* Příměří je jednostranné, vůdci Hamásu dál vyzývají ozbrojence k bojům * Egyptský prezident Mubarak pořádá v neděli v Egyptě summit o Gaze * V Gaze v neděli ráno propukly další přestřelky, několik palestinských raket dopadlo do Izraele. Ten odpověděl leteckým útokem.
Tel Aviv - Izraelský bezpečnostní kabinet odsouhlasil - po třiadvaceti dnech válečného konfliktu v Gaze - dlouho očekávaný klid zbraní. V Gaze se přesto bojuje dál.
"Schválili jsme jednostranné příměří, které vstoupí v platnost v neděli po půlnoci," oznámil v sobotu v noci premiér Ehud Olmert.
Kabinet se radil dlouhých šest hodin, podstatné pak bylo stanovisko armády. Podle zpravodajského kanálu Channel 10 přišly armádní špičky s doporučením, aby Izrael vojenské operace ukončil.
"Dosáhli jsme svých cílů. Hamás byl tvrdě zasažen a jeho schopnost útočit na izraelská území raketami z pásma Gazy se podařilo výrazně eliminovat," řekl Olmert.
Podle posledních statistik Hamásem řízeného ministerstva zdravotnictví zahynulo během ofenzivy 1235 Palestinců, z toho nejméně 410 dětí, a 5300 lidí bylo zraněno. Izrael hlásí 13 obětí, z toho 10 vojáků a 3 civilisty zabité palestinskými raketami.
Příměří je jednostranné proto, že Izrael považuje za nepřijatelné, aby uzavíral smlouvu s militantním hnutím Hamás.
Islamisté jednostranné příměří odmítli, Izrael totiž v pásmu ponechal své vojáky a neuvolnil blokádu, která má tvrdý dopad na ekonomiku úzkého pruhu země u Středozemního moře.
V neděli ráno tak na severu Gazy propukly mezi izraelskými vojáky a palestinskými vojáky další přestřelky a šest palestinských raket dopadlo i do Izraele. Izraelská letadla následně zaútočila na místa, ze kterých údajně Palestinci rakety odpálili.
O dalším postupu se bude jednat v neděli v Egyptě. Káhira, která jedná za Hamás, je údajně izraelským jednostranným postupem velmi rozezlena.
Izrael se však prý hodlá řídit egyptským plánem, který počítá s tím, že by boje byly přerušeny na následujících deset dní. Vojáci státu Izrael a technika však na palestinských území zůstanou. A Izrael si nadto ponechal možnost rychle zaútočit, pokud by v době příměří na jeho vojáky útočili ozbrojenci Hamásu.
Což je i do budoucna pravděpodobné. Lídři Hamásu, zhusta žijící v zahraničí, vybízí své soukmenovce k dalším bojů.
Bezprostředně po oznámení příměří vystoupil mluvčí hnutí Fawzi Barhúm a řekl, že pro Hamás to nic neznamená: "Jednostranné příměří neznamená ukončení izraelské agrese a konec bojů. A tak to budeme chápat," uvedl.
Osama Hamada, zástupce Hamásu žijící v Libanonu, pak v rozhovoru pro Al Džazíru řekl, že své soukmenovce žádá, ať bojují. "Dokud budou iztraleští vojáci v Gaze, je to důvod pro pokračování v boji s okupanty," řekl.
Většina ze zhruba 1,5 milionu Palestinců, kteří v autonomii žijí, však touží po míru a ukončení masivních vojenských operací.
K tomu Izrael tlačí i světové mocnosti, naposledy na Tel Aviv apeloval o víkendu generální tajemník OSN Pan Ki-mun.
Egyptský prezident Husní Mubarak pak hned neděli svolal do Šarm aš-Šajchu summit, na kterém se bude hledat cesta, kudy dál. Podle AFP už účast potvrdil například britský ministerský předseda Gordon Brown, německá kancléřka Angela Merkelová či premiér Itálie Silvio Berlusconi.
Schwarzenberg řekl, že zatím není jasné, kdo se za české předsednictví akce zúčastní. "Českou republiku by buď mohl zastupovat velvyslanec, nebo premiér Mirek Topolánek. Ale to uvidíme, jak se to vyvine," řekl Schwarzenberg.
Čtěte více: Schwarzenberg jednal v Egyptě o příměří v Gaze |
Za poslední dva týdny šlo o již druhou návštěvu ministra Schwarzenberga v regionu. Karel Schwarzenberg vedl na začátku roku delegaci Trojky EU, která jednala s představiteli Egypta, Izraele, Palestinské autonomie a Jordánska.