Kyjev - Ukrajina výrazně vybočuje z řady mnoha bývalých republik Sovětského svazu.
Tím, že pořádá skutečné volby. Nikoliv jen nudné divadlo, v němž je všechno dávno dopředu rozhodnuto.
A také díky Julii Tymošenkové patří ukrajinská politická scéna k těm zajímavým.
Charismatická atraktivní blondýna, která na konci roku 2004 svoji strhující rétorikou dokázala lidi nadchnout pro takzvanou oranžovou revoluci, Ukrajince před novým hlasováním znovu přesvědčila o tom, že se vyplatí dát jí ve volbách důvěru.
A sama nakonec získala srovnatelně hlasů, jako její konzervativní rival Janukovyč, který si věřil na vítězství.
Odepisovaná revolucionářka
Sedmačtyřicetiletou rodačku z Dněpropetrovsku na východě Ukrajiny už mnozí odepisovali. Že prý je dobrá jako revolucionářka na pouličních mítincích, ale jinak na práci v nejvyšší politice nemá.
V roce 2005 strávila v premiérském úřadě jen osm měsíců, než ji prezident Juščenko - její spojenec z dob oranžové revoluce - vyhodil.
Chtěla přezkoumávat průběh mnoha privatizací a její konfrontační styl se přestával líbit. Volání po sociální spravedlnosti a kritika byznysmenů zaváněly populismem.
Někteří kritici jí podsouvali trockismus, zálibu v jakémsi věčném revolucionářství a dokonce diktátorské sklony.
Jedna z mála žen, která se ve východní Evropě prosadila ve vrcholné politice (druhou výjimkou je lotyšská prezidentka Freibergová), ale přesto znovu dokázala uspět.
"Mnoho let se některé politické síly snažily bránit i v tom, abych v zemi zavedla pořádek," prohlásila Julia těsně před volbami.
Sňatek z rozumu
S prezidentem Juščenkem se před volbami znovu smířila. Dohodli se, že sestaví koalici.
Její největší soupeř Janukovyč v předvolební kampani zdůrazňoval hospodářský růst dosažený za jeho vlády a snažil se zbavit image muže, který jen naslouchá příkazům Moskvy. Na obhajobu premiérské pozice mu to přesto zřejmě stačit nebude.
Juščenko a Tymošenková, kteří se prezentují jako proevropští politici s cílem nasměrovat Ukrajinu do Evropské unie a NATO, mají podporu hlavně na západě země.
Tam je silnější ukrajinský nacionalismus a pocit sounáležitosti se západní a střední Evropou.
Naproti tomu Janukovyče podporuje východ Ukrajiny, kde převládají sympatie k Rusku, hovoří se tam více rusky a koneckonců mnoho lidí se tam považuje více za Rusy než Ukrajince.
Tymošenková vystudovala ještě v sovětských dobách ekonomiku a kybernetiku. Po pádu komunismu pracovala jako manažerka ve společnosti zabývající se těžbou plynu, později jako ministryně energetiky.
Kvůli podezření z korupce strávila v roce 2001 měsíc ve vyšetřovací vazbě, obvinění se ale neprokázala. Má dospělou dceru a je vdaná, s manželem ale údajně už mnoho let nežije.