Jaderné testy skončily, postižené děti se rodí dál

Martin Novák Martin Novák
29. 8. 2010 15:20
Severovýchodní Kazachstán je zónou, kde se odehrálo 456 atomových výbuchů. Lidé dodnes trpí
Pohled na kazašské městečko Kurčatov.
Pohled na kazašské městečko Kurčatov. | Foto: NCC

Praha - Mimořádně vysoké procento onkologických onemocnění, velký počet lidí s leukémií, novorozeňat s tělesným postiženým či úmrtí dětí v kojeneckém věku. Mnoho lidí s vážnými psychickými nemocemi.

Severovýchodní Kazachstán se stále potýká s následky čtyř desetiletí jaderných zkoušek, které zde prováděla sovětská vláda nedaleko města Semipalatinsk.

V letech 1949 až 1989 se tady odehrálo celkem 456 atomových výbuchů, z toho více než stovka nad zemským povrchem. Následkům radioaktivity byli vystaveni lidé na obrovském prostoru severovýchodního Kazachstánu.

Po rozpadu Sovětského svazu samostatný Kazachstán jadernou střelnici uzavřel. Psal se 29. srpen 1991, tedy přesně před devatenácti lety. Na popud kazašské vlády OSN označila tento den za Celosvětový den boje za zákaz jaderných zbraní.

Kazaši si vytkli za cíl šíření osvěty, k jakým následkům jaderné zkoušky vedou a jak postihují obyvatelstvo v místech, kde se odehrávají.

Zkoušky se odehrávaly na severovýchodě Kazachstánu u města Kurčatov.
Zkoušky se odehrávaly na severovýchodě Kazachstánu u města Kurčatov. | Foto: Aktuálně.cz

"Rozhodnutí o výstavbě jaderného polygonu na severovýchodě Kazachstánu vydal Ústřední výbor Komunistické strany Sovětského svazu v roce 1947. Zkoušky začaly v roce 1949. Tenkrát bohužel nikdo nepředpokládal, jak závažný bude dopad na lidi, kteří v této oblasti žijí," řekl u příležitosti výročí uzavření nukleární střelnice v rozhovoru pro Aktuálně.cz velvyslanec Kazachstánu v České republice Anarbek Karašev, který se zúčastnil semináře expertů v pražském Ústavu mezinárodních vztahů.

Celková síla všech výbuchů na území Kazachstánu byla dva a půl tisíckrát větší než exploze v Hirošimě.

"Následky zkoušek zasáhly území o rozloze zhruba 300 tisíc čtverečních kilometrů. Co se týká dnešní situace, tak na místě polygonu jsou zbytky šachet, které byly při jaderných explozích roztrhány. Polygon je obehnaný ostnatým drátem a visí tam cedule, že jde o zamořené území a je to místo zdraví velmi nebezpečné," popisuje velvyslanec dnešní podobu oblasti, která patřila kdysi k vůbec nejstřeženějším a nejtajnějším místům Sovětského svazu.

V blízkosti střelnice leží městečko Kurčatov pojmenované po sovětském jaderném fyzikovi Igoru Kurčatovovi, který se výrazně podílel na sestrojení sovětské atomové bomby.

Hirošima po výbuchu.
Hirošima po výbuchu. | Foto: Martin Novák

Má asi osm tisíc obyvatel a jaderné pokusy na ně stále mají vliv - i když skončily už před dvaceti lety.

"Pořád se rodí děti s těžkým tělesným postižením. I po tolika letech. Výrazně více se v této oblasti vyskytuje rakovina štítné žlázy. Hlavně mezi lidmi, kteří jsou dnes ve věku mezi čtyřiceti až padesáti lety. Výzkum také prokázal zvýšený výskyt mentálně retardovaných lidí a osob s neurotickými poruchami. Kazašská vláda přitom bohužel nemá všechny dokumenty a záznamy týkající se všech pokusů. Některé zůstaly v Moskvě," říká Anarbek Karašev.

V Kurčatově se nachází Kazašské národní jaderné centrum (NNC), které mapuje postižené oblasti a vypracovává plán na dekontaminaci a obnovu regionu. Součástí centra je také muzeum, kde jsou k vidění rekonstrukce zkoušek a jejich plastové modely.

Ukazuje také účinek testů na zkoumaných zvířatech. Popálená prasata, králíci, koně a psi jsou zde naloženi v roztoku.

Socha Igora Kurčatova,
Socha Igora Kurčatova, | Foto: NNC

Kazachstán se stejně jako Ukrajina a Bělorusko po roce 1991 vzdal atomových hlavic umístěných na jeho území a předal je Rusku. Boj proti jaderným zkouškám se stal středobodem kazašské zahraniční politiky.

