Izrael v odvetě za palestinský útok bombardoval Pásmo Gazy

ČTK ČTK
7. 6. 2015 20:04
Izraelský premiér Benjamin Netanjahu kritizoval mezinárodní společenství za to, že palestinský útok neodsoudilo, a varoval před "silnější odpovědí".
ilustrační foto (kouř nad městem Gaza)
ilustrační foto (kouř nad městem Gaza) | Foto: Reuters

Jeruzalém - Izraelské letectvo dnes bombardovalo Pásmo Gazy odvetou za sobotní raketový útok palestinských radikálů na Izrael. Ani palestinská, ani izraelská akce si nevyžádaly oběti nebo zraněné. Izraelský premiér Benjamin Netanjahu kritizoval mezinárodní společenství za to, že palestinský útok neodsoudilo, a varoval před "silnější odpovědí", pokud bude ostřelování pokračovat.

K sobotnímu útoku se podle agentury Reuters přihlásila palestinská skupina podporující hnutí Islámský stát. Jde již o třetí útok těchto radikálů a rivalů hnutí Hamás, které vládne v Pásmu Gazy. Skupina po Hamásu požaduje propuštění sympatizantů IS a po Izraeli propuštění palestinských vězňů. Izrael ale tvrdí, že odpovědnost za jakýkoli útok z Gazy nese právě Hamás.

Izrael po sobotním útoku reagoval uzavřením dvou hlavních hraničních přechodů s Pásmem Gazy a premiér Netanjahu ostře kritizoval mezinárodní společenství, že proti palestinskému útoku neprotestovalo. "Neslyšel jsem, že by někdo z mezinárodní komunity toto střílení na nás odsoudil, ani OSN neřekla slovo," uvedl Netanjahu. Dodal, že na další přeshraniční útoky bude Izrael reagovat silněji.

Spojené státy dnes zopakovaly, že Izrael má právo se bránit. "USA jasně stojí za Izraelci, když brání svůj lid a národ proti těmto útokům," řekl mluvčí Bílého domu Josh Earnest, jenž doprovází prezidenta Baracka Obamu na summitu G7 v Německu.
Raketa země-země vypálená Palestinci dopadla v sobotu do volného prostoru, kde explodovala, aniž někoho zranila. Odvetný izraelský útok cílil na tréninkové středisko Hamásu, nikdo nebyl zraněn.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Zprostředkovatelé ubytování typu Airbnb mají s úřady sdílet údaje o smlouvách

Zprostředkovatelé turistického ubytování v soukromí formou digitálních platforem typu Airbnb zřejmě budou povinni sdílet s českými úřady informace o uzavřených smlouvách. Předpokládá to novela zákona o podmínkách podnikání v cestovním ruchu, který ve středu zrychleně ve stavu legislativní nouze schválila Sněmovna. Nová povinnost by mohla podle ministerstva pro místní rozvoj pomoci při trasování lidí, kteří přišli do styku s člověkem nakaženým novým typem koronaviru.

Projednání zákona ve stavu legislativní nouze zpochybňovali politici ODS. "Airbnb je vyřešeno na několik let," podotkl Marek Benda v souvislosti s nynějším zákazem vstupu cizinců do Česka. Podle předsedy poslanců ODS Zbyňka Stanjury by byl návrh i v obvyklém schvalovacím režimu přijat dřív, než do Česka dorazí první turisté.

Ministryně Klára Dostálová (ANO) dala zákon do souvislosti s chytrou karanténou. Projekt má díky údajům z mobilních telefonů či platebních karet pomáhat odhalit, koho mohli nakazit lidé trpící nemocí covid-19.

Zdroj: ČTK
před 4 hodinami

LFA nabízí fotbalovým klubům předčasné vyplacení části financí

Ligová fotbalová asociace nabídla pomoc účastníkům první a druhé ligy, jimž pandemie nového typu koronaviru způsobila finanční problémy. Jednotlivé kluby budou moci v předstihu získat část květnové splátky peněz, které od LFA dostávají.

"Ligový výbor odsouhlasil možnost podpory členských klubů LFA, které se dostaly v důsledku aktuální situace do finančních potíží. Nabídne jim možnost předčasné úhrady části květnové splátky odměny hrazené klubům ze strany LFA," uvedl v tiskové zprávě předseda LFA Dušan Svoboda. Ligový výbor schválil pomoc klubům na dnešním jednání jednomyslně.

LFA vyplácí jednotlivým účastníkům první a druhé ligy, které řídí, podíl z prodeje televizních a marketingových práv a také ze sponzorských příspěvků. Kluby získávají finance v pěti ročních splátkách a právě jedna z nich měla přijít na řadu v květnu.

Další zprávy