Írán spouští jadernou elektrárnu, vznikala 35 let

Václav Viták
5. 9. 2011 17:26
Atomové zařízení v Búšéhru budoval islámský stát navzdory intervencím Západu
Jaderná elektrárna Búšéhr (archivní snímek).
Jaderná elektrárna Búšéhr (archivní snímek). | Foto: Reuters

Teherán - První íránská jaderná elektrárna konečně začala dodávat elektřinu do celostátní rozvodné sítě.

Jaderná centrála Búšéhr, kterou Írán stavěl přes 35 let, bude ale oficiálně otevřena až 12. září, kdy dosáhne čtyřiceti procent svého výkonu, který činí 1000 megawattů.

Írán začal stavět Búšéhr v roce 1974 za pomoci Německa a Francie, po svržení šáha v roce 1979 se však stavba na dlouho zastavila. Během íránsko-irácké války v letech 1980 - 1988 byl areál elektrárny poškozen a zařízení rozkradeno.

V 90. letech se Teherán vrátil k záměru Búšéhr dostavět a obrátil se o pomoc na Rusko. Dokončení elektrárny se však stále odkládalo, protože Moskva tvrdila, že Teherán neplatí za prováděné práce.

Írán v minulosti opakovaně oznamoval zahájení činnosti jaderné elektrárny a poté tato oznámení zase odvolával. Tyče s jaderným palivem byly do Búšéhru dodány již minulý rok za velké pozornosti íránských médií, ale do reaktoru byly zavezeny až před jeho koncem a potom je personál musel stejně vyndat kvůli technickým problémům.

Kvůli energii, nebo kvůli jaderné bombě?

Teherán spustil Búšéhr v době, kdy se Západ a Izrael stále více obávají, že se pokouší tajně vyvinout jadernou bombu.

Stejné obavy má i Saúdská Arábie.

Experti ale zdůrazňují, že spuštěním elektrárny se Írán o nic nepřiblížil k postavení jaderné bomby, protože obohacený uran pro reaktor mu bude dodávat Rusko, které také od něj bude odebírat vyhořelé palivo, které se dá zpracovat na plutonium potřebné pro výrobu jaderných zbraní.

Irán však nijak neuklidnil mezinárodní společenství a především Izrael a Spojené státy, protože trvá na svém právu obohacovat uran, a nedávno tento výrobní proces přenesl do horského bunkru, kde je více chráněn před případným americkým nebo izraelským preventivním útokem.

Teherán však tvrdí, že obohacuje uran pouze pro své energetické potřeby a je připraven nechat v dalších pěti letech zevrubně přezkoumat svůj jaderný program, pokud ale mezinárodní společenství zruší sankce proti němu.

"Navrhli jsme Mezinárodní agentuře pro atomovou energii (MAAE) provést úplnou revizi činnosti a jaderného programu Íránu v rozmezí pěti let za podmínky, že budou zrušeny sankce," řekl v pondělí šéf íránského jaderného programu Ferejdún Abbásí.

Neobjasnil však, co by tato "úplná revize" zahrnovala.

Stejné riziko jako u Fukušimy

Búšéhr nicméně vzbuzuje obavy i svým umístěním. Tato jaderná elektrárna leží na jihozápadě Íránu u Perského zálivu v tektonicky velmi neklidné oblasti.

Mohlo by ji tedy zasáhnout silné zemětřesení stejně jako japonskou Fukušimu letos na jaře.

Mezinárodní agentura pro atomovou energii naléhá na Írán, aby se připojil ke Konvenci o jaderné bezpečnosti z roku 1996, která má za cíl zvýšit výrazně bezpečnost jaderných elektráren v celém světě.

Írán by byl zatím jedinou zemí s jadernou elektrárnou, která by se k této konvenci nepřipojila.

Búšéhr je první íránskou funkční jadernou elektrárnou. Teherán ale hodlá zmírnit svou závislost na fosilních palivech, přestože jich má veliké zásoby, a chce budovat další jaderné centrály s plánovaným celkovým výkonem 20 000 megawattů.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Tradiční novoroční oběd naplánovali Zeman s Babišem na 5. ledna

Na tradičním novoročním obědě se prezident Miloš Zeman s premiérem Andrejem Babišem sejdou v neděli 5. ledna. Ještě jednou se setkají do Vánoc. Ve středu spolu na pravidelné večeři ve středočeských Lánech probrali zahraniční politiku včetně prezidentova plánu jet na jaře do Moskvy na oslavy výročí konce druhé světové války.

"Pan prezident mne informoval, že chce navštěvovat kraje a že se chystá na oslavy v květnu do Moskvy, kde má být americký prezident a další prezidenti. Takže jsme nějak koordinovali zahraniční aktivity," uvedl Babiš po zhruba půldruhahodinové schůzce. S prezidentem hovořili také o aktuálních otázkách, jako jsou plány v jaderné energetice či schvalování rozpočtu na příští rok.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Na summitu NATO bude Česko zastupovat Zeman, chce navrhnout změny

Česko bude na summitu NATO v Londýně 3. a 4. prosince zastupovat pouze prezident Miloš Zeman. Premiér Andrej Babiš (ANO) se zúčastní projednávání rozpočtu ve sněmovně, dohodli se na tom při pravidelné večeři na zámku v Lánech. Předseda vlády po jednání novinářům řekl, že na Severoatlantickou alianci má s prezidentem stejný názor, naznačil, že by se její pravidla měla po sedmdesáti letech změnit. Mluvit o tom chce na Evropské radě.

"Je to důležitá aliance, ale je potřeba aby si evropské členské státy víceméně řekly, že možná nastal čas celkově mluvit o té smlouvě, která byla podepsána před sedmdesáti lety," uvedl Babiš.

Zdroj: ČTK
Další zprávy