

Korunovace královny Viktorie se uskutečnila ve Westminsterském opatství v červnu 1838. Dobová ilustrace.
Zdroj: Google Earth, Aktuálně.cz
Před půl dvanáctou středoevropského času vyjedou král Karel III. s královnou chotí Camillou z Buckinghamského paláce po třídě The Mall vedoucí od až k Trafalgarskému náměstí, kde zabočí do ulice Whitehall a následně do Westminsterského opatství. Téměř po celou délku cesty, tedy 2,3 kilometru, bude procesí přihlížet veřejnost.
Oproti tradici, kdy králové a královny jezdívali ve starém Zlatém kočáře, pojede Karel III. s Camillou v Kočáře k diamantovému jubileu, který vznikl v roce 2012 k oslavě 60 let od nástupu královny Alžběty II. na trůn.
Oficiální pozvánka na korunovaci krále Karla III. a královny Camilly.
Zdroj: Reuters
Krátce před polednem dojede král Karel III. s Camillou do Westminsterského opatství, kde probíhají korunovace britských panovníků už od roku 1066. Prvním korunovaným zde byl Vilém I. Dobyvatel, Karel III. bude již čtyřicátým panovníkem.
Na cestu na ceremonii oblékne král roucho svého dědečka Jiřího V. To doplní pláštěm Jiřího IV. a rukavicemi a páskem Jiřího VI. Královna manželka Camilla oblékne roucho královny Alžběty II. z roku 1953.
Na korunovaci bude Karel III. oděn ve zlatém rouchu krále Jiřího V. (nalevo), na něm bude mít zlatý plášť sahající až na zem, který patřil králi Jiřímu IV. Zdroj: Reuters
Královský pár do opatství doprovodí duchovní a také zástupci států Commonwealthu, kteří ponesou vlajky svých zemí. Mezi nimi bude i britský premiér Rishi Sunak, který bude během obřadu předčítat z Bible.
Při ceremonii zazní dvanáct skladeb osobně vybraných králem Karlem III.
Podoba korunovace se nezměnila od roku 1902, kdy se králem stal Eduard VII. Nejprve bude Karel III. představen lidu a arcibiskup z Canterbury Justin Welby ho prohlásí za nezpochybnitelného krále. Poté celá kongregace řekne „Bůh ochraňuj krále“ a jejich přání stvrdí zvuk trumpet.
Po slavnostní přísaze si král sedne na dřevěný Korunovační trůn ze 13. století, svlékne ceremoniální roucho a bude pomazán olejem dovezeným z Jeruzaléma, což ho stvrdí v čele anglikánské církve. Tato část korunovace je považována za nejposvátnější, trůn s králem proto bude zakryt.
Následuje samotné posazení koruny na hlavu krále Karla III. K tomuto účelu bude použita koruna svatého Eduarda z roku 1661, která je vyrobená ze zlata a váží 2,2 kilogramu. Využívána je jen na korunovace, půjde tedy o první a zároveň poslední okamžik, kdy ji bude mít Karel III. na sobě. Dvě minuty poté zazvoní zvony a po celé Velké Británii proběhne slavnostní střelba.
V poslední části ceremonie se Karel III. ujme trůnu - jiného, než na kterém mu byla na hlavu posazena koruna. Následník trůnu, princ William, poté přistoupí ke svému otci, poklekne a vzdá mu hold.
Jednodušší obřad čeká královnu manželku Camillu: bude pomazána, korunována a usedne na trůn, sama ale žádný slib skládat nebude. K její korunovaci bude použita koruna královny Marie z roku 1911, která byla ovšem upravena - kvůli nejasnostem ohledně vlastnictví diamantů z ní byly odstraněny některé drahé kameny. Korunovaci zakončí bohoslužba.
Portrét královského páru z konce dubna 2023. Zdroj: Reuters
Procesí odjede stejnou cestou zpět do Buckinghamského paláce. Král s královnou manželkou budou oděni do plášťů speciálně vyrobených pro tuto příležitost. Budou na nich vyšité přírodní motivy a také národní symboly Anglie (růže), Skotska (bodlák) a Irska (čtyřlístek jetele).
Za kočárem by měla kráčet rodina následníka trůnu prince Williama.
Událost zakončí pozdrav krále s královnou manželkou z balkonu Buckinghamského paláce, přítomni by měli být i další členové královské rodiny. Nad palácem poté budou šest minut přelétávat armádní letadla.
Zdroj: Reuters
Princ William: Princ William je nejstarším synem králem Karla III. a zesnulé princezny Diany. Je následníkem trůnu. Se svou ženou Catherine Middletonovou, v současné době princeznou Catherine, má tři děti - prince George (9 let), princeznu Charlotte (8 let) a prince Louise (5 let).
