Izrael slíbil smrt vůdci Hizballáhu

pat, Reuters
14. 7. 2006 10:28
Bejrút - Izrael podnikl nálet na jih Bejrútu, ovládaný hnutím Hizballáh. V noci pumy ničily silnici z Libanonu do syrského Damašku. Uvnitř: MAPA, INTERAKTIVNÍ GRAFIKA a TEST
Po večerním ostřelování z izraelských lodí se vzňaly nádrže s pohonnými hmotami na letišti v Bejrútu.
Po večerním ostřelování z izraelských lodí se vzňaly nádrže s pohonnými hmotami na letišti v Bejrútu. | Foto: Reuters

Podle agentury Reuters, která citovala zdroje Hizballáhu, zemřeli při útoku na Bejrút nejméně dva lidé a 17 bylo zraněno. Právě v jižní části města leží sídlo militantního hnutí, které ve středu uneslo dva izraelské vojáky a podnítilo tak izraelské operace proti Libanonu.

Celkově bylo už v důsledku izraelských operací zabito v Libanonu 60 lidí, převážně civilistů.

Cílem ranního náletu byly podle svědků silnice, mosty i sklad pohonných hmot tamní elektrárny. Libanonská armáda na útok reagovala protileteckou střelbou. Jižní předměstí Bejrútu je hustě obydlené, upozorňuje agentura AP.

Kvůli konfliktu zdražuje ropa. Čtěte ZDE

Útok v Bejrútu přišel jen několik hodin poté, co v reakci na raketový útok na izraelské město Haifa premiér židovského státu Ehud Olmert nařídil další akce proti Hizballáhu. "Bylo rozhodnuto zintenzivnit izraelské operace v Libanonu," uvedl izraelský armádní rozhlas.

Libanonská civilní obrana odnáší tělo chlapce zabitého - spolu s devíti členy své rodiny - při útoku Izraele na jihu Libanonu.
Libanonská civilní obrana odnáší tělo chlapce zabitého - spolu s devíti členy své rodiny - při útoku Izraele na jihu Libanonu. | Foto: Reuters

Izrael: Rozbijeme Hizballáh

Izrael dal jasně najevo, že jedním z cílů jeho vojenských operací je zlikvidování vůdce hnutí Hizballáh Hasana Nasralláha. "Nasralláh sám rozhodl o svém osudu. Vyřídíme si s ním účet ve vhodném okamžiku," řekl ve izraelském rozhlase ministr vnitra Roni Bar-On.

Ministr obrany Amir Perec oznámil, že jeho země se rozhodla "rozbít" Hizballáh. Izrael dává najevo, že tím chce změnit "pravidla hry" v celé oblasti.

Cena ropy rekordně roste

Kvůli napětí na Blízkém východě - a také obavám z výpadků dodávek ropy z Nigérie - se v noci na dnešek dostaly na nová historická maxima světové ceny ropy. Americká vystoupila na 78,40 dolaru za barel.

Původně se přitom objevily náznaky, že Libanon a Hizballáh nebudou chtít konflikt dále eskalovat. Libanonská vláda se na svém mimořádném zasedání usnesla, že si přeje všeobecné příměří.

Po posledních událostech dává Izrael najevo, že je připraven na velmi dlouhý boj. "Rozhodně bych to nepovažoval za otázku dní. Půjde o dlouhou operaci," citovala agentura Reuters zástupce velitele izraelského letectva Amira Ešela. Hovoří se o tom, že by Izrael zcela převzal kontrolu nad jižním Libanonem a vytvořil tam bezpečnostní pásmo.

Útok na silnici do Damašku 

Zatím není jasné, nakolik byla při nočním útoku zničena cesta spojující Libanon se sousední Sýrií a zda si vyžádal nějaké oběti či zraněné. Podle některých zdrojů letadla bombardovala most ležící v hornaté oblasti nedaleko Bejrútu.

Izrael se tak opět přiblížil roztržce s Íránem, který Sýrii podporuje. Íránský prezident Ahmadínežád v telefonickém rozhovoru se syrským prezidentem Bašarem al-Assadem prohlásil, že jakýkoli útok na Sýrii vyvolá zuřivou reakci.

"Pokud sionisté provedou další stupidní tah a napadnou Sýrii, bude to, jako by napadli celý islámský svět. Dostane se jim nelítostné odpovědi," prohlásil Ahmadínežád.

