Izrael si chválí nový špionážní satelit

ČTK, vid
30. 4. 2006 11:59
Tel Aviv - Nový izraelský špionážní satelit, vypuštěný v úterý ze Sibiře, podle zpráv izraelských médií už dodal první "vynikající" záběry z Íránu.
První obrázek, který poslala družice Eros B zveřejnila společnost ImageSat, která satelit provozuje
První obrázek, který poslala družice Eros B zveřejnila společnost ImageSat, která satelit provozuje | Foto: (c) ImageSat

Družici Eros B vyslal Izrael na oběžnou dráhu především proto, aby mohl získávat podrobné informace o íránském jaderném programu.

První záběry začala družice Eros B dodávat v pátek. Dají se na nich mimo jiné vidět i lidé na ulicích, o automobilech ani nemluvě, řekl listu Haarec pracovník firmy ImageSat, která snímky ze satelitu přijímá a zpracovává.

Infobox

Proč vysílají Izraelci nový satelit?

Čtěte také:

Odkudkoli ze světa

Eros B prý ale může dodávat obrázky z "kteréhokoli kouta na světě", dodal Šimon Eckhaus s tím, že mají například i obrázky letecké základny v Súdánu. "Je snad terorismus jen v Íránu?" prohlásil.

"V éře celosvětového teroru jsou globální zpravodajské informace nutností a právě ty satelit dodává," řekl Eckhaus. "Žádná jiná metoda neposkytuje najednou zpravodajské informace z celého světa. Záběry ze satelitu k nám ale dorazí pár minut poté, co jsou pořízeny," zdůraznil.

Eiffelova věž, jak ji zachytila starší "bratr" satelitu Eros B s označením A...
Eiffelova věž, jak ji zachytila starší "bratr" satelitu Eros B s označením A... | Foto: (c) ImageSat

Eros B je vybaven vysoce citlivými kamerami, které mohou zachycovat i ty nejmenší podrobnosti na zemském povrchu, například vypátrat objekty i pouhých 70 centimetrů velké.

Zaostřeno na Írán

Tato vysoká rozlišovací schopnost umožní Izraeli shromažďovat informace o íránském jaderném programu a o jeho raketách dlouhého doletu, které jsou s to zasáhnout Izrael, komentoval vypuštění satelitu izraelský armádní činitel.

Izrael vnímá Írán jako existenční hrozbu, zvláště kvůli opakovaným tvrdě protiizraelským výrokům íránského prezidenta Mahmúda Ahmadínežáda.

 

Právě se děje

Další zprávy