Čína lže, říká exšéf belgického senátu. Peking mu také vyhrožoval kvůli Tchaj-wanu

Helena Truchlá Lukáš Valášek Helena Truchlá, Lukáš Valášek
5. 3. 2020 20:01
Bývalý předseda belgického senátu Jacques Brotchi se ohradil proti tvrzení, že po své návštěvě Tchaj-wanu "odstoupil z funkce a byl mu udělen celoživotní zákaz vstupu do Číny". Právě to přitom čínská ambasáda v Praze tvrdila Hradu v souvislosti s plánovanou cestou Jaroslava Kubery (ODS). Podle informací serveru Aktuálně.cz kvůli tomu Brotchi kontaktoval českou ambasádu v Belgii.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Jakub Plíhal

Brotchi se rozhodl obrátit se na české velvyslanectví v Bruselu poté, co server Aktuálně.cz zveřejnil diplomatickou nótu, kterou čínská ambasáda poslala do kanceláře prezidenta Miloše Zemana v polovině ledna. Čína v ní tvrdí, že tehdejší belgický šéf senátu po své cestě na Tchaj-wan odstoupil z funkce.

Jacques Brotchi
Jacques Brotchi | Foto: Facebook - Jacques Brotchi

V dopise čínských diplomatů se psalo, že cesta někdejšího předsedy českého Senátu Kubery na Tchaj-wan bude mít řadu důsledků. Údajně "silně ublíží cítění čínských lidí, uškodí přátelské atmosféře spolupráce mezi Čínou a Českou republikou, reputaci České republiky u čínské veřejnosti a zájmům České republiky", stálo doslovně v dopise. Poškozeny mohly být prý i "české podniky, které mají ekonomické zájmy v Číně". 

Čína považuje Tchaj-wan za jednu ze svých provincií a hrozí mu vojenským zásahem v případě vyhlášení nezávislosti. Tchaj-wan přesto funguje de facto nezávisle, má vlastní vládu a demokratické zřízení.

Čínský dopis varoval, že případní účastníci české delegace na Tchaj-wan se už nikdy nepodívají na území pevninské Číny. Odkazoval přitom právě na někdejšího druhého nejvýše postaveného představitele Belgie, který se na Tchaj-wan vypravil loni v květnu. Podle Brotchiho je ale argument Číňanů lež.

"Nemůžou tlačit na vaše politiky tvrzením, že já jsem kvůli Tchaj-wanu musel odstoupit. Nikdy jsem neměl se svou vládou problém. Odsloužil jsem mandát v takové délce, jaká byla od začátku v plánu. A několik měsíců po návštěvě (Tchaj-wanu) jsem dokonce dostal jedno z nejvyšších státních vyznamenání. Čínská vláda lže," řekl nyní Brotchi serveru Aktuálně.cz. 

"Varovali mě, ať si dávám pozor"

O dopisu čínských diplomatů v Praze se dozvěděl právě z článku zveřejněného v polovině února. Sám Brotchi přitom od Číňanů dostal obdobný dopis.

Stalo se tak poté, co se politik, který je také mezinárodně respektovaným lékařem, ohradil proti zrušení pozvánky na neurochirurgický kongres v Pekingu. S účastí čínský režim nejprve souhlasil, po cestě na Tchaj-wan ale postoj přehodnotil.

"Měl jsem mít projev během zahajovací ceremonie. V lednu 2019 jsem o tom mluvil s čínským velvyslancem v Bruselu a nic nenamítal," vysvětluje Brotchi. V květnu téhož roku se pak se souhlasem belgického ministerstva zahraničí vypravil na Tchaj-wan.

"Varovali mě, ať si dávám pozor a neposkytuji žádná prohlášení. Což jsem dodržel, ani jednou jsem tam nepromluvil do mikrofonu. Neposkytl jsem žádný rozhovor, ani potom v belgických médiích," popisuje průběh návštěvy sedmasedmdesátiletý člen liberální strany Mouvement Réformateur. 

Vyfotil se ale s tamní prezidentkou Cchaj Jing-wen, což se Pekingu nelíbilo. "Asi dva týdny po mé návštěvě jsem dostal dopis od čínských organizátorů lékařského kongresu. Úřady jim prý sdělily, že je to vědecká akce, ne politická, a tak tam nesmím promluvit," popisuje.

