Rusko dá Íránu 800 milionů. Za zbraně, které nedodalo

Zahraničí Zahraničí
7. 10. 2010 11:26
Moskva se podřídila přání USA a zrušila prodej obranného systému S-300
Dmitrij Medveděv u prezidentského paláce na Kypru.
Dmitrij Medveděv u prezidentského paláce na Kypru. | Foto: Reuters

Nikózie - Rusko zaplatí Íránu částku 800 milionů dolarů. Taková je cena za to, že odstoupilo od dohody, v jejímž rámci mělo islámské republice doddat protiletadlový raketový systém S-300.

Oznámil to dnes v Nikózii člen ruské delegace, doprovázející ruského prezidenta Dmitrije Mdveděva. Ten je na státní návštěvě Kypru.

Systém S-300 je velmi účinná zbraň, schopnou při vzdušném útoku nepřítele monitorovat a zneškodnit desítky cílů.

Rusko zdůvodnilozablokování dodávky tím, že by porušilo rezoluci Rady bezpečnosti OSN, která přijala vůči Íránu sankce kvůli jeho neprůhlednému jadernému programu.

Rozhodnutí  oznámil 22. září náčelník generálního štábu ruské armády Nikolaj Makarov.

Rusko se stejně jako Čína dlouho odmítalo k embargu připojit, nakonec ale obě země kývly. Přesto Moskva ještě dlouho nechávala otázku prodeje protiraketového systému otevřenou.

Systém S-300 by pro Írán byl důležitou zbraní proti možnému útoku ze strany Izraele, který považuje íránský jaderný program za hrozbu pro svoji existenci.

Už v červnu ale naznačil možnost zrušení kontraktu ruský premiér Vladimir Putin na návštěvě Paříže. Řekl, že rozhodnutí připojit se k sankcím nebylo pro jeho zemi jednoduché a zaplatí za ni velmi vysokou cenu.

"Írán uplatní penále stanovené smlouvou pro případ, že k obchodu nedojde," uvedl Putin s tím, že toto rozhodnutí zároveň ochladí vztahy Moskvy a Teheránu.

S ruskou pomocí však Íránci od konce sprna rozjíždějí provoz atomové elektrárny v Búšehru, na jejímž vybudování se podílely ruské firmy.

USA, evropské země a především Izrael obviňují Írán, že cílem jeho jaderného programu je sestrojení atomové bomby. Tvrdými sankcemi chtějí Teherán přimět ke změně postoje a mezinárodní kontrole jaderných zařízení.

Připravujeme podrobnosti.

 

Právě se děje

Další zprávy