Kazašští politici a diplomaté na toto téma v OSN i na jiných fórech často mluví, z jejich iniciativy právě v Semipalatinsku podepsalo pět postsovětských středoasijských států Smlouvu o nešíření jaderných zbraní ve Střední Asii.

"Máme zkušenosti jako málokdo jiný. Snažíme se všechny přesvědčit, že testováním atomových zbraní poškodí hlavně sebe, své vlastní lidí," shrnuje kazašský diplomat.

 

Právě se děje

před 46 minutami

Tři čtvrtiny lidí chtějí místo stravenek dostávat peníze, ukázal průzkum. Ministerstvo navrhuje stravenkový paušál.

Až tři čtvrtiny zaměstnanců, kteří dnes dostávají stravenky, by raději přešly na peněžní stravenkový paušál. Většina z nich by přitom své stravovací návyky nezměnila. 

Čtyři pětiny restaurací by zase přivítaly, kdyby u nich méně lidí platilo stravenkami. Vyplývá to z průzkumu, který pro ministerstvo financí uskutečnila agentura Median mezi 1212 respondenty. 

"Dnešní režim zachováváme a nijak jej neomezujeme. Pouze ke stravenkám a firemním jídelnám přidáme třetí možnost, díky které mohou zaměstnanci dostat nezdaněný příspěvek na stravování rovnou v penězích. Kdo chce, pojede stále ve stejném režimu a nic se pro něho nezmění," uvedla ministryně financí Alena Schillerová (za ANO).

Návrh je součástí připravovaného daňového balíčku na rok 2021. Návrh v tuto chvíli projednávají ministerstva. Jeho účinnost je navržena od 1. ledna 2021. 

Zdroj: ČTK
před 47 minutami

V severní Itálii ve městě Padova zemřel osmasedmdesátiletý muž pozitivně testovaný na koronavirus. Jde o prvního Evropana, který nákaze podlehl.

 Úmrtí v pátek pozdě večer oznámil italský ministr zdravotnictví Roberto Speranza.

Muž byl jedním ze dvou starších pacientů v oblasti Veneto, u kterých bylo podezření na nemoc COVID-19, kterou nový typ koronaviru způsobuje. V nemocnici ležel podle italských médií 14 dní a přijat byl s jiným druhem onemocnění.

Zdroj: ČTK
před 54 minutami

V palivových nádržích tří desítek letadel značky Boeing 737 MAX objevil výrobce zbytky materiálu, mohly ohrozit bezpečnost strojů.

Během kontroly zatím nepředaných strojů výrobce objevil podobný problém u 35 z nich, potvrdil mluvčí firmy. Podle informací agentury Reuters se jednalo o víc než polovinu zkontrolovaných letounů. 

Firma uvedla, že v nádržích se našly zbytky cizích předmětů, což je termín, který se používá pro nejrůznější materiál, jako jsou hadry, nástroje, kovové třísky a další. Většinou zůstává po zaměstnancích, kteří se podílejí na výrobním procesu. Podobný problém už měla firma také u jiných letadel, například u tankovacích letounů KC-46, upozornila agentura Reuters. Tyto předměty zvyšují riziko elektrického zkratu a požáru.

Letadla 737 MAX jsou už téměř rok odstavena z provozu, nová čekají zaparkovaná na své dodání aerolinkám. Zákaz přišel loni v březnu po dvou smrtelných nehodách. 

Zdroj: Reuters , ČTK
před 2 hodinami

Nákaza koronavirem v Číně polevuje, její nárůst hlásí Jižní Korea. Nakažených je celkem přes 76 tisíc.

Nemoci způsobené novým typem koronaviru v pevninské Číně podlehlo již celkem 2345 lidí. Během pátku jich zemřelo 109, o devět méně než ve čtvrtek. Nakažených je přes 76 tisíc. Počet nově onemocnělých se v pátek výrazně snížil na 397 ze čtvrtečních 889. Informovala o tom v sobotu odvoláním na čínské zdravotnické úřady agentura Reuters. Výrazný nárůst nových případů hlásí Jižní Korea.

Epicentrum epidemie, provincie Chu-pej, hlásí za pátek výrazně nižší počet nových případů onemocnění i mírně nižší počet nových úmrtí. Počet nových nemocných klesl na 366 ze čtvrtečních 631. Počet mrtvých v této nejvíce zasažené čínské provincii činil v pátek 106, zatímco ve čtvrtek to ještě bylo 115. Celkem v Chu-pej již zemřelo 2250 lidí a celkový počet nakažených tam byl k pátku 63 tisíc.

Zdroj: ČTK
Další zprávy