Autobusy výhradně pro Židy zatím nebudou, zasáhl Netanjahu

Zahraničí ČTK Zahraničí, ČTK
Aktualizováno 20. 5. 2015 11:50
Izraelský ministr obrany vydal nařízení, které zakazovalo Palestincům cestovat v autobusech spolu s Izraelci. To se nelíbilo opozici ani ochráncům lidských práv.
Palestinská vlajka. Ilustrační foto.
Palestinská vlajka. Ilustrační foto. | Foto: Reuters

Jeruzalém - Nařízení, které Palestincům ze Západního břehu Jordánu pracujícím v Izraeli zakazovalo přepravovat se autobusy, jimiž cestují Izraelci, vydrželo jen pár hodin.

Proti vyhlášce ministra obrany Mošeho Jaalona zasáhl premiér Benjamin Netanjahu, který ji označil za nepřijatelnou a její platnost okamžitě pozastavil.

Jaalon vyšel vstříc osadníkům, kteří zavedení oddělených autobusů prosazovali z bezpečnostních důvodů. Podle izraelských médií mělo jít o pilotní projekt s dočasnou platností, který bude po třech měsících podle potřeb přehodnocen.

"Jako apartheid"

Součástí nařízení bylo, že se Palestinci musejí na Západní břeh vracet přes stejný hraniční přechod, jímž do Izraele vjížděli, což by některým prodloužilo cestování i o dvě hodiny. Dosud mohli používat kterýkoli z přechodů bez omezení.

Ochránci lidských práv ale hovoří o tom, že jde o opatření, které si nezadá s apartheidem. A plánovali se proti Jaalonovu nařízení odvolat u Nejvyššího soudu.

Obdobný názor sdílela i politická opozice v zemi, podle níž tento krok navíc Izrael ještě více poškodil v očích okolního světa.

"Rozhodnutí oddělit Palestince a Židy v prostředcích veřejné dopravy je jen zbytečné ponížení a nemá žádnou souvislost s bezpečností státu," ohradil se na Facebooku například předseda Strany práce Jicchak Herzog.

Kritikům navzdory

Nejvíc by nová pravidla zkomplikovala život Palestincům, kteří bydlí v blízkosti silnice vedoucí do velké židovské osady Ariel, jež je druhou největší z osad.

Dělníci se většinou domů vraceli autobusem společnosti Afik, která jezdí přímo do Arielu. Podle nařízení by se museli dopravit k přechodu Ejal na hranici mezi Izraelem a Západním břehem a tam počkat na palestinský autobus.

Bývalý člen velení izraelské armády generál Nican Alon v minulosti odmítal argument osadníků, podle nichž oddělené autobusy zlepší jejich bezpečnost.

Odůvodňoval to tím, že pokud je některý z Palestinců s pracovním povolením a pravidelně jezdící do Izraele nebezpečný, má mnoho příležitostí zaútočit v Izraeli a nebude útok plánovat na zpáteční cestu z práce.

Jaalon požadavek osadníků přijal loni na podzim bez ohledu na odmítavé názory. "Nemusíte být bezpečnostní experti, abyste si uvědomili, že je-li v autobuse kromě 20 Arabů jeden židovský řidič, dva další cestující a jeden ozbrojený voják, je to příležitost zaútočit," řekl tehdy ministr.

 

Právě se děje

Další zprávy