Příliš velká očekávání. Co se stalo mezi Kimem a Trumpem a byla schůzka fiasko?

Simona Fendrychová Simona Fendrychová
Aktualizováno 28. 2. 2019 19:53
Summit USA a KLDR ve vietnamské metropoli Hanoji nešel podle plánu. Skončil dříve a americký prezident Donald Trump a severokorejský diktátor Kim Čong-un se rozešli bez dohody. Co se mezi nimi stalo a jaké bude mít nepodařené jednání důsledky?
Trump o schůzce s Kimem: Dnes nebyl dobrý nápad něco podepisovat | Video: Reuters

Co se stalo na společné schůzce Donalda Trumpa a Kim Čong-una?

Schůzka skončila náhle. Byl zrušen plánovaný oběd obou státníků i ceremonie, na které se mělo podepsat společné prohlášení. Místo toho oba lídři odjeli zpět do hotelu.

Americké úřady vydaly oficiální prohlášení, podle něhož schůzka skončila bez dosažení dohody. A tisková konference proběhla o asi o dvě hodiny dříve, než bylo v plánu.

Donald Trump hned po ní z Vietnamu odletěl. Kim Čong-un zůstává na oficiální státní návštěvě do pátku.

Proč se Donald Trump s Kim Čong-unem nedokázali domluvit?

Americký prezident to zdůvodnil tím, že KLDR požadovala zrušení všech sankcí. To Spojené státy odmítly, dokud nebudou mít jistotu, že se Severní Korea vzdá všech svých jaderných zbraní. "V podstatě chtěli úplně zrušit sankce a to nemůžeme udělat," prohlásil Trump.

KLDR ale popřela, že by jejich požadavky byly přehnané. Nabídla prý uzavření jaderného zařízení v Jongbjonu výměnou za částečné (nikoli úplné) zrušení sankcí, řekl na tiskové konferenci severokorejský ministr zahraničí Ri Jong-ho. Donald Trump chtěl ale podle šéfa severokorejské diplomacie víc. 

Šlo tedy o fiasko?

Podle Trumpa rozhodně ne. Na tiskové konferenci se nechal slyšet, že jsou si obě země "bližší" než před rokem. Severokorejský vůdce podle amerického prezidenta slíbil, že nebude podnikat raketové a jaderné testy. "Já mu věřím, beru ho za slovo a doufám, že to je pravda," prohlásil Trump.

S Kimem by se rád znovu sešel na dalším summitu. "Může to být brzy," prozradil. Americký prezident také novináře upozornil, že důležité je uzavřít dobrou dohodu. "Nespěchám, rychlost není důležitá. Někdy je lepší z jednání odejít," řekl.

Severokorejský ministr zahraničí ale tak optimistický nebyl a nechal se slyšet, že Spojené státy promarnily příležitost, která "se nemusí opakovat".

Kim Čong-un také vůbec poprvé odpověděl na otázku zahraničního novináře. Americký deník The Washington Post se ho zeptal, zda věří, že KLDR a USA dohodu jednou vyjednají. "Na odpověď je teď příliš brzy, ale nejsem v tomto ohledu pesimistický," odpověděl Kim.

Co se od summitu očekávalo?

Očekávala se alespoň nějaká dohoda. Média před summitem spekulovala, že hlavním tématem jednání bude jaderné odzbrojení Severní Koreje.

Podle agentury Reuters mělo jít dokonce o uzavření hlavního severokorejského jaderného střediska v Jongbjonu za účasti mezinárodních inspektorů.

To potvrdil i severokorejský diplomat Ri. Severní Korea by podle něj také mohla za asistence amerických pozorovatelů trvale demontovat všechna zařízení na výrobu plutonia a na obohacování uranu.

Od USA se zase na oplátku očekávalo, že zmírní sankce a umožní obnovu některých ekonomických projektů Severní a Jižní Koreje. Jde hlavně o společnou průmyslovou zónu Kesong na severokorejské straně hranice, kde jihokorejské továrny dříve zaměstnávaly 55 tisíc Severokorejců.

Objevovaly se také názory, že by oba státníci mohli oficiálně vyhlásit konec korejské války, která v roce 1953 skončila klidem zbraní a vytyčením demarkační linie. Ani to se ale nestalo.

Jak summit hodnotí odborníci?

Bývalý americký diplomat a odborník na KLDR Joseph Yun v americké televizi CNN řekl, že podle jeho názoru nebyli Donald Trump a jeho tým dostatečně připraveni. Svou roli v tom mohlo hrát také drama, které se zrovna odehrává ve Washingtonu. Bývalý Trumpův osobní právník Michael Cohen prezidenta obvinil, že je lhář a přímo v Bílém domě se dopustil trestného činu.

