Jeruzalém/Řím/Berlín/Ženeva - Izraelský premiér Benjamin Netanjahu oznámil, že pozastavuje dohodu s úřadem OSN pro uprchlíky na přesídlení více než 16 000 afrických migrantů do nespecifikovaných třetích zemí. O několik hodin dříve ji přitom slavnostně představil jako úspěšné řešení otázky asi 35 000 lidí, které měla jeho vláda v úmyslu původně deportovat jinam.
Dohoda s Úřadem vysokého komisaře OSN pro uprchlíky (UNHCR) předpokládá, že polovina lidí zamíří do třetích bezpečných zemí a polovina se jich integruje v Izraeli za peníze OSN. Tato druhá část dohody ale vyvolala odpor místních obyvatel, v jejichž lokalitách se migranti v současnosti vyskytují.
Netanjahu na twitteru oznámil, že se rozhodl podmínky dohody přehodnotit. Dodal, že naslouchá kritice a je připraven se s odpůrci projektu v úterý setkat.
Premiér Benjamin Netanjahu předtím oznámil, že Afričané poputují "do rozvinutých zemí jako Kanada, Německo nebo Itálie". Německo a Itálie ale vzápětí popřely, že by se jich dohoda jakkoli týkala. Úřad vysokého komisaře OSN pro uprchlíky (UNHCR) dohodu potvrdil, ale zároveň upozornil, že konkrétní cílové státy zatím vybrány nebyly.
Původně chtěl Izrael běžence vyhostit zpět do Afriky, tento záměr ale vyvolal protesty a kritiku řady sdružení, napsala agentura AP. Deportace měly začít už v neděli, ale izraelský nejvyšší soud verdiktem z 15. března proces dočasně zablokoval.
Většina z dotyčných 35 až 40 tisíc migrantů pochází z Eritreje, jejíž vládu obvinila OSN ze zločinů proti lidskosti, a z Jižního Súdánu zmítaného už pátým rokem občanskou válkou. Běženci tvrdí, že z Afriky je vyhnalo ohrožení ve vlastní zemi, Izrael je ale označuje za ekonomické migranty a tvrdí, že nemá povinnost udělit jim azyl.
Italské ministerstvo zahraničí v krátkém prohlášení oznámilo, že neexistuje žádná úmluva s Itálií v rámci dohody Izraele s UNHCR. Německé ministerstvo vnitra uvedlo, že "neví o konkrétní žádosti o přijetí do péče uprchlíků žijících v Izraeli, zejména z afrických zemí".
"UNHCR bude s podporou přijímajících zemí v rámci této dohody usilovat o to, aby usnadnil přibližně 16 tisíci Eritrejcům a Súdáncům odjezd do třetích zemí, které teprve budou stanoveny," uvedl v prohlášení úřad OSN. Podle něj se tak má stát v rámci různých programů, včetně podpory sdružování rodin či migrace pracovních sil.
Zbylí migranti dostanou v Izraeli trvalý pobyt, uvádějí izraelská média. Úřad izraelského premiéra uvedl, že body nové dohody budou naplňovány ve třech fázích v průběhu příštích pěti let.
"Dohoda odvrací hrozbu nuceného vyhoštění do nejmenovaných afrických zemí, přičemž panovalo přesvědčení, že se jedná o Rwandu a Ugandu, se kterými dosáhl Izrael tajné dohody," napsala AP. Proti původnímu plánu izraelské vlády se konala řada demonstrací a k jeho přehodnocení vyzývala sdružení lékařů, akademiků, básníků, rabínů či obětí holokaustu.