Vraždy íránských vědců se množí, Izrael tajuplně mlčí

Radim Klekner Radim Klekner
1. 8. 2011 18:45
Nejvyšší kruhy izraelské armády nevylučují útok na jaderná zařízení Teheránu
Íránský prezident Ahmadínežád obvinění okolo jaderného programu své země kategoricky odmítá
Íránský prezident Ahmadínežád obvinění okolo jaderného programu své země kategoricky odmítá | Foto: Reuters

Teherán, Jeruzalém - Do spuštění atomové elektrárny v íránském Búšehru chybějí už jen dny, Izrael, který v minulosti nevynechal jedinou příležitost, aby jaderný program Teheránu nekritizoval, ale zatím mlčí.

Dokonce ani nevyhrožuje, že na íránská jaderná zařízení zaútočí letecky, jako to učinil v roce 1981 v případě iráckého reaktoru budovaného s francouzskou pomocí jižně od Bagdádu.

Izraelské mlčení může mít svou příčinu. Agentům tajné služby Mossad se totiž zřejmě podařilo íránský jaderný program narušit do té míry, že Teherán nebude v nejbližších letech schopen vyrobit atomovou pumu.

Přispěla k tomu podle všeho i série tajemných vražd jaderných expertů, kteří v Íránu zahynuli v uplynulých dvou letech.

"Na tuto otázku Izrael neodpoví," řekl ministr obrany Ehud Barak novinářům, když byl minulý týden dotazován, zda za červencovým atentátem, jehož obětí se v Teheránu stal jaderný fyzik Dáriuš Rézáí, nestojí židovský stát.

Ne dříve než v roce 2015

Íránský jaderný program představuje pro Izrael velmi reálnou hrozbu, byť Teherán vehementně popírá, že by na výrobě atomové pumy pracoval.

Atomová elektrárna u Búšehru má krýt jen zlomek energetických potřeb země a vzbuzuje proto právem podezření Západu
Atomová elektrárna u Búšehru má krýt jen zlomek energetických potřeb země a vzbuzuje proto právem podezření Západu | Foto: Reuters

Íránské balistické rakety jsou již dnes schopny zasáhnout nejenom Jeruzalém, ale i jihovýchod Evropy. 

Velkou neznámou ovšem zůstává, jaké množství obohaceného uranu nezbytného pro výrobu bomby již Írán vlastní. Z kruhů blízkých CIA i Mossadu dlouhou dobu zaznívalo, že je Teherán od svého cíle jen krůček.

Když však koncem minulého roku odstupoval po osmi letech ve funkci ředitel Mossadu generál Meir Dagan, nechal se slyšet, že Írán bude bombu schopen postavit nejdříve v roce 2015.

Podle deníku Spiegel On-line za tím stojí i fakt, že Teherán přišel v uplynulých měsících o řadu špičkových vědců podílejících se na tajném jaderném programu.

Přiznání před národem

Před čtrnácti dny zaútočili na východě Teheránu na Rézáího dva neznámí muži na motocyklu. Pětatřicetiletý atomový fyzik byl smrtelně zasažen několika střelami do krku.

V Búšehru bude moci Írán získávat obohacený uran, otázkou pouze je, kdy ho bude mít dostatek, aby vyrobil atomovou pumu
V Búšehru bude moci Írán získávat obohacený uran, otázkou pouze je, kdy ho bude mít dostatek, aby vyrobil atomovou pumu | Foto: Reuters

"Jednalo se o první velkou akci nového šéfa Mossadu Tamira Prada," řekl deníku zdroj z izraelských tajných služeb. Rézáí pracoval ve výzkumném centru na severním předměstí Teheránu na zařízení velmi podobném tomu, jež spouští jadernou nálož pumy.

Za uplynulých devatenáct měsíců se jedná o třetího íránského experta, který byl zavražděn. V lednu 2010 explodovala poblíž auta atomového fyzika Masúda Alího Mohammeda na dálku řízená bomba. V listopadu téhož roku zahynul během útoku, při němž byla na jeho vůz vržena nálož z kolemjedoucího motocyklu, íránský jaderný expert Madšíd Šahríárí.

Dalšímu atentátu unikl téhož dne jen o vlásek nynější šéf íránského Úřadu pro kontrolu jaderných zařízení Feridún Abásí. Jiní vědci zmizeli beze stopy, i když o některých se předpokládá, že tajně emigrovali ze země a skrývají se.

Tajné služby Izraele a USA stojí zřejmě také za počítačovým virem Stuxnet, který loni v létě napadl program ovládající centrifugy výzkumného zařízení na obohacování uranu u Natanzu. 

Když letos v lednu vystoupil v íránské televizi "izraelský agent" Madžíd Džamálí s doznáním, že Alího Mohammeda zabil on, mohlo to vypadat jen jako propagandistický trik Teheránu. Podivný úsměv, který hrál na rtech izraelského ministra obrany zodpovídajícího dotazy novinářů týkajících se aktivit Mossadu, však spíše svědčí o opaku. 

 

Právě se děje

Další zprávy