Známá také jako Kate se do královské rodiny provdala v dubnu 2011. Až se její manžel princ William stane králem, stane se královnou. Věnuje se charitě, především pomoci rodinám s malými dětmi. Je patronkou více než dvaceti organizací.
Devítiletý George, osmiletá Charlotte a pětiletý Louise jsou v pořadí druhé, třetí a čtvrté na britský trůn. Nejstarší syn bude mít na korunovaci speciální roli - stane se čestným pážetem královského páru.
Jediná sestra krále Karla III., princezna Anne, se v roce 1976 stala první členkou královské rodiny reprezentující Velkou Británii na olympijských hrách - v jezdectví. Je patronkou a prezidentkou více než 300 organizací, které se zaměřují na propagaci sportu, vědy a na pomoc lidem s postižením.
Nejmladší bratr krále Karla III. letos oslavil 59. narozeniny. Princ Edward nebo také vévoda z Edinburghu pracoval v divadelních i filmových společnostech, v roce 2002 práce ale opustil, převzal některé pravomoci své matky královny Alžběty II. a začal se plně věnovat práci pro královskou rodinu. Je patronem více než 70 organizací, většina z nich se zaměřuje na umění.
Osmatřicetiletý princ Harry, nebo také vévoda ze Sussexu, je druhým synem krále Karla III. a princezny Diany. V současnosti je pátým v linii následnictví na britský trůn. Do roku 2020 se věnoval na plný úvazek práci pro královskou rodinu, poté ze své role odstoupil a přestěhoval se spolu se svou ženou, bývalou americkou herečkou Meghan Markleovou do Kalifornie. Je otcem dvou dětí, tříletého Archieho a roční Lilibet.
Vévodkyně ze Sussexu Meghan Markleová se narodila v Los Angeles a bývala herečkou. Než se v roce 2018 provdala za prince Harryho, byla už jednou vdaná, což spolu s tím, že její matka je černoška, vzbudilo po Velké Británii kritiku. Ta spolu s velkou pozorností bulváru vedla k tomu, že se pár odstěhoval ze země.
Bratr krále Karla III. nosí titul vévoda z Yorku. Princ Andrew sloužil v britském námořnictvu, pozornost na sebe ale přilákal kvůli zapojení do kauzy amerického obchodníka Jeffreyho Epsteina, který byl souzen kvůli zneužívání nezletilých dívek. Jedna z Epsteinových obětí Andrewa obvinila ze sexuálního napadení. Od té doby se princ Andrew stáhnul z veřejnosti.
Přímo ve Westminsterském opatství bude slavnosti přihlížet více než 2200 hostů. Mezi nimi členové královské rodiny včetně panovníkových synů, prince Williama a prince Harryho, a jeho dvou sourozenců, princezny Anny a prince Edwarda, informuje britská stanice BBC. O tom, zda se korunovace zúčastní i princ Andrew, který byl vyšetřován ve spojitosti s kauzou usvědčeného pedofila a milionáře Jeffreyho Epsteina, se stanice nezmiňuje. Jisté však je, že na korunovaci nepřiletí manželka prince Harryho, Meghan Markelová.
Speciální úloha čeká devítiletého prince George, který je coby syn Williama druhý v nástupnické linii. Bude jedním ze čtyř čestných pážat královského páru. Jeho sourozenci Charlotte a Louis žádnou oficiální roli mít nebudou.
Kromě královské rodiny se korunovace zúčastní státníci ze 203 zemí, například francouzský prezident Emmanuel Macron nebo šéf Bílého domu Joe Biden, Česko zastoupí prezident Petr Pavel a jeho žena Eva. Mezi hosty budou také nositelé Nobelovy ceny, náboženští představitelé, pozvání dostali také pracovníci komunitních a charitativních organizací. Na slavnost dorazí i herci Stephen Fry a Rowan Atkinson či zpěvák Lionel Richie. Hovoří se také o tom, že pozvánku měl údajně dostat bývalý fotbalista David Beckham se ženou Victorií.
Deník Aktuálně.cz se bude korunovaci věnovat ve speciálním online přenosu, reportážích, fotogaleriích a dalších materiálech, přímo v Londýně ji bude také pokrývat naše zvláštní zpravodajka.
V Česku budou přenos z korunovace vysílat všechny velké televizní stanice - přímý přenos spolu s tematickými programy poběží v sobotu na ČT24, TV Nova i CNN Prima News.
Zdroj: Aktuálně.cz