Pasáž z dopisu čínských úřadů Hradu, zmiňující Jacquese Brotchiho.
Pasáž z dopisu čínských úřadů Hradu, zmiňující Jacquese Brotchiho. | Foto: Aktuálně.cz

V další korespondenci, tentokrát už od čínského velvyslance v Bruselu, mu Peking vysvětlil zákaz tím, že svou cestou na Tchaj-wan rozčílil 1,4 miliardy čínských občanů. Velvyslanec Brotchiho upozornil, že pokud by se ještě někdy do Číny vypravil, nebude mu zajištěna bezpečnost.

"Vím, co to v jejich jazyce znamená. Nechci skončit ve vězení, takže jsem se sám rozhodl, že už nikdy nechci vstoupit na čínské území," odmítá nyní Brotchi formulaci v dopise Hradu, že dostal celoživotní zákaz. 

V úřadu nakonec zůstal až do léta 2019, kdy se konaly parlamentní volby.

Žádná ekonomická odveta

Text z čínského velvyslanectví v Praze varoval i před ekonomickými dopady Kuberovy cesty na Tchaj-wan. Doplnil ho tehdy šéf zahraničního odboru Hradu Rudolf Jindrák, který ji jednoznačně nedoporučil.

"Cesta předsedy Senátu J. Kubery je v současné době krajně nevhodná. Lze předpokládat, že v důsledku cesty dojde ke zmražení česko-čínské relace na dlouhou dobu," píše se ve stanovisku.

Jak ale říká Brotchi, jeho návštěva sice Číňany rozlítila, nic víc se ovšem nestalo. "Nemůžu zasahovat do rozhodnutí vašeho státu. Musím ale podotknout, že v návaznosti na moji návštěvu nepřišla vůbec žádná ekonomická odveta," říká.

Kuberův nástupce v úřadu Miloš Vystrčil (ODS) se v minulosti nechal slyšet, že cestu na Tchaj-wan zváží. Ve čtvrtek ráno mu ministr zahraničí Tomáš Petříček (ČSSD) poradil ji neabsolvovat. "Tchaj-wan neuznáváme jako samostatný stát, takže je otázka, jestli v oblasti politických vztahů máme nějaké společné zájmy. A nemáme," prohlásil Petříček v České televizi.

"Jen moje vláda mi může diktovat"

O den dříve zkritizovali poslanci zahraničního výboru sněmovny nedostatečnou reakci české strany na čínský dopis. Podle nich fakt, že z české strany nikdo pět týdnů nereagoval, poškozuje české zájmy. 

Na čínské výhrůžky ovšem nezareagovala ani Belgie. "Dal jsem dopis přečíst lidem z našeho ministerstva zahraničí a společně jsme se rozhodli na něj nereagovat, abych dál neeskaloval situaci," vysvětluje Brotchi. 

Českým dopisem a možnou budoucí cestou nynějšího šéfa horní komory Vystrčila se budou 11. března zabývat nejvyšší ústavní činitelé. Ani oni Kuberovi cestu na Tchaj-wan nedoporučili.

Brotchi si za svou návštěvou nicméně stojí. "Chci navštívit všechny demokratické země světa. A zároveň odmítám přijímat příkazy od jakékoliv vlády, kromě mé vlastní. Ta jediná mi může říct, ať někam nejezdím," je přesvědčený.

Vystrčilovi by ale doporučil cestu zvážit. "Musíte Tchaj-wanu pomáhat, zachovávat s ním dobré vztahy. Na rozdíl od Číny je to demokracie. Ale možná v tuto chvíli diskrétně, ne na tak vysoké úrovni. Možná za rok nebo za dva," dodává belgický politik. 

Video: Z čínských výhrůžek Kuberovi mě mrazí, říká nový šéf senátu Vystrčil

To, že Babiš se Zemanem říkají, že jsme zbyteční, znamená, že jsme velmi důležití, tvrdí nově zvolený předseda Senátu Miloš Vystrčil z ODS. | Video: Daniela Drtinová
 

Právě se děje

Další zprávy