Jeruzalém - Obvinění izraelského premiéra Ehuda Olmerta z nelegálního přijímání peněz ze zahraničí přerůstají v krizi vlády.
Při vyšetřování vyšlo najevo, že Olmert dostal od amerického podnikatele Morrise Talanskyho v hotovosti 150 tisíc dolarů během patnácti let.
Premiér je podezříván z toho, že se za peníze se Talanskymu pokusil v Izraeli sjednat obchodní zakázky a z darů platil své luxusní dovolené v Itálii.
Olmert se hájí tím, že dolary použil legálně a transparentně v předvolební kampani.
Veřejnost premiérovi nedůvěřuje
Podle průzkumu deníku Haarec ale Olmertovi nevěří sedmdesát procent Izraelců. A navíc zřejmě ani jeho koaliční partner: Strana práce.
Její šéf a ministr obrany Ehud Barak dnes na mimořádné tiskové konferenci Olmerta vyzval, aby buď odstoupil z funkce nebo vypsal předčasné volby. .
Pokud premiér neudělá ani jedno, ani druhé, Strana práce se pokusí sama vyvolat předčasné volby.
Nástupce Šarona
Koalice, jejímž základem je Olmertova strana Kadima a levicová Strana práce, vznikla po volbách na jaře 2006. Ehud Olmert se stal šéfem strany poté, co byl jeho předchůdce v premiérské funkci Ariel Šaron hospitalizován s mozkovou mrtvicí.
Olmert byl v devadesátých letech starostou Jeruzaléma. Jeho popularita poklesla v létě roku 2006 poté, co si Izrael nevedl příliš přesvědčivě v ozbrojeném konfliktu s libanonským hnutím Hizballáh.
Přijde druhá premiérka?
Pokud by dvaašedesátiletý premiér rezignoval, stala by se jeho nástupkyní pravděpodobně dosavadní ministryně zahraničí Cipi Livniová. Šlo by o druhou ženu v čele izraelské vlády od rezignace Goldy Meirové v roce 1974.
Poradce Olmerta Tal Silberstein ale řekl novinářům, že ministerský předseda zatím odstoupit nehodlá.