Izrael výstavbou osad hatí mírový proces, soudí Zaorálek

ČTK ČTK
Aktualizováno 8. 6. 2015 14:50
Český ministr zahraničí před jednáním s izraelským premiérem Benjaminem Netanjahuem uvedl, že Česká republika nevidí jinou alternativu než návrat Izraelců a Palestinců k jednacímu stolu.
Lubomír Zaorálek. Ilustrační foto.
Lubomír Zaorálek. Ilustrační foto. | Foto: Ludvík Hradilek

Jeruzalém - Izrael torpéduje blízkovýchodní mírový proces výstavbou židovských osad na palestinském území.

Před jednáním s izraelským premiérem Benjaminem Netanjahuem to řekl český ministr zahraničí Lubomír Zaorálek.

Sám Netanjahu se před setkáním se Zaorálkem ale ke dvoustátnímu řešení přihlásil. Rozhovory blokují Palestinci, uvedl izraelský premiér, který chce rokování bez předchozích podmínek.

Česká republika podle Zaorálka nevidí jinou alternativu než návrat Izraelců a Palestinců k jednacímu stolu a dohodu na dvoustátním řešení mírového procesu na Blízkém východě. Odmítá proto jakékoli jednostranné kroky, které vytvářejí překážky tomuto procesu.

"A pokud dochází k pokračování osídlování oněch oblastí, které patří k palestinské autonomní správě a o kterých nebylo rozhodnuto, že by měly patřit k Izraeli, nebo je to dokonce často naopak, tak to je vlastně přímo torpédování toho procesu vytváření dvou samostatných států," uvedl Zaorálek.

"Chceme dva státy," říká Netanjahu

Netanjahu je však přesvědčen, že Izrael mírovému procesu nebrání. "Nechceme jediný unitární stát, chceme dva státy pro dva národy," prohlásil v pondělí. "Bohužel Palestinci nevyjednávají. Z vyjednávání utekli," vyjádřil své přesvědčení. Pro Palestince je to podle Netanjahua výhodná pozice. "Proč by měli vyjednávat, když jim OSN dá všechno, co chtějí," posteskl si izraelský premiér.

"Měli bychom se vrátit k jednání bez předchozích podmínek," míní Netanjahu, který přitom v rámci letošní předvolební kampaně prohlásil, že bude-li on pokračovat ve vládě, samostatný palestinský stát nevznikne.

Právě takové výroky nese ale nelibě Evropská unie, v níž podle nedělního Zaorálkova vyjádření převládá názor, že především Izrael je zodpovědný za to, že se nedochází k žádnému pokroku. "Ono těch věcí, bohužel, je víc, které se dějí a které nejsou dokladem zájmu o mírové řešení," řekl Zaorálek.

Jednat musí i Palestinci, zdůraznil ministr

Nejviditelnější je podle něj právě záměr pokračovat ve výstavbě osad. "To si myslím, že jsou gesta, která jako kdyby dávají najevo něco takového, jako že mi vlastně dvoustátní řešení neuznáváme," doplnil Zaorálek. Týká se to podle něj i výstavby ve východním Jeruzalémě, který Palestinci považují za budoucí hlavní město svého samostatného státu, což ale Izraelci odmítají.

Zároveň šéf české diplomacie poznamenal, že díky změněné mezinárodní situaci má nyní Izrael možnost tvořit nové aliance a pokročit v cestě k míru. Potenciálně by tak současná vláda podle něj mohla vejít do historie.

Současně český ministr zdůraznil, že jednat musí i Palestinci. Především musí zastavit útoky raket z Pásma Gazy. "Zastavení teroristických útoků je něco, na co musíme pohlížet jako na předpoklad a podmínku jakéhokoliv životaschopného řešení. Nejdřív to musí přestat, pak můžeme mluvit o řešení," podotkl.

Česko patří dlouhodobě k nejbližším spojencům židovského státu ve světě, současná česká vláda ale zároveň usiluje o vyvážený přístup k Izraeli a k arabským zemím. Její postoje se tak přiblížily stanoviskům Evropské unie.

 

Právě se děje

před 2 hodinami

Stříbrný koulař z MČR Vilímek dostal za doping čtyřletý trest

Koulař Tomáš Vilímek přišel kvůli dopingu o stříbrnou medaili z mistrovství republiky. Dvaadvacetiletý atlet Spartaku Třebíč užil zakázaný steroid drostanolon, byl diskvalifikován a antidopingový výbor mu udělil čtyřletý zákaz činnosti. Informovala o tom Česká televize.

Vilímek prohrál na srpnovém mistrovství republiky v Plzni pouze s Martinem Novákem, který jako jediný překonal hranici 18 metrů. V nových výsledcích se na druhé místo koulařské soutěže posunul Ladislav Prášil a na bronzovou pozici Marek Bárta.

Vilímek se letos zlepšil na 17,98 metru, druhý byl i na Odložilově memoriálu. Dopingový trest mu vyprší na konci srpna roku 2024.

Zdroj: ČTK
Další zprávy