Izrael v roce 1979 odpálil atomovku

Red Zah, ČTK
19. 5. 2006 15:21
Jeruzalém - Izrael a Jihoafrická republika údajně provedly v roce 1979 jaderný test na námořní plošině v severní části Antarktidy.

Tuto informaci dnes zveřejnil izraelský list Jediot Achronot s odvoláním na tajné americké dokumenty, které nedávno vyšly na světlo.

Zveřejněny byly na žádost Výzkumného střediska národní bezpečnosti Georgetownské univerzity ve Washingtonu a podle izraelského listu potvrzují, že záhadná exploze, kterou 22. září 1979 zaregistrovala americká družice v jižní oblasti Atlantského oceánu, byla přece jen jaderného původu.

Carter o výbuchu nevěděl

Ve zprávě vypracované v prosinci 1979 pro Bílý dům bylo také uvedeno, že Izrael a Jihoafrická republika spolupracují ve vojenských otázkách, včetně nukleárního výzkumu.

Zjištění o jaderném původu exploze ze září 1979, obsažené v nyní odhalené zprávě, je ovšem v rozporu se závěry vyšetřovací komise, kterou tehdy ustavil americký prezident Jimmy Carter. Podle zprávy této komise šlo o výbuch jiného původu.

V roce 1990 pak Ústřední zpravodajská služba (CIA) vypracovala zprávu, podle níž Jihoafrická republika vyráběla nukleární zbraně.

Izrael jaderný program nekomentuje

Izrael nikdy nepřiznal, že má vlastní jaderný program. Podle odhadu zahraničních expertů ale židovský stát disponuje arzenálem více než 200 nukleárních hlavic. Izrael není signatářem Smlouvy o nešíření jaderných zbraní (NPT) a dosud se vždy v dané otázce omezoval jen na formulaci, že nikdy nepoužije jaderné zbraně jako první stát na Blízkém východě.

Jak dnes informoval izraelský list Haarec, Izrael se postavil proti mezinárodnímu zákazu produkce štěpného materiálu pro nukleární zbraně, který navrhují Spojené státy. Pokud by návrh předložený Washingtonem vstoupil v platnost v podobě dodatku k NPT, obává se Izrael, že by se dostal pod tlak kvůli svému jadernému programu, napsal Haarec.

Foto: Aktuálně.cz

Izraelské spory s USA

Zástupci izraelské komise pro jadernou energii se podle něj minulý týden pokusili ve Washingtonu zabránit předložení návrhu na zákaz výroby štěpného zbrojního materiálu, jako je plutonium a vysoce obohacený uran. Americká vláda prý ale na izraelské námitky nedbala, napsal Haarec.

Washington údajně také odmítl rozvíjet civilní jadernou spolupráci s Izraelem, který má kvůli tomu, že se nepřipojil k NPT, těžkosti s obstaráváním náhradních dílů.

Návrh na zákaz výroby štěpného materiálu předložily USA ve čtvrtek na odzbrojovací konferenci OSN v Ženevě. Americký zástupce k tomu uvedl, že je nezbytné zabránit Íránu, ale i Severní Koreji v jaderném zbrojení.

 

Právě se děje

před 3 hodinami

Festival Malá inventura začal udílením cen České divadelní DNA

Asociace nezávislých divadel Českých republiky, režisér Jakub Čermák za inscenaci souboru Depresivní děti touží po penězích a Divadlo X10 se stali držiteli cen Česká divadelní DNA za mimořádný počin na poli nového divadla. Ocenění za dlouhodobý přínos, rozvoj a podporu nového divadla získal časopis Svět a divadlo, cenu za podporu a prezentaci české kultury v zahraničí obdržela předsedkyně občanského sdružení Tanec Praha Yvona Kreuzmannová. Předáním cen ve čtvrtek večer v pražském divadle Studio Hrdinů začal 18. ročník festivalu Malá inventura. Ten na více než 20 místech v Praze nabídne pět desítek inscenací, potrvá 10 dnů.

