Tranzitních migrantů loni v Česku výrazně ubylo, víc bylo cizinců bez pracovního povolení

Domácí Domácí
23. 1. 2018 14:20
Nejčastěji šlo o občany Afghánistánu, Sýrie a Iráku, kteří cestovali z Rakouska do Německa.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Jakub Plíhal

Praha - Policisté v minulém roce zadrželi na území Česka 172 tranzitních migrantů. Nejčastěji šlo o občany Afghánistánu, Sýrie a Iráku, kteří cestovali z Rakouska do Německa. Oproti předchozím letům jde o výrazný pokles. V roce 2016 jich bylo 511 a o rok dříve, kdy vrcholila uprchlická krize, 2 294.

"Česká republika není hlavní tranzitní ani cílovou zemí pro migrující cizince," upozornila mluvčí cizinecké policie Kateřina Rendlová. Nejčastěji byli z Česka vraceni cizinci, kteří do země sice vstoupili legálně, ale vypršela jim povolená doba pobytu. Těch bylo podle policejních statistik 4 316 - ve 34 procentech případů šlo o Ukrajince, dále o Rusy (7 procent) a Vietnamce (7 procent).

Celkově bylo na území Česka zadrženo 4 738 lidí, kteří zde pobývali nelegálně. Oproti předchozímu roku jde o téměř desetiprocentní pokles. Naopak nárůst - a to stoprocentní - policie zaznamenala u nelegálního zaměstnávání cizinců. Z tohoto důvodu bylo vyhoštěno 3 111 lidí, nejčastěji občané Ukrajiny a Moldávie.

Cizinecká policie se rovněž zabývala 44 lidmi, kteří cizincům nepomáhali k nelegální migraci. Většinou šlo o Čechy, pouze v sedmi případech o cizince. "V 17 případech šlo o účelový sňatek, v 11 případech o účelově přiznané otcovství, 8 případů se týkalo umožnění nelegálního překročení státních hranic. V ostatních případech pak byla poskytována součinnost při pořizování falešných potvrzení potřebných k řízení o pobytu," řekla mluvčí Rendlová.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

V Novém Jižním Walesu se zřítil hasící letoun s třemi lidmi na palubě

Australské úřady pátrají po hasícím letounu, který se zřítil, když kropil lesní požár v Novém Jižním Walesu v oblasti Snowy Monaro. Na palubě stroje byli podle úřadů tři lidé, informovala agentura AP. Letoun hledají helikoptéry. Další podrobnosti k nehodě zatím úřady neoznámily.

Ve čtvrtek bylo zároveň kvůli zuřícím lesním požárům uzavřeno letiště v Canbeře. Plameny se v oblasti rozhořely ve středu ráno a silný vítr a teplo situaci zhoršily. Dopravní policie na Twitteru napsala, že požár postupuje rychle a v oblasti bylo uzavřeno několik silnic. Místním pak policie doporučila se regionu vyhnout. Úřady také vyzvaly obyvatele australského hlavního města, aby se schovali do bezpečí.

Zdroj: ČTK
Další zprávy