Zeman by měl vysvětlit, proč nereagoval na čínský výhrůžný dopis, žádá šéf Senátu

Lukáš Valášek ČTK Lukáš Valášek, ČTK
Aktualizováno 25. 2. 2020 18:27
Prezident Miloš Zeman by měl podle předsedy Senátu Miloše Vystrčila (ODS) vysvětlit, zda a jak reagoval na dopis čínského velvyslanectví, které v něm varovalo před misí na Tchaj-wan. Od ministra zahraničí Tomáše Petříčka (ČSSD) chce Vystrčil důraznou reakci na dopis, který pokládá za vměšování Číny do vnitřních záležitostí Česka. Hrad uvedl, že o věci mohou politici mluvit na březnovém setkání.
Prezident Miloš Zeman a čínský velvyslanec v Praze Čang Ťien-min na recepci uspořádané čínskou ambasádou
Prezident Miloš Zeman a čínský velvyslanec v Praze Čang Ťien-min na recepci uspořádané čínskou ambasádou | Foto: Michal Krumphanzl

Dopis, na který upozornilo Aktuálně.cz, je podle Vystrčila výhrůžný až vyděračský a staví Česko do role čínského lokaje. Vystrčil chce od Zemana vědět, proč na dopis příslušným a přiměřeným způsobem nereagoval. Zeman už dříve uvedl, že senátorská mise na Tchaj-wan není v ekonomickém zájmu Česka.

"Já vlastně ani nevím, zda pan prezident dopis četl a řekl si, že je to takto správně, a následně list dal panu předsedovi Kuberovi, nebo ho nečetl. Jeho heslo při prezidentské volbě říkalo, že tato země je naše, tak bych očekával, že se toho bude držet," řekl Aktuálně.cz druhý nejvyšší ústavní činitel. Zároveň zdůraznil, že závěry bude dělat až ve chvíli, kdy bude mít prezidentská kancelář dostatek času celou věc objasnit.  

Předseda Senátu si chce také ověřit, jak s dopisem čínské ambasády souvisí dva podpůrné přípisy od ředitele zahraničního odboru Kanceláře prezidenta republiky Rudolfa Jindráka. Ty předal Hrad Kuberovi spolu s dopisem.

"Cesta předsedy Senátu J. Kubery je v současné době krajně nevhodná. Lze předpokládat, že v důsledku cesty dojde ke zmražení česko-čínské relace na dlouhou dobu, a to jak na úrovni politické, tak na úrovni ekonomické, jak tomu bylo v roce 2009," píše ve svém stanovisku, které nese datum 13. ledna, například Jindrák. Narážel tím na přijetí tibetského duchovního vůdce dalajlamy tehdejším úřednickým premiérem Janem Fischerem v Praze.

Přípis, který Hrad připojil k výhružnému dopisu čínské ambasády
Přípis, který Hrad připojil k výhružnému dopisu čínské ambasády | Foto: Aktuálně.cz

Aktuálně.cz zjistilo, že Hrad tajně Kuberovi výhružný čínský dopis s tímto přípisem předal na slavnostním novoročním obědě v půlce ledna. Tehdejší předseda Senátu Kubera obědval s prezidentem Milošem Zemanem a předsedou sněmovny Radkem Vondráčkem (ANO). Zda se proti listu kancelář prezidenta také diplomaticky ohradila, známo není. Mluvčí prezidenta Jiří Ovčáček to dlouhodobě odmítá komentovat.

S ministrem zahraničí Petříčkem se má Vystrčil sejít ve středu, s prezidentem počátkem března. O uskutečnění cesty na Tchaj-wan chce Vystrčil rozhodnout až po těchto schůzkách.

S čínským velvyslancem minulý týden hovořil náměstek ministra zahraničí. Vytkl mu, že dopis nepovažuje za standardní formu diplomatické komunikace. Vystrčil se naopak s velvyslancem sejít nechystá. Přijal by ho podle svých slov pouze v případě, že by se ambasador přišel omluvit a oznámit, že svou pozici v Česku opouští.

