Izrael se obává mezinárodního bojkotu, sešel se parlament

ČTK ČTK
3. 6. 2015 22:20
Izraelskou politiku vůči Palestincům stále hlasitěji kritizuje také řada evropských států.
Benjamin Netanjahu.
Benjamin Netanjahu. | Foto: Reuters

Jeruzalém - Izrael se stále více obává možného mezinárodního bojkotu. Ve středu se kvůli tomu na mimořádném zasedání sešel i izraelský parlament Kneset, informovala agentura DPA. Mezinárodní aktivisté, kteří o vyhlášení bojkotu Izraele kvůli údajné neochotě ukončit okupaci palestinských území usilují, totiž v posledních měsících zaznamenali nárůst počtu sympatizantů.

Hnutí Bojkot, stažení investic a sankce (BDS) vzniklo v roce 2005 na podnět 170 palestinských nevládních organizací s cílem vytvořit mezinárodní tlak na Izrael. Sdružuje především levicově smýšlející aktivisty.

Podle agentury DPA nachází BDS stále více příznivců mimo jiné na amerických vysokých školách. Před hrozícím bojkotem izraelských univerzit ze strany jejich amerických protějšků nedávno na setkání s prezidentem Reuvenem Rivlinem varovali například rektoři izraelských vysokých škol.

"Chtějí Izrael prezentovat jako zdroj všeho zla," uvedla na zasedání Knesetu ministryně spravedlnosti Ajelet Šakedová za pravicovou sionistickou stranu Židovský domov. Hnutí BDS označila za antisemitské.

Snahy o bojkot své země na středečním setkání s kanadským ministrem zahraničí Robertem Douglasem Nicholsonem odsoudil také izraelský premiér Benjamin Netanjahu.

Kritizoval hlavně úterní rozhodnutí britské Národní studentské unie, která zastupuje miliony studujících na vysokých školách Spojeného království, připojit se k hnutí BDS. Upozornil mimo jiné na to, že před necelým rokem stejná studentská asociace odmítla učinit obdobný krok vůči organizaci Islámský stát (IS). "Zavrhují Izrael a IS nikoli - tím zavrhují sami sebe," uvedl předseda izraelské vlády.

Izraelskou politiku vůči Palestincům stále hlasitěji kritizuje také řada evropských států. Některé členské země Evropské unie požadují, aby Izrael označoval výrobky pocházející z židovských osad na okupovaných palestinských územích.

Spotřebitelům tak chtějí dát možnost, aby mohli tyto produkty bojkotovat. Někdejší izraelský ministr zahraničí Avigdor Lieberman takový požadavek nedávno přirovnal k žluté Davidově hvězdě, kterou museli na příkaz nacistů za druhé světové války nosit Židé v Evropě.

V úterý kritizoval v rozhovoru poskytnutém izraelské televizi Netanjahuovu politiku vůči Palestině také americký prezident Barack Obama. Izraelský premiér prý klade příliš mnoho podmínek pro diplomatická jednání o palestinské státnosti a ohrožuje tak důvěryhodnost Izraele. USA mají podle Obamy kvůli zablokovaným mírovým rozhovorům problém hájit nadále zájmy Izraele.

 

Právě se děje

Aktualizováno před 22 minutami

Ministři financí EU se shodli na plánu pro oživení ekonomik

Ministři financí zemí Evropské unie se dnes dohodli na tom, že země eurozóny budou moci k oživení ekonomik stižených koronavirovou krizí využívat bez jakýchkoli podmínek záchranný fond ESM. Po dnešní videokonfereci euroskupiny to oznámilo několik ministrů.

Shodu na vydání společných dluhopisů, o které stály zvláště nejpostiženější země jako Itálie a Španělsko, naproti tomu ministři nedosáhli. O dalších možných nástrojích mají podle nich rozhodnout lídři unijních zemí.

Podle francouzského ministra financí Bruna Le Maira dospěli ministři k "excelentní dohodě", která umožní zemím okamžitě využít půl bilionu eur (14 bilionů Kč) z ESM. Obdobná částka by měla být k dispozici později v novém fondu pro zotavení ekonomik. O jeho financování však kvůli vzájemným neshodám ministři nerozhodli.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Exploze kyslíkové nádoby při opravě bojleru poškodila dům nedaleko velvyslanectví ČR v Moskvě

Exploze kyslíkové tlakové nádoby dnes poškodila dům v centru Moskvy, který se nachází v bezprostřední blízkosti českého a slovenského velvyslanectví. Výbuch si vyžádal několik zraněných, uvedla ruská média s odvoláním na záchranáře. Podle mluvčího ambasády ČR jsou všichni pracovníci úřadu v pořádku. Záchranáři zprvu pátrali po desítce pohřešovaných osob, ale všichni o sobě dali brzo vědět, uvedla televize Rossija 24.

Exploze, která podle TASS nastala při opravě bojleru, poškodila desáté patro budovy stojící naproti velvyslanectví Slovenské republiky a vzdálené asi 150 metrů od české ambasády. "S velvyslanectvím je vše v pořádku, všichni pracovníci jsou v pořádku, budova nijak neutrpěla," ujistila slovenská ambasáda podle TASS.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Zdravotní stav Borise Johnsona se zlepšuje, už není na jednotce intenzivní péče

Britský premiér Boris Johnson nakažený koronavirem byl dnes večer v londýnské nemocnici po třech dnech na jednotce intenzivní péče přesunut zpět na běžné lůžkové oddělení. V prohlášení to oznámila kancelář předsedy vlády, která předtím informovala, že zdravotní stav Johnsona se zlepšuje. Lékaři budou jeho boj s nemocí covid-19 nadále bedlivě sledovat. Britská média předtím spekulovala, že k práci se možná lídr Konzervativní strany vrátí až za několik měsíců.

"Premiér byl dnes večer přesunut z jednotky intenzivní péče zpět na lůžkové oddělení. Tam bude během rané fáze rekonvalescence pečlivě monitorován," oznámil mluvčí Johnsonova úřadu. Stručné prohlášení dále uvádí, že ministerský předseda má "nesmírně dobrou náladu".

Johnson je v nemocnici v centru Londýna od nedělního večera. Převezli jej tam poté, co se více než týden potýkal s kašlem a horečkami v důsledku nákazy koronavirem. V pondělí odpoledne se 55letému politikovi přitížilo, načež byl přesunut na JIP. Na plicní ventilátor napojen nebyl, s dýcháním mu ovšem pomáhala kyslíková terapie.

Zdroj: ČTK
Další zprávy