Saúdové hrozí, že si kvůli Íránu pořídí jaderné zbraně

Václav Viták
2. 7. 2011 12:43
Rijád pohrozil, že si začne z obav z Íránu budovat vlastní jaderný arzenál,
Současný ministr zahraničí Saúd al-Fajsal, kterého Turki možná nahradí.
Současný ministr zahraničí Saúd al-Fajsal, kterého Turki možná nahradí. | Foto: Reuters

Londýn - Saúdská Arábie pohrozila, že pokud Írán získá nukleární zbraně, začne sama budovat vlastní jaderný arzenál.

Člen saúdské královské rodiny princ Turki al-Fajsal to naznačil na britské letecké základně Molesworth v Cambridgeshire při neveřejném setkání s vysokými veliteli NATO, které se konalo začátkem června.

Tuto vojenskou základnu využívá Aliance jako centrum pro shromažďování a vyhodnocování zpravodajských informací o Blízkém východu a oblasti kolem Středozemního moře.

Turki tu pronesl řeč a podle listu The Guardian, který získal její přepis, řekl svým posluchačům, že bude-li mít Írán takové zbraně, "donutilo by to Saúdskou Arábii sledovat politiku, která by mohla vést k nepředvídatelným a potenciálně dramatickým následkům".

Princ Turki je bývalý šéf saúdské tajné služby a byl také velvyslancem své země v USA. Nyní nemá žádnou oficiální funkci, ale je vnímán jako velvyslanec, i když bez konkrétního postu, a potenciální budoucí saúdskoarabský ministr zahraničních věcí.

Království ho často využívá jako svého neoficiálního mluvčího.

"Papírový tygr s ocelovými drápy"

Turki neřekl v Molesworth přesně, jakou vlastně politiku by Rijád v takovém případě sledoval, ale vysoce postavený činitel z jeho okolí ve středu řekl, že podstata Turkiho sdělení je jasná.

"Nemůžeme být v situaci, kdy Írán bude mít jaderné zbraně a my ne. Pokud by Írán vyvinul jadernou zbraň, bylo by to pro nás nepřijatelné a museli bychom ji mít také," sdělil tento zdroj Guardienu.

Turki v Molesworth označil Írán za "papírového tygra s ocelovými drápy", který zasahováním do záležitostí blízkovýchodních zemí destabilizuje celý tento region.

Princ přesto zopakoval výzvu Saúdské Arábie, aby se Blízký východ stal zónou bez jaderných zbraní, která by zahrnovala i Írán a Izrael a byla kontrolována Radou bezpečnosti OSN.

Přivítal ale také konsensus vládnoucí ve Washingtonu, že vojenské údery proti Íránu by byly kontraproduktivní.

Zbraň Saúdů proti Íránu - ropa

Saúdská Arábie a Írán urputně bojují o to, kdo bude hlavní regionální mocností na Blízkém východě. Rijád si do té míry nepřeje, aby Teherán měl jaderné zbraně, že dokonce zvažuje i možnost hospodářské války proti svému rivalovi.

Princ Turki v Molesworth prohlásil, že Saúdská Arábie je připravena vrhnout na trh své ropné rezervy, srazit drasticky ceny a způsobit tak Íránu ohromné hospodářské škody, případně ho rovnou přivést k bankrotu.

"Můžeme téměř okamžitě nahradit veškerou ropu, kterou Írán produkuje," řekl v Molesworth. Denní íránská ropná produkce činí asi čtyři miliony barelů.

K dosažení tohoto záměru by ovšem Saúdská Arábie musela zablokovat Perský záliv, aby tankery nemohly dopravovat íránskou ropu na světový trh, což by byl válečný akt.

Saúdové proto budou zřejmě navzdory nesouhlasu OPEC pomalu zvyšovat objem ropy, který dodávají do světa, a tímto způsobem postupně ale významně snižovat příjmy Íránu z vývozu ropy.

 

Právě se děje

před 38 minutami

Benátky pokutují neuctivé turisty, Češi se ve městě proháněli na kole

Italské Benátky se potýkají s neotesanými turisty, kteří porušují takzvané "urbánní dekorum", tedy pravidla slušného chování v historickém městě. 

Francouzský turista si vysloužil pokutu ve výši 150 eur (zhruba 3835 korun) za to, že na hlavním benátském kanále provozoval takzvaný paddleboarding, tedy jízdu na prkně vestoje s pádlem. Uvedla to dnes místní policie, která se zaměřuje i na dodržování pravidel slušného chování ve městě na laguně a provedla zátah proti "neuctivým" návštěvníkům. Ti se do starobylých Benátek opět vrací ve větším množství po posledním proticovidovém lockdownu.

Policie zmínila i další příklady pokleslého chování turistů, včetně případu dvou Čechů, kteří dostali pokutu ve výši 100 eur každý. Jeden z nich se projížděl po náměstíčku Campiello Selvatico na kole, druhý se proháněl před historickým palácem Palazzo Cavalli na elektrickém skútru.

Dvě Němky podle policie musely zaplatit pokutu v úhrnné výši 250 eur za to, že se slunily v bikinách u kostela San Stae, což policie označila za další příklad "degradace" města. Tři turisté z Bangladéše pak dostali každý pokutu 50 eur za to, že po historickém mostě Ponte della Costituzione hrkali s cestovními kufry na kolečkách.

Další zprávy