Saúdové hrozí, že si kvůli Íránu pořídí jaderné zbraně

Václav Viták
2. 7. 2011 12:43
Rijád pohrozil, že si začne z obav z Íránu budovat vlastní jaderný arzenál,
Současný ministr zahraničí Saúd al-Fajsal, kterého Turki možná nahradí.
Současný ministr zahraničí Saúd al-Fajsal, kterého Turki možná nahradí. | Foto: Reuters

Londýn - Saúdská Arábie pohrozila, že pokud Írán získá nukleární zbraně, začne sama budovat vlastní jaderný arzenál.

Člen saúdské královské rodiny princ Turki al-Fajsal to naznačil na britské letecké základně Molesworth v Cambridgeshire při neveřejném setkání s vysokými veliteli NATO, které se konalo začátkem června.

Tuto vojenskou základnu využívá Aliance jako centrum pro shromažďování a vyhodnocování zpravodajských informací o Blízkém východu a oblasti kolem Středozemního moře.

Turki tu pronesl řeč a podle listu The Guardian, který získal její přepis, řekl svým posluchačům, že bude-li mít Írán takové zbraně, "donutilo by to Saúdskou Arábii sledovat politiku, která by mohla vést k nepředvídatelným a potenciálně dramatickým následkům".

Princ Turki je bývalý šéf saúdské tajné služby a byl také velvyslancem své země v USA. Nyní nemá žádnou oficiální funkci, ale je vnímán jako velvyslanec, i když bez konkrétního postu, a potenciální budoucí saúdskoarabský ministr zahraničních věcí.

Království ho často využívá jako svého neoficiálního mluvčího.

"Papírový tygr s ocelovými drápy"

Turki neřekl v Molesworth přesně, jakou vlastně politiku by Rijád v takovém případě sledoval, ale vysoce postavený činitel z jeho okolí ve středu řekl, že podstata Turkiho sdělení je jasná.

"Nemůžeme být v situaci, kdy Írán bude mít jaderné zbraně a my ne. Pokud by Írán vyvinul jadernou zbraň, bylo by to pro nás nepřijatelné a museli bychom ji mít také," sdělil tento zdroj Guardienu.

Turki v Molesworth označil Írán za "papírového tygra s ocelovými drápy", který zasahováním do záležitostí blízkovýchodních zemí destabilizuje celý tento region.

Princ přesto zopakoval výzvu Saúdské Arábie, aby se Blízký východ stal zónou bez jaderných zbraní, která by zahrnovala i Írán a Izrael a byla kontrolována Radou bezpečnosti OSN.

Přivítal ale také konsensus vládnoucí ve Washingtonu, že vojenské údery proti Íránu by byly kontraproduktivní.

Zbraň Saúdů proti Íránu - ropa

Saúdská Arábie a Írán urputně bojují o to, kdo bude hlavní regionální mocností na Blízkém východě. Rijád si do té míry nepřeje, aby Teherán měl jaderné zbraně, že dokonce zvažuje i možnost hospodářské války proti svému rivalovi.

Princ Turki v Molesworth prohlásil, že Saúdská Arábie je připravena vrhnout na trh své ropné rezervy, srazit drasticky ceny a způsobit tak Íránu ohromné hospodářské škody, případně ho rovnou přivést k bankrotu.

"Můžeme téměř okamžitě nahradit veškerou ropu, kterou Írán produkuje," řekl v Molesworth. Denní íránská ropná produkce činí asi čtyři miliony barelů.

K dosažení tohoto záměru by ovšem Saúdská Arábie musela zablokovat Perský záliv, aby tankery nemohly dopravovat íránskou ropu na světový trh, což by byl válečný akt.

Saúdové proto budou zřejmě navzdory nesouhlasu OPEC pomalu zvyšovat objem ropy, který dodávají do světa, a tímto způsobem postupně ale významně snižovat příjmy Íránu z vývozu ropy.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 2 hodinami

Únosci misionářů na Haiti žádají výkupné 17 milionů dolarů

Ozbrojenci, kteří v sobotu na Haiti unesli 17 misionářů z USA a Kanady, žádají za jejich propuštění výkupné 17 milionů dolarů (372,6 milionu korun), napsal dnes list The Wall Street Journal. Haitská policie i americký Federální úřad pro vyšetřování (FBI) jsou s únosci v kontaktu. Vyjednávání s nimi by mohla trvat i několik týdnů, varoval haitský ministr spravedlnosti Liszt Quitel. Bílý dům uvedl, že politikou USA je s únosci nevyjednávat.

Skupina unesených, mezi nimiž je i pět dětí, se hlásí ke křesťanské organizaci Christian Aid Ministries. Cizince unesli v haitské metropoli, když se po návštěvě sirotčince chystali k cestě autobusem na letiště. Za únosem stojí kriminální skupina 400 Mawozo, která působí v dané oblasti.

před 3 hodinami

Na severu Indie zemřelo kvůli záplavám v posledních dvou dnech 41 lidí

Nejméně 41 životů si na severu Indie vyžádaly záplavy a sesuvy půdy, které způsobily několik dní trvající silné deště. Uvedly to dnes podle agentury AFP indické úřady. Meteorologové navíc varovali, že i v nadcházejících dnech očekávají v oblasti intenzivní srážky.

Úřady severoindického státu Uttarákhandu, který z větší části tvoří pohoří Himálaj, oznámily, že sesuvy půdy dnes zabily 35 lidí a v pondělí 6 osob. Podle jednoho z místních představitelů oslovených AFP napáchaly intenzivní srážky v odlehlých místech této horské oblasti značné škody. Kvůli výstrahám meteorologů byly v Uttarákhandu zavřeny školy a pozastaveny turistické aktivity.

Sesuvy půdy postihují himálajské oblasti Indie pravidelně, jejich počet ale podle odborníků narůstá kvůli globálnímu oteplování, tání ledovců, odlesňování a budování přehrad s vodními elektrárnami, napsala agentura AFP. V únoru zahynulo zhruba 200 lidí, když se pod druhou nejvyšší indickou horou Nandá Déví utrhl kus ledovce a zřítil se do řeky. Ohromná masa vody následně zničila jednu menší přehradu s vodní elektrárnou a druhou větší poškodila.

Povodně v posledních dnech postihly i jih Indie. Ve státě Kérala si podle agentury AP vyžádaly nejméně 28 obětí.

Zdroj: ČTK
Další zprávy