Navzdory tomu hodlá Izrael zintenzivnit útoky na Libanon. Agentura Reuters citovala izraelského premiéra Ehuda Olmerta, který avizoval na pátek ještě silnější ostřelování pozic Hizballáhu.

Mezi obětmi i Brazilci

Útok na spojnici s Damaškem přišel nad ránem, tedy před půlnocí středoevropského času. V noci předtím izraelské námořnictvo z vody ostřelovalo letiště v Bejrútu. Vzdušná i námořní blokáda Libanonu pokračuje.

Odplata zatím dopadla na Haifu a další dvě menší města na severu Izraele.

Na Izrael dopadlo celkem přes 150 kaťuší, zraněno je na sto civilistů, dvě ženy zemřely.

Izraelské ostřelování cílů v Libanonu si pak podle dostupných informací vyžádalo životy 52 civilistů. Brazilská vláda oznámila, že mezi obětmi jsou i čtyři Brazilci, členové jedné rodiny.

Na kraji Saidy na jihu Libanonu stoupá kouř po zásahu izraelskou střelou.
Na kraji Saidy na jihu Libanonu stoupá kouř po zásahu izraelskou střelou. | Foto: Reuters

Vlády Izraele i Libanonu večer žádaly obyvatele žijící v pásmu kolem společné hranice, aby noc i zítřejší den strávili v zájmu vlastní bezpečnosti v krytech.

Haifa zažila palbu

Nebezpečí nečíhá jen u hranic. Ve čtvrtek v noci se pod palbou ocitlo předměstí Haify. Třetí největší izraelské město zasáhly dvě rakety. V Haifě žije na 250 tisíc lidí a leží asi 30 kilometrů od hranic s Libanonem.

"Šlo o rakety typu kaťuša, napáchaly jen malé škody, nikdo nezemřel," uvedla pro deník Aktuálně.cz novinářka Tatiana Hoffmanová, která pracuje v Izraeli pro soukromou televizi Channel 2.

Představitelé Hizballáhu odmítají, že by ostřelování Haify měli na svědomí.

Foto: Aktuálně.cz

Již dříve však Hizballáh varoval, že pokud bude Izrael pokračovat v útocích na Bejrút, začnou na Haifu pálit. Raketami už se Hizballáhu podařilo zasáhnout minimálně dvě města na severu Izraele. Na města Naháríja a Safed dopadlo na osmdesát raket. Právě zde zemřely dvě Izraelky.

"Pokud budou izraelská města dál ostřelována, je pravděpodobné, že Izrael zaútočí na čtvrti Hizballáhu v Libanonu a na všechny strategické cíle v zemi, a to včetně zdrojů elektřiny a pitné vody," předpověděla Hoffmanová.

Letáky prší ze vzduchu

To se splnilo. Izraelské lodě v reakci na Haifu zahájily palbu na okolí bejrútského letiště. Vzňaly se nádrže s pohonnými hmotami,
plameny podle svědků šlehaly vysoko k nebi.

Izraelské letouny také začaly na předměstí Bejrútu shazovat tisíce letáků, ve kterých varují civilní obyvatelstvo, aby se nezdržovalo v blízkosti kanceláří Hizballáhu, tedy pravděpodobných terčů.

"Pro svou vlastní bezpečnost a kvůli naší touze neublížit žádnému člověku, který není ve spojení s Hizballáhem, se držte mimo dosah prostor, kde Hizballáh operuje," stojí na arabsky psaném letáku, podepsaném "Stát Izrael".

Je to válka

Krize vyvolaná středečním únosem dvou izraelských vojáků, ke které se přihlásilo hnutí Hizballáh, tak přerůstá v otevřenou válku mezi Izraelem a Libanonem.

  • Únosy izraelských vojáků (historie) - ČTĚTE ZDE

"Izraelská města jsou ostřelována kaťušemi, jsou v nich mrtví i ranění, celý sever Izraele je v podstatě v krytech, těžko se to dá nazvat jinak než válka," dodává Hoffmanová. 

 

Bush: Izrael má právo se bránit

Izraeli se dostalo podpory od nejbližšího spojence. Americký prezident Geroge Bush ve čtvrtek v noci vetoval v Radě bezpečnosti OSN rezoluci předloženou Katarem, která izraelské počínání odsuzuje. Bush již dříve - na tiskové konferenci s německou kancléřkou Angelou Merkelovou - prohlásil, že Izrael má plné právo bránit se proti útokům teroristů.

