Tranzitních migrantů loni v Česku výrazně ubylo, víc bylo cizinců bez pracovního povolení

Domácí Domácí
23. 1. 2018 14:20
Nejčastěji šlo o občany Afghánistánu, Sýrie a Iráku, kteří cestovali z Rakouska do Německa.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Jakub Plíhal

Praha - Policisté v minulém roce zadrželi na území Česka 172 tranzitních migrantů. Nejčastěji šlo o občany Afghánistánu, Sýrie a Iráku, kteří cestovali z Rakouska do Německa. Oproti předchozím letům jde o výrazný pokles. V roce 2016 jich bylo 511 a o rok dříve, kdy vrcholila uprchlická krize, 2 294.

"Česká republika není hlavní tranzitní ani cílovou zemí pro migrující cizince," upozornila mluvčí cizinecké policie Kateřina Rendlová. Nejčastěji byli z Česka vraceni cizinci, kteří do země sice vstoupili legálně, ale vypršela jim povolená doba pobytu. Těch bylo podle policejních statistik 4 316 - ve 34 procentech případů šlo o Ukrajince, dále o Rusy (7 procent) a Vietnamce (7 procent).

Celkově bylo na území Česka zadrženo 4 738 lidí, kteří zde pobývali nelegálně. Oproti předchozímu roku jde o téměř desetiprocentní pokles. Naopak nárůst - a to stoprocentní - policie zaznamenala u nelegálního zaměstnávání cizinců. Z tohoto důvodu bylo vyhoštěno 3 111 lidí, nejčastěji občané Ukrajiny a Moldávie.

Cizinecká policie se rovněž zabývala 44 lidmi, kteří cizincům nepomáhali k nelegální migraci. Většinou šlo o Čechy, pouze v sedmi případech o cizince. "V 17 případech šlo o účelový sňatek, v 11 případech o účelově přiznané otcovství, 8 případů se týkalo umožnění nelegálního překročení státních hranic. V ostatních případech pak byla poskytována součinnost při pořizování falešných potvrzení potřebných k řízení o pobytu," řekla mluvčí Rendlová.

 

Právě se děje

před 5 hodinami

Americký prezident Donald Trump svolil, aby demokrat Joe Biden dostával každodenní zprávu, kterou pro prezidenta zpracovávají tajné služby

Zdroj: ČTK
před 6 hodinami

Skotsko bude první zemí, která poskytne všem ženám bezplatný přístup k vložkám, tamponům a dalším potřebám pro intimní hygienu. Schválil to parlament

Skotsko bude první zemí, která poskytne všem ženám bezplatný přístup k vložkám, tamponům a dalším potřebám pro intimní hygienu. Příslušný zákon dnes jednomyslně schválil místní parlament, informoval list The Scotsman. Podle odhadů by mělo opatření vyjít na 9,7 milionu liber ročně (285 milionů Kč).

Zdroj: ČTK
Další zprávy