Izrael: Je to válka, budeme se bránit

rst, ČTK, Reuters
13. 7. 2006 11:41
Bejrút - Izrael zesiluje vojenskou operaci, kterou začal kvůli únosu dvou svých vojáků. Bombardoval libanonské letiště a zahájil námořní blokádu Libanonu. Uvnitř: TEST, INTERAKTIVNÍ GRAFIKA.
Z libanonského letiště stoupá dým poté, co jej zasáhlo izraelské letectvo.
Z libanonského letiště stoupá dým poté, co jej zasáhlo izraelské letectvo. | Foto: Reuters

Izraelské vojenské letectvo bombardovalo jediné mezinárodní letiště v Libanonu. Vojenská operace Izraele vyvolaná středečním únosem dvou izraelských vojáků bojovníky hnutí Hizballáh se tak po 24 hodinách přiblížila k libanonské metropoli. Armádní rozhlas přitom ohlásil, že terčem bombardování mohou být i další letiště v Libanonu.

Dalším krokem, k němuž Izrael v pokračující ofenzivě přistoupil, je námořní blokáda Libanonu. Izraelské lodě vpluly do libanonských teritoriálních vod, aby blokádu zahájily. 

Foto: Aktuálně.cz

Námořní blokáda je úplná

"Od dnešního rána izraelská plavidla zajišťují úplnou námořní blokádu Libanonu, neboť tamní přístavy jsou používaný pro transfer teroristů i zbraní teroristickým organizacím operujícím v Libanonu," oznámil mluvčí izraelské armády. 

Na otázku, zda Izrael uzavře i libanonský vzdušný prostor, odmítl odpovědět.

Již dříve izraelský vrtulník vypálil raketu a zasáhl sídlo televize Hizballáhu na předměstí Bejrútu.

Cílem izraelské operace je donutit libanonskou vládu, aby zasáhla proti hnutí Hizballáh, které uneslo dva izraelské vojáky. Dva ministři za Hizballáh jsou však členy libanonské vlády. "Uděláme vše pro to, abychom zastavili ničemné počínání Libanonu," zopakoval dnes ostrý postoj Izrael ministr vlády Izák Herzog.

Mezinárodní letiště uzavřeno

Na přistávací dráhy bejrútského letiště Rafíka Harírího dopadlo několik raket. Izraeli se podařilo zasáhnout všechny tři runwaye, které se v důsledku útoku staly nepoužitelnými. Mluvčí izraelské armády útok odůvodnil slovy, že letiště využívá teroristické hnutí Hizballáh. Letiště bylo uzavřeno, stroje jsou odkláněny a přistávají v kyperské Larnace, na jednom z nejbližších mezinárodních letišť od Bejrútu.

Izraelské bombardování si podle dosavadních informací vyžádalo v Libanonu životy 47 civilistů.

Libanon na izraelský útok odpověděl odpálením celkem šedesáti raket typu Kaťuše, které zasáhly severoizraelské město Naháríja. Zabit byl jeden izraelský civilista, zraněno zhruba dvacet lidí. Obyvatelé města byli vyzváni, aby se schovali do krytů, případně sklepení.

Izraelská střelba na libanonské pozice.
Izraelská střelba na libanonské pozice. | Foto: Reuters

Izraelský premiér Ehud Olmert prosadil už ve středu na mimořádném zasedání bezpečnostního kabinetu návrh, aby Izrael vojensky odpověděl na únos vojáků. Olmert prohlásil, že každý, kdo zkouší rozhodnost Izraele, zaplatí "vysokou cenu". Útoky Hizballáhu označil za "válečné akce".

"Jde o akt války ze strany Libanonu proti suverénnímu území státu Izrael," řekl Olmert.

Ačkoliv se libanonská vláda ve středu pozdě večer distancovala od únosu, Izrael jí za něj přičítá odpovědnost.

Izrael vstoupil do Libanonu s tanky

Izraelské pozemní jednotky vstoupily už včera do jižního Libanonu, který opustily v roce 2000. Cílem operace je najít a osvobodit zadržované vojáky. Hnutí Hizballáh tvrdí, že se mu podařilo zlikvidovat minimálně jeden izraelský tank. Osud posádky tanku není známý.

  • Únosy izraelských vojáků (historie) - ČTĚTE ZDE

U pobřeží se začaly formovat dělové čluny a v oblasti byly slyšet výbuchy. Očití svědkové hlásili, že zřejmě izraelské bomby zničily malý most na staré pobřežní silnici.

Agentura Reuters informovala o tom, že izraelská armáda už v reakci na aktuální situaci začala mobilizovat rezervní jednotky. Podle izraelské televize Channel 10 to naznačuje, že chystá rozsáhlou operaci na záchranu vojáků. Noční vývoj to potvrdil.

Libanonský premiér Fuád Siniura po mimořádném jednání svého kabinetu řekl, že "vláda o únosu předem nevěděla, není za něj odpovědná a neschvaluje to, co se stalo na mezinárodní hranici Libanonu".

Generální tajemník Hizballáhu šajch Hasan Nasralláh naopak únos ocenil a řekl, že propuštění Izraelců je možné výhradně výměnou za libanonské a arabské vězně. Únos byl podle jeho slov jediný prostředek, jak obrátit pozornost světa na fakt, že Izrael ve svých káznicích drží "10.000 palestinských vězňů".

Foto: Aktuálně.cz

Peretz: Vláda Libanonu si ponese důsledky

Podle izraelského ministra obrany Amira Peretze je za osud dvou zajatých vojáků plně zodpovědná libanonská vláda, která dovoluje hnutí Hizballáh, aby podnikalo útoky z jejího území.

