Autobusy výhradně pro Židy zatím nebudou, zasáhl Netanjahu

Zahraničí ČTK Zahraničí, ČTK
Aktualizováno 20. 5. 2015 11:50
Izraelský ministr obrany vydal nařízení, které zakazovalo Palestincům cestovat v autobusech spolu s Izraelci. To se nelíbilo opozici ani ochráncům lidských práv.
Palestinská vlajka. Ilustrační foto.
Palestinská vlajka. Ilustrační foto. | Foto: Reuters

Jeruzalém - Nařízení, které Palestincům ze Západního břehu Jordánu pracujícím v Izraeli zakazovalo přepravovat se autobusy, jimiž cestují Izraelci, vydrželo jen pár hodin.

Proti vyhlášce ministra obrany Mošeho Jaalona zasáhl premiér Benjamin Netanjahu, který ji označil za nepřijatelnou a její platnost okamžitě pozastavil.

Jaalon vyšel vstříc osadníkům, kteří zavedení oddělených autobusů prosazovali z bezpečnostních důvodů. Podle izraelských médií mělo jít o pilotní projekt s dočasnou platností, který bude po třech měsících podle potřeb přehodnocen.

"Jako apartheid"

Součástí nařízení bylo, že se Palestinci musejí na Západní břeh vracet přes stejný hraniční přechod, jímž do Izraele vjížděli, což by některým prodloužilo cestování i o dvě hodiny. Dosud mohli používat kterýkoli z přechodů bez omezení.

Ochránci lidských práv ale hovoří o tom, že jde o opatření, které si nezadá s apartheidem. A plánovali se proti Jaalonovu nařízení odvolat u Nejvyššího soudu.

Obdobný názor sdílela i politická opozice v zemi, podle níž tento krok navíc Izrael ještě více poškodil v očích okolního světa.

"Rozhodnutí oddělit Palestince a Židy v prostředcích veřejné dopravy je jen zbytečné ponížení a nemá žádnou souvislost s bezpečností státu," ohradil se na Facebooku například předseda Strany práce Jicchak Herzog.

Kritikům navzdory

Nejvíc by nová pravidla zkomplikovala život Palestincům, kteří bydlí v blízkosti silnice vedoucí do velké židovské osady Ariel, jež je druhou největší z osad.

Dělníci se většinou domů vraceli autobusem společnosti Afik, která jezdí přímo do Arielu. Podle nařízení by se museli dopravit k přechodu Ejal na hranici mezi Izraelem a Západním břehem a tam počkat na palestinský autobus.

Bývalý člen velení izraelské armády generál Nican Alon v minulosti odmítal argument osadníků, podle nichž oddělené autobusy zlepší jejich bezpečnost.

Odůvodňoval to tím, že pokud je některý z Palestinců s pracovním povolením a pravidelně jezdící do Izraele nebezpečný, má mnoho příležitostí zaútočit v Izraeli a nebude útok plánovat na zpáteční cestu z práce.

Jaalon požadavek osadníků přijal loni na podzim bez ohledu na odmítavé názory. "Nemusíte být bezpečnostní experti, abyste si uvědomili, že je-li v autobuse kromě 20 Arabů jeden židovský řidič, dva další cestující a jeden ozbrojený voják, je to příležitost zaútočit," řekl tehdy ministr.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Zprostředkovatelé ubytování typu Airbnb mají s úřady sdílet údaje o smlouvách

Zprostředkovatelé turistického ubytování v soukromí formou digitálních platforem typu Airbnb zřejmě budou povinni sdílet s českými úřady informace o uzavřených smlouvách. Předpokládá to novela zákona o podmínkách podnikání v cestovním ruchu, který ve středu zrychleně ve stavu legislativní nouze schválila Sněmovna. Nová povinnost by mohla podle ministerstva pro místní rozvoj pomoci při trasování lidí, kteří přišli do styku s člověkem nakaženým novým typem koronaviru.

Projednání zákona ve stavu legislativní nouze zpochybňovali politici ODS. "Airbnb je vyřešeno na několik let," podotkl Marek Benda v souvislosti s nynějším zákazem vstupu cizinců do Česka. Podle předsedy poslanců ODS Zbyňka Stanjury by byl návrh i v obvyklém schvalovacím režimu přijat dřív, než do Česka dorazí první turisté.

Ministryně Klára Dostálová (ANO) dala zákon do souvislosti s chytrou karanténou. Projekt má díky údajům z mobilních telefonů či platebních karet pomáhat odhalit, koho mohli nakazit lidé trpící nemocí covid-19.

Zdroj: ČTK
před 3 hodinami

LFA nabízí fotbalovým klubům předčasné vyplacení části financí

Ligová fotbalová asociace nabídla pomoc účastníkům první a druhé ligy, jimž pandemie nového typu koronaviru způsobila finanční problémy. Jednotlivé kluby budou moci v předstihu získat část květnové splátky peněz, které od LFA dostávají.

"Ligový výbor odsouhlasil možnost podpory členských klubů LFA, které se dostaly v důsledku aktuální situace do finančních potíží. Nabídne jim možnost předčasné úhrady části květnové splátky odměny hrazené klubům ze strany LFA," uvedl v tiskové zprávě předseda LFA Dušan Svoboda. Ligový výbor schválil pomoc klubům na dnešním jednání jednomyslně.

LFA vyplácí jednotlivým účastníkům první a druhé ligy, které řídí, podíl z prodeje televizních a marketingových práv a také ze sponzorských příspěvků. Kluby získávají finance v pěti ročních splátkách a právě jedna z nich měla přijít na řadu v květnu.

Další zprávy