reklama
 
 

Šéf turecké charity: Nechtěli jsme na Izraelce střílet

3. 6. 2010 16:49
Zadržený reportér České televize: Izraelci s námi jednali protiprávně

Istanbul - Šéf turecké charitativní organizace IHH, která organizovala flotilu šesti lodí s nákladem pro Gazu, poprvé popsal, co se v pondělí stalo na plavidle Mavi Maramara obsazeném izraelskými vojáky. 

Mezitím už Turci začali pohřbívat těla mrtvých aktivistů, která byla dnes letecky dopravena do země.

Pohřbívání ostatků a návrat zadržených osádek přepadených lodí přispěly k dalšímu vzedmutí emocí v této muslimské zemi, jež je tradičně nejbližším  spojencem židovského státu v regionu.

Při střetu izraelsko komanda s aktivisty zahynulo osm tureckých občanů a jeden Američan tureckého původu. Izraelská vláda zásah hájí, vojáci prý stříleli v sebeobraně, protože byli napadeni železnými tyčemi, noži a střelnými zbraněmi, které někteří Turci na palubě vytrhli Izraelcům z rukou. 

Šéf IHH Bulent Yildirim, který plul s konvojem, po příletu do Istanbulu přiznal, že asi deset osob se skutečně zmocnilo izraelských zbraní. Argumentuje stejně jako izraelská strana: Šlo o sebeobranu.

 

"Vytrhli jim zbraně, bránili se. A byla by to sebeobrana, i kdyby (aktivisté) začali střílet. Ale volali jsme na ně, ať nestřílejí. Že zemřeme jako mučedníci, ale na jako ti, kteří použili zbraně," prohlásil Yildirim.

 

Podle něj všichni Turci naházeli zbraně do moře. Izraelci naproti tomu tvrdí, že dva jejich vojáci utrpěli zranění, když je zasáhly kulky z pistole. 

Yildrim obvinil izraelského vojáky z toho, že střelili do břicha indonéského lékaře, fotografa a také muže, který se vzdával. Vypověděl rovněž, že příslušníci izraelského komanda nejprve stříleli plastovými náboji, ale poté, co se aktivisté bránili a bili je různými předměty, začali Izraelci pálit ostrou municí.

Podle očitých svědků byl na palubě jednoho z plavidel zabit muž, který na vojáky zamířil objektiv své kamery. Dalším mrtvým je údajně bývalý turecký reprezentant v taekwondo Cetin Topcuoglu.

Drtivá většina z téměř 700 pasažérů šesti lodí v noci na dnešek přiletěla zvláštními letadly do Atén a Istanbulu. Tři čeští novináři jsou nyní v Istanbulu, odkud chtějí odletět domů. Čtvrtý Čech, který byl v námořním konvoji, je v Praze už od úterý.

Zadržený reportér České televize Petr Zavadil si v rozhovoru pro agenturu ČTK stěžoval na to, jak s ním Izraelci zacházeli.

  

"Mnohem horší než zážitky z vězení a z akce izraelského komanda pro mne bylo to, že nám byla odepřena veškerá základní práva. "Když jsme vstoupili na břeh, předali nám papír v češtině o našich právech, mezi nimiž bylo právo na telefon s osobou blízkou, právníkem a zastupitelstvím. To nám bylo ale odepíráno po celou dobu, konzulární pracovník nakonec dorazil, ale nezavolali jsme mu my, ale sami Izraelci," řekl Zavadil.

"Podle našeho názoru se to celé stalo v mezinárodních vodách, bylo to tudíž protiprávní," soudí reportér.

Turecká vláda vyzvala Izrael, aby blokádu Gazy zrušil, stejně se včera vyjádřil i britský premiér David Cameron. Izraelský premiér Benjamin Netanjahu to odmítl s tím, že pokud by blokádu zrušil, do Gazy by začaly proudit zbraně a rakety pro hnutí Hamas.

Mezinárodní společenství rovněž požaduje, aby Izrael dovolil prošetření celého incidentu nezávislou vyšetřovací komisí. To ale představitelů odmítají s tím, že je Izraelský armáda dost zkušená na to, aby sama prověřila, zda byl zásah adekvátní.

autoři: Martin Novák, Reuters | 3. 6. 2010 16:49

Související

  Pokračujte dál

  Hlavní zprávy

  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama