Jeruzalém - Květnový zásah izraelského námořnictva proti flotile humanitární pomoci do Gazy byl oprávněný, prohlásila v pondělí izraelská vojenská vyšetřovací komise. Při akci zemřelo 9 tureckých aktivistů.
Armáda sice uznala i chyby, kterých se námořnictvo při zásahu dopustilo, ale označila je spíše za omyly, než za selhání.
Vyšetřovací výbor se tak za zásah postavil. Chyby vidí jen v tom, že námořnictvo dost nezvážilo možnost, že narazí na odpor aktivistů, že vypracovalo jen jediný scénář zásahu bez alternativ a že málo spolupracovalo s izraelskou zpravodajskou službou Mossad.
Šéf vyšetřovacího výboru, generál v záloze Giora Ejland agentuře AFP doslova řekl: "Byly učiněny chyby v rozhodovacím procesu, a to i na relativně vysokém velitelském stupni, které přispěly k výsledku odlišnému od toho, který jsme si přáli."
Zároveň ale závěrečná zpráva uvádí, že námořnictvo nemělo žádné prostředky, jak zastavit loď na moři a neohrozit ji. "Žádná země světa nemá možnost zastavit loď plující na moři nenásilně," prohlásil Ejland.
Humanitární flotilu v květnu tvořilo 6 lodí. Izraelské námořnictvo zasáhlo na největší z nich, Mavi Marmara, na kterém bylo asi 700 aktivistů, někteří s holemi a noži. Při zásahu zemřelo 9 aktivistů, 45 dalších izraelští vojáci zčásti těžce zranili.
Hned po zásahu se Izrael dostal pod mezinárodní tlak a poté zmírnil pozemní blokádu pásma Gazy. Zároveň ale odmítl nezávislé mezinárodní vyšetřování.
Místo toho ustavil vojenský vyšetřovací výbor a také komisi vedenou bývalým izraelským soudcem Jacobem Turkelem, ve které jsou i dva zahraniční pozorovatelé. Tato komise, která práci ještě neskončila, by měla posoudit, zda byl zásah oprávněný z hlediska mezinárodního práva.
Izraelský Nejvyšší soud také dostal petici, aby mohla Turkelova komise vyslýchat nejen vysoké politiky, ale také důstojníky, kteří o zásahu rozhodli. S výslechem vojáků ale kancelář izraelského premiéra Netanjahua nesouhlasí.