Izraelští jestřábi letí k vítězství.I k válce s Íránem?

Martin Novák Martin Novák
9. 2. 2009 6:25
Favoritem úterních voleb je pravicová strana Likud
Benjamin Netanjahu.
Benjamin Netanjahu. | Foto: Reuters

* Stoupenec tvrdého postupu vůči Hizballáhu, Hamásu a Íránu je favoritem voleb * Nový americký prezident ovšem dává v případě Íránu přednost diplomacii * Netanjahuův bratr zahynul při slavné protiteroristické operaci na letišti v Entebbe

Tel Aviv - Hlavním tématem úterních izraelských voleb je znovu bezpečnost a obrana před blízkými a vzdálenějšími nepřáteli.

Ve stínu dvou nedávných izraelských válek s Hizballáhem v Libanonu ( v létě roku 2006) a Hamásem v Gaze (na počátku letošního roku) se karta znovu obrací ve prospěch radikálních stran, které prosazují razantní politiku síly.

Konkrétně to znamená, že se k moci vrací pravicová strana Likud. Před dvěma lety ve volbách propadla a zaznamenala historický neúspěch. S devíti procenty hlasů skončila až čtvrtá.

Zpět ve hře

Poté, co ji tehdejší premiér a její bývalý člen Ariel Šaron se svými stoupenci opustil a založil konkurenční, řekněme o něco méně pravicovou formaci Kadima (Vpřed).

V lednu Izrael mohutně bombardoval pásmo Gazy.
V lednu Izrael mohutně bombardoval pásmo Gazy. | Foto: Reuters

Volební prognózy předpovídají, že Likud zvítězí právě před odštěpeneckou Kadimou, i když výsledek bude možná velmi těsný.

Do premiérského křesla tak možná usedne devětapadesátiletý Benjamin Netanjahu. Jestřáb, který není příliš naladěn k ústupkům Palestinců ani dalším Arabům.

Stoupenec nulové tolerance vůči terorismu a politik, který nebude mít problém udeřit v Libanonu, Sýrii, Gaze nebo na západním břehu Jordánu ještě tvrději, než jak to učinila izraelská armáda nyní v lednu.

Íránský terč 

A vrací se také otázka, zda může udeřit i na vzdálenější a těžší cíl. Írán. V dosavadních rozhovorech pro novináře se Netanjahu vyjadřuje jasně a výhrůžně.

(Text pokračuje pod mapou).

Foto: Aktuálně.cz

 

„Írán nebude vyzbrojen jadernou bombou. Tím mám na mysli, že uděláme vše potřebné, aby se toto prohlášení stalo skutečností," řekl agentuře AP.

"Mateřský teroristický režim"

Deníku Wall Street Journal sdělil: „Vyzbrojení Íránu jadernými hlavicemi znamená pro Izrael existenciální hrozbu (…) Írán je mateřský teroristický režim Hamásu i Hizballáhu. Nemůžeme v našem sousedství tolerovat íránské teroristické základny, stejně jako by Spojené státy nemohly tolerovat základny Al-Káidy na předměstí New Yorku."

Íránský prezident Mahmúd Ahmadínežád na inspekci v atomovém komplexu.
Íránský prezident Mahmúd Ahmadínežád na inspekci v atomovém komplexu. | Foto: Reuters

V interview s izraelskou televizí zopakoval, že Írán je největším nebezpečím pro Izrael a celé lidstvo.

Spekulace o možném izraelském bombardování íránského jaderného programu se objevují již delší dobu. Nedávno například americká média zveřejnila informaci, že exprezident George Bush odmítl izraelskou žádost o povolení bombardovat Írán. Protože se obával následků, zejména pak destabilizace Iráku.

V izraelským mediích zase probíhá debata, zda země vůbec má dostatečné vojenské a technické kapacity ke zničení íránského jaderného průmyslu, rozprostřeného na mnoha místech a dobře ukrytého.

Írán 2009 není Irákem 1981

V roce 1981 sice izraelské letouny úspěšně vybombardovaly irácký atomový reaktor v Osiraku, ale dnes je jiná doba i situace.

Izraelský voják v akci.
Izraelský voják v akci. | Foto: reuters

Aktuálně.cz se o názor obrátil na profesora mezinárodních vztahů a odborníka na izraelské válečné strategie Jaakova Bar-Siman-Tova, který vyučuje na Hebrejské univerzitě v Jeruzalémě.

Podle něj je rozhodnutí spíše v rukách amerického prezidenta než izraelského premiéra.

„Co se týká Íránu, myslím, že není tak podstatné, kdo bude izraelským premiérem. Ať jím bude kdokoliv, vše bude záležet na postoji Ameriky. Izrael v tomto směru neudělá nic bez konzultace s Washingtonem a dokonce ani bez jeho souhlasu," uvedl pro Aktuálně.cz Jaakov Bar-Siman-Tov.

Obama chce jednat

Americký prezident Barack Obama se alespoň zpočátku chce snažit o dialog s Teheránem. Rozdílné názory tak mohou vnést napětí do americko-izraelských vztahů.

„Nový americký prezident se rozhodl pro diplomacii a myslím, že jakákoliv izraelská vláda to bude respektovat," míní profesor Bar-Siman-Tov.

Netanjahu má šanci stát se premiérem znovu po deseti letech.
Netanjahu má šanci stát se premiérem znovu po deseti letech. | Foto: Reuters

Tak tomu ostatně bylo už v letech 1996 až 1999, kdy byl Netanjahu poprvé premiérem. Tehdy složitě hledal společnou řeč s prezidentem Billem Clintonem, který usiloval za každou cenu o izraelsko-palestinskou mírovou dohodu, zatímco izraelský premiér měl spíše tendence celý proces zmrazit.

Politikovo vidění světa nepochybně ovlivnila ztráta v rodině. Jeho starší bratr Jonatan Netanjahu byl členem speciálního oddílu, které v roce 1976 zachraňovalo izraelská rukojmí, zadržovaná palestinskými únosci na letišti v ugandském Entebbe. A jako jediný z tohoto týmu při operaci zahynul.

I Česká republika, jinak považovaná za jeden z nejvíce proizraelských států v Evropě, je v otázce bombardování íránských cílů zdrženlivá. Ministr zahraničí Karel Schwarzenberg při nedávní návštěvě Jeruzaléma prohlásil, že izraelský útok na Irán by byl katastrofou.

 

Právě se děje

Další zprávy