Švédsko nejede na manévry. Kvůli Izraeli

Martin Novák Martin Novák
28. 4. 2006 0:00
Stockholm - Švédsko a Izrael se střetly v ostrém diplomatickém konfliktu. Švédové totiž zrušili účast na vojenském cvičení kvůli přítomnosti Izraelců.
Švédská ministryně obrany nevidí pro cvičení s Izraelci důvod
Švédská ministryně obrany nevidí pro cvičení s Izraelci důvod | Foto: Švédská vláda

Židovský stát mívá často neshody s různými evropskými zeměmi, ale tentokrát je spor mimořádně vyhrocený.

Švédové stáhli šest letounů

Cvičení leteckých sil několika zemí začne v polovině května v Itálii. Podle Švédů je smyslem akce koordinovat vojáky zemí, které se mohou ve světě podílet na mírových misích. To je u izraelské armády nepravděpodobné: Nikdy nepůsobila v žádných mezinárodních jednotkách a ani se k tomu nechystá.

"Vzhledem k současné politické situaci na Blízkém východě je účast Izraelců na mezinárodních mírových misích nepravděpodobná," citoval švédský rozhlas nejmenovaného činitele švédského ministerstva obrany.

Cvičení se zúčastní například i armády Velké Británie, Francie, Německa, Nizozemska či Norska. Stockholm měl do Itálie poslat šest letadel.

Švédská ministryně obrany Leni Björklundová pak pro švédskou agenturu TT uvedla, že vláda odmítla účast na cvičení, protože tam budou i zástupci státu, který se mírových misí neúčastní.

Velvyslanec na koberečku

Izrael nijak neskrýval své rozhořčení. Mluvčí ministerstva zahraničí označil zdůvodnění za neakceptovatelné a urážející.

Švédský velvyslanec byl v noci na dnešek pozván na ministerstvo v Jeruzalémě k podání vysvětlení. Podle ministerstva bylo jednání "složité," což je diplomatický termín pro schůzku konanou v nepřátelské atmosféře a za zcela rozdílných názorů obou stran.

"Pokud se Švédové nemohou zúčastnit cvičení kvůli Izraelcům, pak ale nemohou ani hrát žádnou roli při mírovém procesu na Blízkém východě," uvedla v oficiálním prohlášení izraelská ambasáda ve Stockholmu.

Aby toho nebylo málo, objevil se ještě další problém. Švédsko jako první země EU zvažuje, že udělí víza dvěma členům vedení palestinského hnutí Hamas. Stockholm se hájí tím, že na teroristickém seznamu EU je Hamas jako organizace a nikoliv jednotlivé osoby.

Cvičení se měly účastnit letecké síly, za Švédsko tedy i letadla gripen
Cvičení se měly účastnit letecké síly, za Švédsko tedy i letadla gripen | Foto: www.gripen.cz/

"Ti lidé jedou do Švédska, aby tam získávali peníze pro Hamas. Tedy pro teroristickou organizaci," uvedlo izraelské velvyslanectví ve Stockholmu.

Abbás ve Finsku: Pošlete nám peníze

Palestinská samospráva se po volebním vítězství Hamasu ocitla ve finančních problémech, protože USA i Evropská unie jí zastavily pomoc.

Palestinský prezident Mahmúd Abbás je shodou okolností na návštěvě švédského souseda Finska, kde včera po setkání s prezidentkou Tarjou Halonenovou vyzval Evropskou unii ke změně stanoviska.

"Když nedostaneme pomoc, nevím, jak přežijeme," řekl Abbás v Helsinkách. 

Švédsko patřilo spolu s Norskem v uplynulých letech mezi nejštědřejší dárce Palestincům.

Evropa je podle Izraele jednostranná

Izrael ale řadí Švédsko mezi země, které jsou mu v Evropě nejvíce nepřátelské. Do této skupiny patří ještě Francie, Belgie a Rakousko.

Naopak větších sympatií se židovskému státu dostává v nových členských státech Evropské unie a také v Dánsku nebo Nizozemsku. Výrazně nakloněn Izraeli byl italský premiér Silvio Berlusconi, který ale v nedávných volbách prohrál.

Celkově považuje Izrael blízkovýchodní politiku Evropské unie za nevyváženou a propalestinskou.

 

Právě se děje

Další zprávy