Hrad: Můžeme diskutovat na setkání ústavních činitelů

Prezidentův mluvčí Jiří Ovčáček sdělil, že Hrad nechce posílat žádné vzkazy prostřednictvím médií. "Pan předseda Senátu se jistě zúčastní setkání nejvyšších ústavních činitelů, které se plánuje v průběhu měsíce března. Zde může téma v poklidu prodiskutovat," uvedl.

Čínské velvyslanectví v lednovém dopise, o kterém informovalo Aktuálně.cz, varovalo před možnými následky cesty Vystrčilova předchůdce Jaroslava Kubery (ODS) na Tchaj-wan. Hrozilo v něm trestem pro Kuberu i české firmy.

Na to, že se jedná o diplomatickou komunikaci určenou reprezentantovi suverénního státu, je dopis nezvykle explicitní a chybí mu zdvořilostní formality. Podle nich Kuberova cesta na Tchaj-wan "silně ublíží cítění čínských lidí, uškodí přátelské atmosféře spolupráce mezi Čínou a Českou republikou, reputaci České republiky u čínské veřejnosti a zájmům České republiky", stojí doslovně v dopise. 

Dopis, který dorazil z čínské ambasády na Hrad
Dopis, který dorazil z čínské ambasády na Hrad | Foto: Aktuálně.cz

Ke Kuberově cestě už nedošlo, předseda Senátu zemřel několik dní poté, co se k němu dokument dostal. Na ostrov ale může vyrazit jeho nástupce. Číňané v dopise dávají najevo, že případné návštěvě druhého nejvyššího českého ústavního činitele na Tchaj-wanu přikládají velkou váhu. 

"České podniky, které mají ekonomické zájmy v Číně, budou muset za návštěvu Tchaj-wanu předsedou Kuberou platit. Návštěva Tchaj-wanu předsedou Kuberou nikomu nepřispěje. Doufáme, že česká strana dodrží politiku jedné Číny a zruší tuto návštěvu a tím zabrání porušování čínsko-českých vztahů," praví listina.

Čína považuje Tchaj-wan za jednu ze svých provincií a hrozí mu vojenským zásahem v případě vyhlášení nezávislosti. Tchaj-wan přesto funguje od roku 1949 de facto nezávisle, má vlastní vládu a demokratické zřízení, zatímco v Číně pokračuje režim jedné strany.

 

Právě se děje

před 5 hodinami

Navalnyj se podle jeho poradce zotavuje rychleji, než se čekalo

Ruský opoziční vůdce Alexej Navalnyj se z otravy zotavuje rychleji, než se čekalo. Německé televizní stanici RTL to dnes řekl poradce kritika Kremlu Leonid Volkov. Navalnyj je podle něj bedlivě střežen.

před 7 hodinami

Zemřel bývalý poslanec za KDU-ČSL Ivo Vykydal

V neděli ráno zemřel ve věku nedožitých 56 let exposlanec za KDU-ČSL a bývalý náměstek ministra dopravy Ivo Vykydal. Na twitteru to uvedl lidovecký europoslanec Tomáš Zdechovský, informaci ČTK potvrdil zdroj, který si nepřál být jmenován.

Vykydal byl poslancem v letech 2002 až 2006. Ve volbách do Poslanecké sněmovny v roce 2002 byl zvolen za KDU-ČSL v Olomouckém kraji. Byl členem výboru pro evropskou integraci (později výboru pro evropské záležitosti) a hospodářského výboru a místopředsedou poslaneckého klubu KDU-ČSL. Členem KDU-ČSL byl v letech 1999 až 2009, kdy přestoupil do nově založené strany TOP 09. V letech 2007 až 2012 byl Vykydal náměstkem ministra dopravy a od roku 2012 pracoval na Státním fondu dopravní infrastruktury. Působil i v komunální politice, v letech 1999 až 2002 byl místostarostou Šumperku.

Zdroj: ČTK
Další zprávy