Zmocnili jsme se izraelského vojáka, hlasí Hamás v Gaze

ČTK Zahraničí ČTK, Zahraničí
Aktualizováno 20. 7. 2014 23:28
Izraelská armáda uvedla, že v bojích padlo třináct jejích vojáků. Mrtvých Palestinců je přes sedmdesát.
Ilustrační snímek.
Ilustrační snímek. | Foto: Reuters

Gaza - Izraelská armáda vystupňovala pozemní ofenzivu v palestinském Pásmu Gazy. Při ostřelování okolí města Gaza zemřelo více než sedmdesátPalestinců a zhruba 400 lidí utrpělo zranění, informovala s odvoláním na palestinské zdravotnické zdroje agentura DPA.

Izraelská armáda uvedla, že v bojích padlo třináct jejích vojáků. Zatím nekomentovala prohlášení Hamásu, že jeden voják padl do jeho rukou.

V místní televizi to řekl mluvčí Hamásu Abú Ubajdá. "Zadrželi jsme sionistického vojáka Šaula Arona," uvedl mluvčí. Izraelská armáda zatím zprávu nekomentovala.

Armáda tvrdí, že v Pásmu především ničí tunely, které palestinští radikálové používají k pronikání do Izraele, a také odpalovací zařízení, jimiž radikálové ostřelují izraelské území. V nedělním  prohlášením armáda sdělila, že posily se zapojí do "boje proti terorismu v Pásmu Gazy, aby zajistily Izraelcům bezpečný život".

Agentura AFP uvedla, že mezi mrtvými je  rovněž syn Chalíla Hajá, což je vysoký představitel radikálního hnutí Hamás.  Ve východních čtvrtích města Gaza, kde je nyní situace nejdramatičtější, zahynul palestinský zdravotník a kameraman, který na místě natáčel reportáž.

Podle svědků jsou všechny nemocnice přeplněné a potýkají se s nedostatkem materiálu a léků, informuje DPA.

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu dnes v rozhovoru pro televici CNN obvinil Hamás z toho, že používá palestinské civilisty jako živé štíty. Obětem mezi civilním obyvatelstvem izraelská armáda podle jeho názoru nemůže zabránit.

Izraelská vojenská operace s cílem zničení tunelů a odpalovacích zařízení Hamasu by mohla "dost rychle" skončit, řekl Netanjahu. Vyzval také k demilitarizaci Pásma Gazy.

 

Právě se děje

před 33 minutami

Manažery viněné kvůli tendrům na ministerstvu práce budou stíhat na svobodě

Policisté budou dva manažery viněné kvůli zadávacím řízením na veřejné zakázky ministerstva práce a sociálních věcí stíhat na svobodě. Ze zadržení je propustili. Informaci České televize potvrdil státní zástupce Zdeněk Matula. Kriminalisté po pondělním zásahu na ministerstvu zadrželi podle médií náměstka ekonomické sekce a sekce pro informační technologie Jana Baláče a vedoucího oddělení bezpečnosti ICT. Muže obvinili z pletich a přípravy zneužití pravomoci při zadání zakázky.

Zdroj: ČTK
Další zprávy