Syřané našli nejstarší oběť vrahů z IS. Archeolog zachránil pradávné poklady Palmýry

Foto: Palmýra byla svědkem vzestupu i pádu Římské říše. Nepodlehla ani islamistům
Ruští ženisté nalézají denně mezi antickými památkami 150 smrtonosných předmětů.
...
Nad starověkou Palmýrou stojí zámek z 16. století postavený libanonským emírem Fachrem ad-Dínem II. Syrská armáda strhla vlajku Islámského státu, která vlála nad pevností, 26. března 2016.
...
Foto: Jiří Just
Martin Novák Martin Novák
10. 2. 2021 13:53
Syřané našli po šesti letech ostatky zřejmě nejstarší oběti Islámského státu. Třiaosmdesátiletého archeologa z města Palmýra Chálida Asada. Džihádisté ho veřejně sťali 18. srpna 2015, protože neprozradil místo, kde ukryl artefakty ze slavného syrského naleziště v Palmýře.

Teroristé z Islámského státu (IS) archeologovu hlavu a tělo po vraždě vystavili v centru města. Později ostatky Chálida Asada zmizely. Syrští vyšetřovatelé teď oznámili, že tělo našli v hrobě s dalšími dvěma oběťmi u vesnice Halúl, asi deset kilometrů od Palmýry.

"Představitelé vlády nám před dvěma dny oznámili, že nalezli tělo našeho otce. Můj bratr Mohamed dal k dispozici DNA, abychom měli jistotu," popsal novinářům Asadův syn Tárik.

Video: Starověké památky zachráněné před válkou

Poprvé od začátku války v Sýrii vystavilo muzeum v Damašku starověké artefakty, které se podařilo zachránit před bombami, Islámským státem a pašeráky. | Video: Reuters

Část vykopávek města z prvního a druhého století džihádisté pobořili a zničili výbušninami, protože jakékoliv předislámské památky považují za nedovolené modloslužebnictví.

Chálid Asad v posledních dnech před pádem města převážel některé cenné předměty do bezpečí, ale sám uprchnout nestačil. Muži z Islámského státu jej vyslýchali a mučili, nic ale neprozradil a jím schované artefakty válku přežily bez úhony. Asad podle svědků před svým zatčením řekl, že v Palmýře prožil celý život a neuteče, ani kdyby ho chtěli zabít.

Džihádisté zavraždili i jeho syna Valída, který ve městě od roku 2003 vedl archeologický průzkum. Jeho ostatky se zatím nenašly. Chálid Asad se podílel na vykopávkách od 50. let minulého století a byl největším světovým znalcem místa, spojeného s královnou Zenobií. Muži se přezdívalo "pan Palmýra".

"Chtěli bychom otce pohřbít se všemi poctami na zahradě palmýrského muzea," uvedl Tárik Asad.

Přes město se několikrát přehnala válečná fronta, vojáci syrské armády ji definitivně s ruskou pomocí dobyli zpět z rukou Islámského státu v březnu 2017. Džihádisté však stihli zničit chrám Baal-Šamín, vybudovaný téměř před dvěma tisíci lety. Jednalo se o neocenitelnou památku z období římské říše. Jméno Baal-Šamín nese po fénickém bohu bouří a záplavových dešťů, jimž tehdejší obyvatelé vděčili za úrodu.

Chrám teroristé z Islámského státu vyhodili do povětří 23. srpna 2015, pět dní po vraždě Chálida Asada. Pobořili také část římského amfiteátru.

Ačkoliv byl Islámský stát před třemi lety poražen, některé jeho bojůvky jsou dál aktivní. Loni na silvestra nastraženou náloží připravili o život 28 vládních vojáků u města Dajr az-Zaur na východě Sýrie. Irák kvůli činnosti buněk Islámského státu posílil armádní jednotky na hranici se Sýrií.

Video: Ruská armáda zveřejnila záběry zničené Palmýry

Ruská armáda zveřejnila záběry ze zničené Palmýry | Video: Reuters
 

Právě se děje

Aktualizováno před 46 minutami

Po střelbě v Liberci zemřela žena, muže lékaři převezli do nemocnice

Po střelbě v Liberci podlehla žena na místě zraněním, muže lékaři resuscitovali a přepravili do nemocnice. Uvedl to mluvčí zdravotnické záchranné služby Michael Georgiev. Případ si převzali krajští kriminalisté.

"Mohu potvrdit, že na místě byly dvě osoby. Žena byla několik desítek minut resuscitována, ale resuscitace byla bohužel neúspěšná, utrpěla zranění neslučitelná se životem," uvedl Georgiev. "Druhým pacientem byl muž, který byl také několik desítek minut resuscitován, tato resuscitace byla úspěšná a pacient byl transportován do liberecké nemocnice na traumacentrum," řekl mluvčí záchranky.

Událost se stala v Rudolfovské ulici v neděli odpoledne. Policie informovala o zásahu s tím, že nebezpečí osobám v okolí nehrozí. Kriminalisté příčiny a okolnosti střelby na místě vyšetřují.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Neštěstí v synagoze u Jeruzaléma si vyžádalo desítky zraněných

 Šest desítek zraněných si vyžádalo zhroucení ochozu v synagoze u Jeruzaléma, uvedla dnes agentura AFP. Deset zraněných je podle lékařů ve vážném či kritickém stavu, další padesátka zraněných je mimo ohrožení života, uvedl list The Times of Israel na svém webu.

Uvnitř synagogy charedimů, nejkonzervativnějších vyznavačů ortodoxního judaismu, bylo podle policie více než 600 lidí. Na místo přijíždějí sanitky, záběry na internetu zachytily chaos panující v davu před budovou, poznamenal deník.

Minulý měsíc v tlačenici na poutní hoře Meron zahynulo 45 lidí. Na místě se každoročně scházejí tisíce především ultraortodoxních židů k oslavám svátku Lag ba-omer. V osudovou noc jich tam bylo zřejmě až 100 tisíc a u kluzkého, zúženého východu nastala tlačenice.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Pokud Sněmovna vysloví nedůvěru vládě, Zeman ji nechá do voleb vládnout v demisi

Prezident Miloš Zeman trvá na svém předchozím výroku, že by nechal do voleb dovládnout v demisi vládu premiéra Andreje Babiše (ANO), pokud by jí Sněmovna začátkem června vyslovila nedůvěru. Frekvenci 1 dnes řekl, že to pokládá za nejlogičtější řešení. Opozici doporučil, aby se soustředila na volební kampaň a program a krátce před říjnovými sněmovními volbami nedělala podobné "vylomeniny".

Zeman řekl, že trvá na svém dřívějším vyjádření. "Nejlogičtějším postupem je nechat vládu dovládnout v demisi," uvedl. Sněmovna by měla z iniciativy koalic Spolu (ODS, KDU-ČSL, TOP 09) a Pirátů a STAN hlasovat začátkem června. Výsledek hlasování rozhodne postoj KSČM. "Já řekl i při jednání s opozičními předáky, že by se měli víc soustředit na kampaň a předvést své programy a kandidáty a nedělat takové vylomeniny, jako je hlasování o nedůvěře," prohlásil prezident.

Další zprávy