Zároveň však židovský stát varoval, že by neměl svými akcemi oslabit libanonskou vládu. "Vyvinuli jsme velké úsilí, aby se v Libanonu uchytila demokracie, která je zatím velmi křehká," řekl Bush v Berlíně. Připomněl současně, že za situaci nese odpovědnost i Sýrie.

Ministryně zahraničí Condoleezza Riceová Sýrii vyzvala, aby tlačila na ukončení operací Hizballáhu proti Izraeli. Izrael požádala o zdrženlivost.

Velvyslanec Izraele v USA Daniel Ayalon však zmírnění útoků v rozhovoru pro CNN odmítl. "Mírní jsme byli vůči Hizballáhu posledních šest let. Pokud nechceme další eskalaci násilí, musíme Hizballáh zastavit. A to teď děláme tím nejefektivnějším způsobem," řekl.

Izraelskou operaci naopak kritizovaly Francie a Rusko. "Jde o nepřiměřenou reakci na to, co se stalo," uvedl ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov. Stejnými slovy reagovala francouzská diplomacie.

Infobox
Autor fotografie: Reuters

Infobox

PŘEČTĚTE SI:

Hizballáh (Boží strana)

  • libanonská šiítská politická a vojenská organizace
  • vznikla v roce v reakci na izraelskou invazi do Libanonu
  • zatímco v arabském a muslimském světě je považována za legitimní politickou stranu, západní vlády a Izrael ji považují za teroristickou organizaci
  • činnost Hizballáhu je sponzorována Íránem a Sýrií
  • vojenská složka Islámský odpor vedla dlouhá léta boj proti izraelské okupaci jižního Libanonu
  • ve 128-členném parlamentu má hnutí Hizballáh 23 poslanců a ve vládě dva ministry
  • civilní složka Hizballáhu se věnuje humanitární činnosti, provozuje televizní stanici al-Manar, rozhlasovou stanici al-Nur a týdeník as-Safer

OSN svolala urgentní schůzku

Večer pak Rada bezpečnosti OSN svolala kvůli situaci na Blízkém východě urgentní schůzku.

Patnáctka by se podle Jean-Marca de la Sabliera, francouzského velvyslance při OSN, měla sejít už v pátek a to na žádost libanonské delegace. Obě země budou k jednáni přizvány.

Izraelský vicepremiér Šimon Peréz ovšem v rozhovoru pro britskou televizi Sky smysl schůzky zpochybnil. "Nevidím nic, co by s tou situací mohla OSN nyní udělat. My jsme rezoluce OSN naplnili bezezbytku. Tím, kdo je porušil, je Libanon."

Izrael kontroluje vzdušný prostor

Izraelské letectvo ve čtvrtek ráno bombardovalo jediné mezinárodní letiště v Libanonu, které se nachází na předměstí metropole Libanonu. Poškozeny byly všechny tři přistávací dráhy, a letiště tak bylo vyřazeno z provozu. Lety jsou odkláněny do kyperské Larnaky. Izrael tvrdí, že má pod kontrolou vzdušný prostor nad Libanonem.

Krátce po útoku na bejrútské letiště vjelo izraelské vojenské loďstvo do libanonských výsostných vod, odřízlo přístup do všech klíčových přístavů a zahájilo námořní blokádu země. Izrael zdůvodnil tento krok tím, že musí zastavit dodávky zbraní teroristům z libanonského hnutí Hizballáh.

Vojáci mají svá jména

Izraelská armáda zároveň podle zpráv médií varovala libanonské úřady, aby evakuovaly území na jih od Bejrútu, kde se podle jejích poznatků nachází vůdce Hizballáhu Hasan Nasralláh. Na dotaz, zda plánují jeho zabití, armádní představitelé neodpověděli. "Každý, kdo pracuje proti Izraeli, je terčem," varoval bez upřesnění v izraelském armádním rozhlase ministr spravedlnosti Haim Ramon.

Izrael už konečně zná také jména obou zadržovaných vojáků, kvůli kterým se konflikt mezi Izraelem a Libanonem rozpoutal. Jde o Ehuda Goldwassera a Eldad Regeva.

 

Foto: Aktuálně.cz

 

Projděte si "klik po kliku", jak se v posledních padesáti letech měnily hranice mezi Izraelem, Palestinci a okolními arabskými státy. Pod grafikou naleznete pokračování článku.

 

Právě se děje

Další zprávy