Izrael pustil novinářům utajované záběry. Jejich reakce jsou plné děsu i smutku

pru pru
24. 10. 2023 15:10
Izraelská armáda (IDF) ukázala novinářům ze zahraničí dosud utajované záběry, které zachycují útok Hamásu ze 7. října, při němž teroristé zabili více než 1400 lidí. Na záběrech shromážděných z různých zdrojů brutálně vraždí civilisty. Izrael chce tímto dokázat, že Hamás při masakru využíval praktiky hraničící s holokaustem.
Členové hnutí Hamás stříleli na projíždějící auta patřící Izraelcům. Jde o záběry, které armáda nepovolila zveřejnit. | Video: Twitter/Amy Spiro

Izraelská armáda promítla v pondělí na vojenské základně přibližně 43 minut děsivých scén asi stovce zástupců zahraničních médií. Shromážděné materiály obsahovaly záběry z bezpečnostních kamer, z kamer členů Hamásu umístěných na jejich tělech či z kamer na palubních deskách ve vozech obětí. Novináři si měli vyslechnout i záznamy telefonních hovorů a zhlédnout videa ze sociálních sítí, která pořídili členové Hamásu i izraelští civilisté.

Novináři si nesměli promítané snímky nahrávat. Zakázané byly kamery i fotoaparáty. Pouze někteří zahraniční reportéři zveřejnili na sociálních sítích po předchozím souhlasu izraelských bezpečnostních složek několik desítek sekund těch nejméně drastických záběrů.

Izraelští představitelé na setkání uvedli, že se rozhodli médiím ukázat část shromážděné dokumentace především proto, aby vyvrátili pochybnosti "o některých nejstrašnějších zvěrstvech Hamásu", jež dle jejich slov připomínají holokaust. Tímto krokem chtějí podle svých slov bojovat proti tomu, aby se nepopíraly masakry, které Hamás v jižním Izraeli spáchal.

Na videích například členové Hamásu oblečení v uniformách IDF střílejí na projíždějící auta. Poté vytahují z vozidel mrtvá těla, která prohledávají a následně ponechávají uprostřed silnice. V některých případech pak prostřílená a krví potřísněná auta kradou.

Na jiném záznamu se zase neznámý muž svíjí na zemi a krvácí z břicha, zatímco se mu palestinský terorista opakovaně snaží useknout hlavu zemědělským náčiním. "Zdálo se, že muž pocházel z jihovýchodní Asie. Pravděpodobně se jednalo o zahraničního dělníka," popisuje server The Times of Israel. 

Další klip ukazuje Izraelku, která se snaží zjistit, zda částečně ohořelé tělo ženy se zohavenou tváří patří její příbuzné. Oběť má vyhrnuté šaty až k pasu a má sundané spodní kalhotky. Izraelský generálmajor Mickey Edelstein tyto záběry komentoval slovy, že v tomto případě mají důkazy o znásilnění, o které se ale nemůže více podělit.

Jeden ze získaných záznamů hovoru také zachycuje mladého příslušníka Hamásu, který volal své rodině z mobilního telefonu Židovky, kterou právě zavraždil. "Tati, zabil jsem jich deset holýma rukama. Mám na rukou jejich krev, nech mě mluvit s mámou. Prosím, buď na mě hrdý, tati," sděloval syn svému otci údajně nadšeným hlasem.

Tiskové konference izraelské armády se účastnil i český reportér Vojtěch Boháč ze serveru Voxpot, který záběry považuje za naprosté hrozné a nepochopitelné. "Ve válce to čekáte, ale tady to bylo lovení lidí doma, v bezpečí, u grilu, v dětských pokojích. Nic tak děsivého jsem asi neviděl. Chápu, že tu všichni říkají, že tohle nemá od holokaustu obdoby," komentoval na sociální síti X, dříve Twitter. "Generál, se kterým byla poté tiskovka, říkal, že armáda naprosto selhala a zklamala lidi. Je to tak, včera nám hodně lidí říkalo, že se už v zemi necítí bezpečně," dodal Boháč.

Šok z promítání sdíleli i ostatní novináři ze zahraničí. Jotam Confino, externí korespondent pro britskou BBC, na síti X označil záběry za "nevylíčitelné" a "neskrývavě surové". Podle francouzských reportérů z televizní stanice France 24 se jednalo o "absolutně děsivou" zkušenost. "Také jsem to dneska viděla. Mohu potvrdit, že je to tak strašné, jak se uvádí," komentovala politická novinářka Carrie Keller-Lynnová ze serveru The Times of Israel.

Mluvčí izraelské armády Daniel Hagari na setkání uvedl, že Izrael od této chvíle považuje Hamás za stejně brutální skupinu, jakou je takzvaný Islámský stát (ISIS), a to především kvůli metodám, které hnutí proti obyvatelům Izraele využilo. "Když říkáme, že Hamás je ISIS, nejedná se o nálepkování," řekl Hagari. "Proč si člověk bere (na takový útok kameru) GoPro? Protože je hrdý na to, co dělá," dodal mluvčí.

Izraelská armáda od brutálního a rozsáhlého útoku Hamásu masivně bombarduje Pásmo Gazy, v němž islamistické hnutí vládne od roku 2007. Hamásem ovládané úřady tvrdí, že po izraelských útocích už zemřelo na pět tisíc Palestinců včetně 2055 dětí a 1119 žen.

Hraje jim to do karet. Tvrdý úder Izraele je přesně to, co Hamás chce, říká arabista

„Existuje velmi reálné riziko, že snahy Hamasu podpoří nejrůznější radikální organizace po světě, které budou útočit na západní cíle,“ uvádí Beránek. | Video: Akademie věd ČR
 

Právě se děje

Další zprávy