"Libanonská vláda si ponese své důsledky, Izrael se cítí oprávněn použít ke své obraně všechny prostředky a armáda dostala patřičné instrukce," pohrozil Libanonu Peretz.

Projděte si "klik po kliku", jak se v posledních padesáti letech měnily hranice mezi Izraelem,  Palestinci a okolními arabskými státy. Pod grafikou naleznete pokračování článku.

K propuštění izraelských vojáků už vyzvaly jak Spojené státy, tak zvláštní vyslanec OSN Geir Pedersen, který zároveň vyzval všechny strany ke zdrženlivosti.

V bojích padlo sedm izraelských vojáků

Únosu izraelských vojáků předcházel raketový útok ozbrojenců na izraelské město Šlomi a odveta izraelské armády.

Zajetí vojáků oznámilo ozbrojené křídlo Hizballáhu, Islámský odboj, v prohlášení zveřejněném vlastní televizní stanicí hnutí Al-Manar. Zajatce chce Hizballáh vyměnit za "vězně a zadržované" v Izraeli. Hizballáh v prohlášení uvedl, že zajatci byli převezeni na bezpečné místo, neupřesnil však, v jakém se nacházejí stavu.

Infobox
Autor fotografie: Reuters

Infobox

PŘEČTĚTE SI:

  • Ofenziva v Gaze: Mrtvých přibývá
  • Palestinský premiér vyzval k příměří
  • Izraelci řeší dilema: čekat či zaútočit?

Hizballáh (Boží strana)

  • libanonská šiítská politická a vojenská organizace
  • vznikla v roce v reakci na izraelskou invazi do Libanonu
  • zatímco v arabském a muslimském světě je považována za legitimní politickou stranu, západní vlády a Izrael ji považují za teroristickou organizaci
  • činnost Hizballáhu je sponzorována Íránem a Sýrií
  • vojenská složka Islámský odpor vedla dlouhá léta boj proti izraelské okupaci jižního Libanonu
  • ve 128-členném parlamentu má hnutí Hizballáh 23 poslanců a ve vládě dva ministry
  • civilní složka Hizballáhu se věnuje humanitární činnosti, provozuje televizní stanici al-Manar, rozhlasovou stanici al-Nur a týdeník as-Safer

V roce 2004 se taková výměna mezi Hizballáhem a Izraelem uskutečnila, kdy libanonské hnutí vyměnilo uneseného izraelského obchodníka a těla tří zemřelých izraelských vojáků za 450 arabských vězňů. Izrael v současnosti zadržuje minimálně tři libanské vězně.

Izraelská armáda v prohlášení potvrdila, že dva její vojáci byli zajati bojovníky Hizballáhu, a okamžitě zahájila na libanonském území vojenskou operaci na jejich záchranu.

Zdůraznila zároveň, že vojáci byli uneseni na izraelském území a odvlečeni do Libanonu. Podle libanonské policie však izraelští vojáci byli zajati na libanonském území, kam izraelská jednotka pronikla. 

Kromě unesené dvojice vojáků byli během střetů další tři Izraelci zabiti a osm zraněno. Arabská televize Al-Džazíra uvedla, že zabito bylo už celkem sedm izraelských vojáků.

Izraelci zranili jedničku Hamasu

Během nočního bombardování v pásmu Gazy zaútočil Izrael na dům vysokého velitele palestinského hnutí Hamas. Útok si podle nejnovějších informací vyžádal život devíti Palestinců: zabit byl místní vůdce Hamasu, jeho žena a sedm dětí.

Izraelské jednotky a tanky vstoupily dnes brzy ráno do centrální části pásma Gazy. Podle palestinských bezpečnostních zdrojů hned vypukly přestřelky, které si vyžádaly smrt nejméně jednoho palestinského policisty.

Armáda uvedla, že útok na obytný dům zranil Muhammada Dífa, velitele ozbrojeného křídla vládnoucího hnutí Hamas a nejhledanějšího muže Izraele.

Mluvčí ozbrojené složky Hamasu, Brigád mučedníka Izzuddína Kásama, však uvedl, že Deif opět, jako už poněkolikáté, unikl nezraněn. To izraelská armáda popírá. "Víme, že byl zraněn. Nevíme však, jak moc," uvedl armádní mluvčí.

Cílený nálet na třípatrový dům v Gaze byl proveden na základě zpravodajských informací tajné služby Šin Bet s osobním souhlasem izraelského ministra obrany Amira Perece, uvedl izraelský rozhlas.

Další ofenziva

Izraelské síly v noci začaly podle stanice BBC postupovat na několika místech současně. Jedná se o novou fázi izraelské ofenzivy s cílem osvobodit izraelského vojáka, kterého palestinští radikálové nedávno zajali, a zastavit palestinské raketové útoky proti území židovského státu.

Izrael zahájil ofenzivu nálety 28. června, tři dny poté, co palestinští ozbrojenci zaútočili na jednu izraelskou základnu, kde zabili dva vojáky a třetího unesli, poznamenala agentura Reuters.

Izraelského zajatce drží od 25. června ozbrojené křídlo vládního Hamasu a další dvě skupiny. Exilový vůdce Hamasu Chálid Mišal začátkem týdne řekl, že voják může být propuštěn výhradně výměnou za Palestince vězněné v Izraeli. To Izrael vyloučil.

Izrael z pásma Gazy stáhl osadníky i armádu loni a Palestinci tvrdí, že současná ofenziva je předzvěstí nové okupace. Izraelci od jejího zahájení zabili přes 65 Palestinců.

 

Právě se děje

Další zprávy