Izrael prý zvažuje, že zmírní blokádu pásma Gazy

Zahraničí Zahraničí
5. 6. 2010 23:55
Plavidlo Rachel Corrie dnes vezlo náklad do Gazy. Skončilo v izraelském přístavu
Izraelské lodě v přístavu Ašdod. Tam zřejmě skončí plavidlo Rachel Corrie.
Izraelské lodě v přístavu Ašdod. Tam zřejmě skončí plavidlo Rachel Corrie. | Foto: Reuters

Tel Aviv - Izraelští vojáci dnes obsadili ve Středozemním moři loď Rachel Corrie, plující pod irskou vlajkou do pásma Gazy.

Podle prvních zpráv aktivisté na paluně nekladli žádný odpor a akce se tak obešla bez mrtých i raněných. Izraelci plavidlo odtáhli do přístavu Ašdod, kde vyloží 1200 tun nákladu. Po bezpečnostní kontrole má být dopraveno po zemi do pásma Gazy.

Podle ranních zpráv loď neuposlechla výzvy k odklonění od své trasy a nadále míříla k pobřeží Gazy.

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu nenásilné zadržení irské lodi ocenil.

"Dnes jsme viděli rozdíl mezi lodí pacifistů, s nimiž se názorově rozcházíme, ale respektujeme jejich právo na odlišný postoj, a plavidlem nenávisti zorganizovaným tureckými extremisty, adepty terorismu," citovala agentura AFP z premiérova prohlášení. "

Irská loď je pojmenovaná po třiadvacetileté Američance, která zemřela pod koly izraelského buldozeru, když se snažila zabránit demolici budov v Gaze.

Mezi jedenácti cestujícími na palubě byla také irská laureátka Nobelovy ceny Mairead McGuireová a bývalý šéf programu potravinové pomoci spojených národů v Iráku Dennis Halliday.

Minulý týden Izraelci při zásahu proti konvoji šesti lodí s nákladem pro Gazu zastřelili osm Turků a jednoho Američana turekcého původu. Dostalo se jim za to kritiky z celého světa a Rada bezpečnosti OSN vyzvala židovský stát, aby blokádu zrušil.

Turecko, které je tradičně nejbližším spojencem Izraele v regionu, už oznámilo, že v reakci na incident na moři omezí spolupráci s židovským státem na minimum.

Organizátoři pokusů o proražení blokády dnes oznámili, že mají v úmyslu vyslat během příštích měsíců ke Gaze další tři lodě.

Izrael sle v sobotu naznačil, že zvažuje uvolnění blokády. Izraelský ministr pro diasporu, společnost a boj proti antisemitismu Isaac Herzog údajně americké agentuře sdělil, že Izrael se svými spojenci konzultuje možnost uvolnit blokádu pro přísun potravin do Gazy. 

 

 

 

 

Právě se děje

před 2 hodinami

Polský prezident Duda řekl, že navrhne mírnější znění protipotratového zákona

Polský prezident Andrzej Duda navrhne parlamentu mírnější znění nového návrhu protipotratového zákona, který se má zpřísnit po verdiktu ústavního soudu. Ten rozhodl, že přerušení těhotenství v případě poškození plodu odporuje ústavě, podle Dudy by ale měly mít na interrupci právo ženy, jejichž nenarozené dítě má závažné vývojové vady.

Duda se snahou o mírnější postup v případě interrupcí odchýlil od stanoviska konzervativního vedení katolické země. Prezident chce prosadit, aby ženy mohly podstoupit potrat v případě, kdy lékařská vyšetření ukážou tak závažné poškození plodu, že by se dítě narodí mrtvé nebo zemře krátce po porodu. "Doufám, že v této věci nastane politický konsensus," uvedl Duda.

Minulý týden ústavní soud, složený převážně ze soudců nominovaných vládnoucí stranou Právo a spravedlnost (PiS), shledal, že přerušení těhotenství z důvodu poškození plodu odporuje ústavě. Na tyto případy podle statistik připadalo 98 procent legálních potratů v minulých letech. Povoleny zůstávají interrupce v případě ohrožení života či zdraví matky, anebo pokud je těhotenství důsledkem znásilnění či incestu.

Zdroj: ČTK
Další zprávy