Podle jiných expertů se druhý summit konal příliš brzy po tom loňském v Singapuru a od té doby nedošlo k opravdovému pokroku. O jaderném odzbrojení KLDR se v posledních měsících vůbec nemluvilo a nic nenasvědčovalo tomu, že Kim na tuto podmínku v Hanoji najednou přistoupí.

Bývalý mluvčí amerického ministerstva zahraničí John Kirby ale summit hodnotí optimističtěji. Podle něj měly obě strany příliš velká očekávání a to, že Donald Trump z nich neslevil a raději žádnou dohodu neuzavřel, je dobrá zpráva.

O čem spolu Donald Trump a Kim Čong-un ještě mluvili?

Došlo i na otázku smrti amerického studenta Otto Warmbiera, který zemřel v roce 2017 krátce po propuštění ze severokorejského zajetí. Donald Trump prohlásil, že věří, že Kim Čong-un by jeho smrt nedopustil. "Řekl mi, že o tom nevěděl," prohlásil americký prezident s tím, že severokorejský vůdce se kvůli tomu "cítí špatně".

Warmbier byl v KLDR odsouzen v lednu 2016 k 15 letům těžkých prací za krádež propagačního plakátu z hotelu a do vlasti se vrátil po 17 měsících ve špatném zdravotním stavu a v kómatu. Američtí lékaři uvedli, že měl těžce poškozený mozek. KLDR nicméně popírá americké obvinění, že by byl Warmbier mučen.

Podívejte se na video ze schůzky ve Vietnamu

Kim a Trump se setkali ve Vietnamu | Video: Reuters
 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 2 hodinami

Obyvatelé San Marina se v referendu vyslovili pro legalizaci potratů

Obyvatelé San Marina se v nedělním referendu velkou většinou hlasů vyslovili pro legalizaci potratů. Na základě konečných výsledků o tom s odvoláním na místní média informovala agentura AP. Interrupce zde budou povoleny během prvních 12 týdnů těhotenství, v případě ohrožení života či psychického zdraví ženy i po tomto období. Maličký, převážně katolický stát obklopený Itálií byl jedním z posledních v Evropě, který potraty zcela zakazoval.

Podle konečných výsledků hlasovalo pro legalizaci interrupcí 77 procent voličů. Účast podle agentury APA činila 41 procent z více než 35 tisíc oprávněných voličů.

Zákaz interrupcí v San Marinu platil už od roku 1865. Tamní ženy proto cestovaly kvůli tomuto zákroku do Itálie, kde jsou potraty legální od roku 1978. Pokud obyvatelé San Marina podstoupí v Itálii jiné lékařské zákroky, které v jejich vlasti nejsou dostupné - jako kupříkladu transplantace - veřejný zdravotnický systém náklady proplatí. To však neplatí pro potraty, jelikož je stát považuje za nelegální.

Zdroj: ČTK
před 4 hodinami

Írán nedodržel plně dohodu o monitorování svých jaderných provozů, tvrdí Mezinárodní agentura pro atomovou energii

Írán v plném rozsahu nedodržel dohodu o monitorování svých jaderných provozů, kterou před dvěma týdny uzavřel s Mezinárodní agenturou pro atomovou energii (MAAE). Informovala o tom agentura Reuters s odvoláním na nedělní prohlášení MAAE, podle nějž Teherán nepustil inspektory do jednoho ze svých zařízení.

Írán v dohodě z 12. září podle MAAE umožnil jejím inspektorům nainstalovat nové paměťové karty do sledovacích kamer a pokračovat v monitorování íránských jaderných aktivit. V praxi to ale nedovolil v zařízení na výrobu součástek centrifug v Karadži, dodala agentura se sídlem ve Vídni.

MAAE uzavřením dohody o obsluze monitorovacích zařízení podle dřívějšího prohlášení Grossiho vyřešila svůj nejnaléhavější problém s Íránem, čímž byl vytvořen prostor pro širší diplomatické úsilí. Ředitel ale zdůraznil, že obě strany k trvalému řešení monitorování íránských jaderných zařízení dosud nedospěly.

Zdroj: ČTK
před 4 hodinami

Seemanová vylepšila v Neapoli další dva české rekordy

Plavkyně Barbora Seemanová na mezinárodní lize ISL v Neapoli vylepšila další dva své české rekordy. Sto metrů volný způsob zvládla v krátkém bazénu za 52,31 sekundy a její maximum na 200 metrů kraul má nově hodnotu 1:53,31.

Jednadvacetiletá reprezentantka, jež v týmové soutěži hájí barvy maďarského týmu Iron, dnes zaplavala další dva rekordy po sobotní čtyřstovce. Z dosavadního nejlepšího času na stovce z 9. září ubrala šest setin, na dvoustovce se zlepšila oproti dosavadnímu rekordu z prosince 2019 z Glasgow o 52 setin.

Zdroj: ČTK
Další zprávy