí, že hnutí chtělo tímto způsobem zatlačit na okolní svět, aby uznal jeho legitimní vládu nad Afghánistánem a ukončil ekonomické sankce.

Existuje však také verze, podle níž tálibánského vůdce Muhammada Umara naštvala nabídka ze zahraničí k financování opravy buddhů, zatímco svět uplatňoval vůči jeho režimu hospodářské embargo.

"Na oslavu zabili a upekli devět krav"

O tom, co se dělo na začátku března 2001 v Bámjánu, vypověděl místní obyvatel Mirza Husajn pro televizi BBC. Tálibán ho spolu s dalšími zajatci pochytanými ve městě a okolí donutil, aby vylezl na buddhy a umístil tam nálože s dynamitem. Původně se tálibánci pokoušeli sochy zničit střelbou z tanků a protitankových střel, ty ale příliš nezmohly. Po sérii výbuchů se nakonec podařilo oba buddhy zničit. Zbyly po nich jen prázdné výklenky.

Pohled na skalní masiv v afghánském Bámjánu, kde se nacházela socha Buddhy.
Pohled na skalní masiv v afghánském Bámjánu, kde se nacházela socha Buddhy. | Foto: Reuters

"Přivezli výbušniny v náklaďácích a donutili nás, ať vyvrtáme do soch díry a nálože tam nacpeme. Trvalo celkem asi pětadvacet dní, než z buddhů nic nezbylo. Velitelé Tálibánu pak tančili, stříleli do vzduchu a na oslavu zabili a upekli devět krav," popsal Mirza Husajn.

Zejména asijské země s buddhistickou tradicí destrukce památky pobouřila. V Indii propukly násilné demonstrace proti muslimům a útoky na mešity. "Z hlediska globálního public relations to byla pro islám katastrofa," poznamenal tehdy bývalý pákistánský velvyslanec ve Velké Británii Akbar Ahmed.

Podobnou zuřivost při ničení památek pak ukázala o dekádu později v Iráku a Sýrii teroristická organizace Islámský stát. Džihádisté srovnali se zemí mnohé předislámské stavby, šíitské mešity a také hrobky, které považovali za odporující islámu. Poničili vykopávky v syrské Palmýře a v Iráku zbytky Nimrudu, někdejšího hlavního města Asyrské říše. Islámský stát také zničil mnoho artefaktů v mosulském muzeu.

Video: Afghánské dívce zabil Tálibán rodiče. Pomstila se

Tálibánci zastřelili Afghánce Kamar Gulové rodiče. "Popadla jsem zbraň a dva z nich zabila," vypověděla dívka. | Video: Rádio Svobodná Evropa
 

Právě se děje

Další zprávy