Izrael prý zvažuje, že zmírní blokádu pásma Gazy

Zahraničí Zahraničí
5. 6. 2010 23:55
Plavidlo Rachel Corrie dnes vezlo náklad do Gazy. Skončilo v izraelském přístavu
Izraelské lodě v přístavu Ašdod. Tam zřejmě skončí plavidlo Rachel Corrie.
Izraelské lodě v přístavu Ašdod. Tam zřejmě skončí plavidlo Rachel Corrie. | Foto: Reuters

Tel Aviv - Izraelští vojáci dnes obsadili ve Středozemním moři loď Rachel Corrie, plující pod irskou vlajkou do pásma Gazy.

Podle prvních zpráv aktivisté na paluně nekladli žádný odpor a akce se tak obešla bez mrtých i raněných. Izraelci plavidlo odtáhli do přístavu Ašdod, kde vyloží 1200 tun nákladu. Po bezpečnostní kontrole má být dopraveno po zemi do pásma Gazy.

Podle ranních zpráv loď neuposlechla výzvy k odklonění od své trasy a nadále míříla k pobřeží Gazy.

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu nenásilné zadržení irské lodi ocenil.

"Dnes jsme viděli rozdíl mezi lodí pacifistů, s nimiž se názorově rozcházíme, ale respektujeme jejich právo na odlišný postoj, a plavidlem nenávisti zorganizovaným tureckými extremisty, adepty terorismu," citovala agentura AFP z premiérova prohlášení. "

Irská loď je pojmenovaná po třiadvacetileté Američance, která zemřela pod koly izraelského buldozeru, když se snažila zabránit demolici budov v Gaze.

Mezi jedenácti cestujícími na palubě byla také irská laureátka Nobelovy ceny Mairead McGuireová a bývalý šéf programu potravinové pomoci spojených národů v Iráku Dennis Halliday.

Minulý týden Izraelci při zásahu proti konvoji šesti lodí s nákladem pro Gazu zastřelili osm Turků a jednoho Američana turekcého původu. Dostalo se jim za to kritiky z celého světa a Rada bezpečnosti OSN vyzvala židovský stát, aby blokádu zrušil.

Turecko, které je tradičně nejbližším spojencem Izraele v regionu, už oznámilo, že v reakci na incident na moři omezí spolupráci s židovským státem na minimum.

Organizátoři pokusů o proražení blokády dnes oznámili, že mají v úmyslu vyslat během příštích měsíců ke Gaze další tři lodě.

Izrael sle v sobotu naznačil, že zvažuje uvolnění blokády. Izraelský ministr pro diasporu, společnost a boj proti antisemitismu Isaac Herzog údajně americké agentuře sdělil, že Izrael se svými spojenci konzultuje možnost uvolnit blokádu pro přísun potravin do Gazy. 

 

 

 

 

Právě se děje

před 6 hodinami

Tradiční novoroční oběd naplánovali Zeman s Babišem na 5. ledna

Na tradičním novoročním obědě se prezident Miloš Zeman s premiérem Andrejem Babišem sejdou v neděli 5. ledna. Ještě jednou se setkají do Vánoc. Ve středu spolu na pravidelné večeři ve středočeských Lánech probrali zahraniční politiku včetně prezidentova plánu jet na jaře do Moskvy na oslavy výročí konce druhé světové války.

"Pan prezident mne informoval, že chce navštěvovat kraje a že se chystá na oslavy v květnu do Moskvy, kde má být americký prezident a další prezidenti. Takže jsme nějak koordinovali zahraniční aktivity," uvedl Babiš po zhruba půldruhahodinové schůzce. S prezidentem hovořili také o aktuálních otázkách, jako jsou plány v jaderné energetice či schvalování rozpočtu na příští rok.

Zdroj: ČTK
před 7 hodinami

Na summitu NATO bude Česko zastupovat Zeman, chce navrhnout změny

Česko bude na summitu NATO v Londýně 3. a 4. prosince zastupovat pouze prezident Miloš Zeman. Premiér Andrej Babiš (ANO) se zúčastní projednávání rozpočtu ve sněmovně, dohodli se na tom při pravidelné večeři na zámku v Lánech. Předseda vlády po jednání novinářům řekl, že na Severoatlantickou alianci má s prezidentem stejný názor, naznačil, že by se její pravidla měla po sedmdesáti letech změnit. Mluvit o tom chce na Evropské radě.

"Je to důležitá aliance, ale je potřeba aby si evropské členské státy víceméně řekly, že možná nastal čas celkově mluvit o té smlouvě, která byla podepsána před sedmdesáti lety," uvedl Babiš.

Zdroj: ČTK
Další zprávy