Izrael odstřihne Gazu od elektřiny. Kvůli raketám

rak
19. 9. 2007 18:36
Palestinské pásmo je od teď "nepřátelským celkem"

Jeruzalém  - Izraelský bezpečnostní kabinet rozhodl, že pásmo Gazy je od nynějška "nepřátelským celkem".

Ministři dále odsouhlasili odstřihnutí palestinského území od elektřiny, dodávané přes hranice. V další fázi může přestat proudit i palivo. Kohoutky s vodou zůstanou otevřené.

Sankce mají podle Izraele přimět vládu radikálního hnutí Hamás, aby zastavila ostřelování příhraničních měst raketami.

Hamás je "teroristická organizace, která přeměnila pásmo Gazy v nepřátelské území, odkud podniká nepřátelské akce proti Izraeli", stojí v rozhodnutí izraelských ministrů.

"Je to vyhlášení války a pokračování kriminálních, teroristických kroků sionistů proti našemu národu," reagoval z Gazy mluvčí Hamásu Fawzí Barhúm.

"Vše podle mezinárodního práva"

Debata uvnitř izraelské vlády o tom, jak dál zacházet s Gazou, zesílila minulý týden. Jedna z raket vypaléných palestinskými radikály tehdy zasáhla vojenskou základnu a zranila přes 60 vojáků.

V anonymním hlasování ministři odsouhlasili "ekonomické sankce, které nebudou mít dopad na civiliní obyvatelstvo" a nebudou v rozporu s mezinárodním právem.

Kabinet doufá, že definice Gazy jako "nepřátelského celku" ruší závazek Izraele, aby 1,5 milionu tamních Palestinců povinně poskytoval služby.

Izraelská armáda rozsáhlejší operaci v Gaze neplánuje. Zatím
Izraelská armáda rozsáhlejší operaci v Gaze neplánuje. Zatím | Foto: Reuters

"Umožní to přijmout řadu administrativních sankcí vůči pásmu Gazy. Samozřejmě za těch podmínek, že nepřekročí červenou linii," odmítl ministr pro veřejnou bezpečnost Avi Dichter stížnosti na humanitární následky takového kroku.

Armáda Gazu neobsadí. Zatím

Větší vojenská operace v Gaze zatím podle agentury Reuters nepřipadá v úvahu. Izraelská vláda chce zůstat u malých, pečlivě naplánovaných akcí.

Jejich výsledkem byly v posledních měsících zejména únosy a atentáty předáků palestinských organizací či ničení dílen na výrobu zbraní.

"Cílem je vyhladovět naše lidi a donutit je, aby se podřídili ponižujícím pravidlům, která můžou vyvstat na tzv. Listopadové konferenci," řekl mluvčí islamistů Barhúm těsně před dnešní cestou americké ministryně zahraniční Condoleezzy Riceové do Izraele.

Ta oznámila, že plánovaná blízkovýchodní konference projedná "kritická témata". Současná 24-ti hodinová návštěva má podle šéfky americké diplomacie pomoct s překonáním neshod, zejména těch o hranicích, Jeruzalému, uprchlících a bezpečnosti.

Na konferenci chtějí jednat USA a Izrael s palestinským prezidentem Mahmúdem Abbásem, který sídlí na Západním břehu Jordánu. S konkurečním Hamásem mluvit odmítají.

 

Právě se děje

Další zprávy