Zdroj: ČTK
před 4 hodinami

Irský premiér Leo Varadkar podal demisi

Irský premiér Leo Varadkar ve čtvrtek podal demisi. V čele vlády nicméně zůstane do doby, než se podaří zvolit jeho nástupce. V Irsku se na počátku února konaly předčasné parlamentní volby. Tři velké strany získaly zhruba stejný počet mandátů a cesta k vytvoření nové vlády je vzhledem k jejich vzájemné nevraživosti složitá. Kvůli rozložení sil není vyloučené ani to, že se budou konat další předčasné volby.

Poslanci takzvaného Dáilu, tedy dolní komory irského parlamentu, se ve čtvrtek sešli na ustavující schůzi. Podle očekávání se žádné ze tří velkých stran nepodařilo získat dostatek hlasů, aby byl její kandidát zvolen novým premiérem.

Zdroj: ČTK
před 5 hodinami

Tesla může vykácet část lesa na pozemku pro továrnu u Berlína, rozhodl soud

Americký výrobce elektromobilů Tesla může pokračovat v kácení lesa na pozemku nedaleko Berlína, kde chce vybudovat první továrnu v Evropě. Rozhodl o tom dnes berlínský vrchní správní soud, který zamítl stížnosti dvou ekologických organizací. Proti rozhodnutí se nelze odvolat, informovala agentura DPA.

Přípravu pozemku na výstavbu továrny v braniborské obci Grünheide, která leží několik kilometrů jihovýchodně od německé metropole, pozastavil vrchní správní soud v pondělí, aby mohl posoudit stížnosti ochránců přírody. Dnes rozhodl, že americká firma splnila všechny zákonné požadavky nutné ke kácení lesa. Před začátkem vegetačního období hodlá Tesla vykácet borovicový les na rozloze 90 hektarů.

Zdroj: ČTK
před 5 hodinami

Nové Mexiko žaluje internetovou společnost Google, firma prý sbírala osobní údaje školáků

Generální prokurátor Nového Mexika Hector Balderas zažaloval americkou internetovou společnost Google. Tvrdí, že firma v tomto státě získala osobní údaje školáků, čímž porušila jejich právo na soukromí. Informovala o tom dnes agentura Reuters.

Google podle Balderase využil řadu svých produktů, jako je například e-mailová služba Gmail, ke sběru informací o studentech ve věku do 13 let, a to bez souhlasu jejich rodičů.

Balderas již předloni podal podobnou žalobu na Google a několik dalších technologických podniků, ve které firmy obvinil z nezákonného sběru údajů z mobilních aplikací určených dětem. Firmy pochybení popírají, na rozhodnutí soudu se stále čeká.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 6 hodinami

Bývalý poradce prezidenta USA Trumpa byl odsouzen na 40 měsíců do vězení

Bývalý poradce amerického prezidenta Donalda Trumpa byl odsouzen ke 40 měsícům vězení. Roger Stone byl loni shledán vinným v sedmi bodech obžaloby včetně lhaní Kongresu, ovlivňování svědka a maření vyšetřování. Prokuratura původně požadovala trest v rozmezí sedmi až devíti let.

Trump navržený trest kritizoval jako příliš přísný a ministr spravedlnosti William Barr doporučil nižší trest.

Podle dnešního rozsudku dostal Stone 18 měsíců za ovlivňování svědka, 12 měsíců za lhaní a 40 měsíců za maření vyšetřování. Tresty si bude odpykávat souběžně. K verdiktu patří ještě pokuta 20 tisíc dolarů (465 tisíc korun).

Trump na rozsudek reagoval sdělením, že bude případ sledovat a v určité chvíli učiní patřičné rozhodnutí. Stone má podle něj velkou šanci na "naprosté očištění".

Zdroj: ČTK
Další zprávy