Jde o první zjevný důkaz, že pondělní oznámení Severní Koreje, podle kterého země zkušebně odpálila jadernou pumu, bylo pravdivé.
Nejmenovaný činitel americké vlády potvrdil v noci na dnešek televizní stanici CNN pozitivní rozbory vzorků vzduchu, které nad místem pokusu nasbíraly americké špionážní letouny. "Vzorky vykazují výskyt zvýšené radioaktivity v onom místě," uvedl zdroj CNN.
Na místě se pohybovaly i japonské letouny. Jimi odebrané vzorky jsou však "čisté". Agentura AP citovala představitele specializované vládní agentury v Tokiu, podle něhož japonský radiační průzkum do dnešního rána nezaregistroval mimořádné hodnoty.
Japonci letecky měřili radiaci v prostoru mezi Japonskem a Korejským poloostrovem a sledovali rovněž radiaci půdy a dešťové vody.
Místo výbuchu upřesněno
Jihokorejští vědci také upřesnili místo, kde KLDR v pondělí uskutečnila svůj údajný první jaderný test. Epicentrum výbuchu se podle nich nacházelo o sedm kilometrů dále na západ od dříve uváděné lokality u města Kildžu.
"Epicentrum exploze bylo sedm kilometrů západněji od dříve odhadované lokality u města Kildžu v severovýchodní provincii Hamgjong," sdělil jihokorejský ústav geografie a nerostných zdrojů v Tedžonu.
Oznámení KLDR o uskutečnění první zkoušky atomové bomby odsoudila v sobotu Rada bezpečnosti OSN v rezoluci, která rovněž severokorejský komunistický režim trestá řadou hospodářských, finančních a zbrojních sankcí.
Jižní Korea vyčkává
Jižní Korea zůstala i po tomto oznámení opatrná a požaduje potvrzení jaderného testu z dalších zdrojů.
"Dokud nebude učiněn definitivní závěr, že severokorejská jaderná zkouška byla skutečná, musíme zůstat otevřeni nejrůznějším, všechny možnosti zahrnujícím úsudkům," řekl mluvčí soulské vlády Jun Tche-jong.
Potvrdil, že americké úřady informovaly korejskou vládu o zjištění své rozvědky. Dodal ale, že definitivní potvrzení testu musí vycházet ze "souhrnné prověrky nejrůznějších faktorů".
|
Jun zdůraznil, že jihokorejská reakce na test KLDR bude stejná bez ohledu na to, zda se definitivně potvrdí, že šlo o skutečný jaderný výbuch. Soul bere v úvahu "veškerá možná protiopatření", a pro jejich skutečný rozsah se rozhodne na základě definitivních informací.
O tom, zda se Severokorejcům podařilo provést regulérní jaderný pokus, panovaly doposud mezi odborníky na Západě značné pochybnosti, protože síla výbuchu byla poměrně nízká. Hovořilo se o tom, že mohlo jít o explozi konvenčních výbušnin či o neúspěšnou detonaci jaderné nálože.
OD NAŠEHO ZVLÁŠTNÍHO ZPRAVODAJE:
Pětapadesát kilometrů k hrozbě: Jihokorejská metropole Soul je nejbližším velkoměstem k hranici zřejmě nové jaderné velmoci. |