Britská vláda čelí žalobě za pokusné jaderné výbuchy

Petr Jemelka Petr Jemelka
3. 3. 2010 17:39
Britové při testech v Austrálii prý nebrali ohledy na původní obyvatele. Vůbec je nevarovali

Sydney - Původní obyvatelé Austrálie mají v úmyslu podat žalobu na britské ministerstvo obrany zodpovědné za jaderné pokusy, které britská armáda před padesáti lety ve vnitrozemí prováděla.

Ke stovce původních obyvatel se navíc přidalo 150 techniků, kteří byly vystaveni radiaci a podle vlastních slov trpí nemocemi z ozáření.

Technici byli prý vysláni do míst, kde byla odpálena jaderná bomba bezprostředně po výbuchu a to bez jakýchkoliv ochranných pomůcek a aniž by byli jakkoliv varováni nebo instruováni. Tzv. Abordižinci, tedy původní obyvatelé Austrálie, o nukleárních testech vůbec nevěděli.  

Podle právních zástupců žalující strany, hodlá skupina poškozených na ministerstvu obrany vysoudit částku pohybující se v milionech liber. Právníci už na žalobě pracují a v rámci příprav minulý týden navštívili místa, kde ke zkouškám docházelo, aby nasbírali potřebné důkazy.

Skupina odhodlaná podat žalobu je navíc podle nich pouhou špičkou ledovce a než soud začne, přidá se mnoho dalších. Lidé prý vinou radiace trpí zvýšeným výskytem rakoviny. Časté jsou zejména onkologická onemocnění kůže.

Podle Anny Mazzolové advokátky z kanceláře, která poškozené zastupuje, byli před pokusy varování pouze bílí farmáři, ale na původní obyvatele nikdo ohled nebral.

"Britové se chovali, jako kdyby v těch končinách nikdo nežil. Ale Aboridžinci tam žili po staletí v symbióze s přírodou, ta ale byla radiací hluboce zamořena," řekla Mazzolová pro list Daily Telegraph.

Žalující strana doufá, že by soudní přelíčení mohlo začít už letos v květnu. Mezi žalujícími jsou rovněž Australané - rodiny takzvaných. Woomera babies, tedy šedesáti dětí z města Woomera ležícího asi 600 kilometrů od místa pokusu, které během deseti let od výbuchu bez zjevných příčin zemřeli.   

Další svědci zase hovoří o černé mlze, která po jaderných pokusech dopadala na jejich domy. Jednou ze svědkyň je Mauren Williamsová, která byl v roce 1953, kdy byla provedena druhá jaderná zkouška malou holčičkou a se svými rodiči žila v osadě Coober Pedy. 

"Spolu s rodinou jsme pozorovali obrovský rudý hřib, ale nevěděli jsme co to je. Potom lidé onemocněli," vzpomíná Williamsová, která od té doby sama trpí kožními onemocněními, vyžadujícími neustálou zdravotní péči.

Během studené války v padesátých a šedesátých letech, kdy se hrozba jaderné války zdála velmi reálnou, Britové provedli sedm velkých pokusných jaderných výbuchů a stovky menších. 


 

Právě se děje

Další zprávy